Léto pomalu dává sbohem a dny se zkracují, což znamená, že pomalu, ale jistě nastává období jako dělané pro nějaké večerní čtení. A tudíž je ten správný čas udělat si knižní zásoby. Jo jo, možná máte na nočním stolu komínek „přečtu jako další“, ale to nebrání tomu, aby si člověk udělal zásoby. Jen tak pro jistotu. Ale co vybrat? Inu, od toho je tady pevnostní posádka, která přináší pestrou nabídku, z níž si určitě každý vybere to své.
Nejen Barbieheimerem je filmový divák živ
V Japonsku, na rozdíl od zbytku světa, kde kina převálcovala Barbie s Oppenheimerem, vévodí filmovým sálům animovaný kousek Hajaa Mijazakiho s názvem The boy and the Heron. Pokud nejste s tímto tvůrcem nebo jeho tvorbou seznámeni, nevěště hlavu. Antonín Tesař informuje o všem nezbytně nutném, abyste věděli, o co a koho se jedná. Pokud vám asijská estetika nevoní, pak je tady Jiří Pavlovský se čtveřicí Želvích ninjů s podtitulem Chaos, nebo Vendula Kreplová a animovaný kousek Kraketeena Ruby.
Září se ovšem nenese jen ve znamení kreslené zábavy. Barbora Ľuba například přináší monster záležitost MEG 2: Příkop. Ani Pevnostní posádka neodolala Margot Robbie jako Barbie. Tuhle růžovou záležitost si vzal na starost Karel Ryška. A na konec je tady ještě hororový přeborník Jakub Merc s děsivým kouskem Pavučina. A když už jsme u těch hororů, tak si můžete přečíst něco o děsivém Freddym Kruegerovi z Noční můry z Elm Street.
Zářijové počteníčko
Fanoušky Ransoma Riggse a Sirotčince slečny Peregrinové pro divné děti potěší Kateřina Hajžmanová, jež vyplodila rozsáhlý článek o tomto fenoménu. Nejenže Katka představuje celou knižní ságu, ale krom toho upozorňuje i na vydanou novinku Muzeum divů, která je spíš takovou encyklopedickou pochoutkou/průvodcem ze světa podivných dětí Ransoma Riggse. Katka se dále věnovala tvorbě spisovatele Neala Shustermana, který je v našich končinách znám například trilogií Smrtka – Nimbus – Zvon. Pokud byste si rádi dopřáli nějakou young adultovku, pak opětovně vsaďte na Katku a její recenzi Čarodějky – Šepot kouzel z pera Elise Kovy. Případně je tady ještě Lucie Procházková s rozborem Souhvězdí osudu od Sheay Ernshawové.
Martin Fajkus se vrhl na novinku Stevena Eriksona ze světa Malazu (jak jinak) s názvem Bůh nedbá, první střípek z cyklu Kniha svědků. A díky Planetě 9 se můžeme těšit na vskutku vymazlený kousek. Pavel Suchý přináší děsivý příběh v podobě románu Obětiny od Roberta Marasca. Martin Bečvář se podíval na akční kousek Larryho Correii s názvem Ničitel světů. Z ranku fantasy je tu román Záře dávno pohaslá od Guye Gavriela Kaye, který představuje Michal Tesáček. Jiří Popiolek zase upozorňuje na sbírku povídek Neila Gaimana v kousku s příhodným názvem Čítanka Neila Gaimana – vybrané příběhy, která je jak dělaná pro fanoušky, tak pro samotné začátečníky, kteří s Gaimanem ještě nepřišli do styku.
Scifisté se mohou těšit na vesmírný thriller Smrtící Apollo sepsané samotným astronautem Chrisem Hadfieldem, který přelouskal Josef Horký. Z ranku české science fiction je tady Elektrickej strom Jarmily Kašparové, kterému se věnoval Felix Banyan.
Českou tvorbu dále reprezentuje Honza Slívka s knihou Likvidátor, který přelouskal Martin Bečvář. Pevnostní vládce Martin Fajkus přináší kolekci povídek slovenské fantastiky, které sebral řezník z Bruntálu, Leoš Kyša a Martin Králik v souboru Slovenský nářez, v němž si určitě každý najde to své. Českou science fiction nabízí povídka Václava Vágenknechta s názvem Vak. Případně je tady i hororový příběh Malézmrtvýchvstání Přemysla Krejčíka. Oba příběhy najdete v povídkové sekci.
Příběhy v obrázkové formě
A co zářijová komiksová nabídka? Inu, tentokrát můžete s Jakubem Zahradníkem zavítat na divoký západ prostřednictvím kousku s názvem Go West Young Man. Boris Hokr přináší fantasy kousek s japonskou atmosférou Okko nebo příběh Supermana v každé roční době. Temný, brutální a černohumorný příběh nabízí kousek To, co zabíjí děti, který představuje Michal Tesáček.
Komiks můžete najít i jako přílohu zářijového čísla Pevnosti Plus. A co že je v nabídce? Tentokrát se můžete těšit na Immortal Hulk: Nebo je obojím?.
Zářijová herní nabídka
Co čeká na videoherní nadšence? Karel Kališ má v nabídce akční mlátičku Atlas Fallen, sci-fi střílečku Exoprimal, kde spoluhráči kosí invazivní dinosaury, a do třetice je tady barevná a roztomilá strategie Pikmin 4.
Nebojte, ani na hráče deskovek se nezapomnělo! Pokud máte rádi budovatelské věci a zvířátka, tak neváhejte a nechte se zlákat Filipem Gotfridem a deskovkou Archa Nova, v níž si stavíte svou vlastní zoo. Pokud byste ale raději něco rychlejšího, pak je tady Drakiáda. A do třetice všeho dobrého je tady ještě Jakub Zahradník s duchařinou Šestý smysl.
Zářijová historická přednáška pod vedením Františky Vrbenské se soustředí na renesančního lékaře Ambroise Paré.
Zářijové číslo Pevnosti toho má hodně co nabídnout, tak určitě neváhejte a skočte si pro něj do nejbližší trafiky, abyste věděli, co si máte pořídit do své osobní knihovničky.