Titulní stranu dubnového čísla Pevnosti tentokrát opanoval Pekelný pastýř. Proč, ptáte se? Inu, odpověď je jednoduchá, neboť tím redaktoři pomrkávají na fanoušky české akční fantastiky, konkrétně té, kde hlavní roli hrají pekelníci pekelní. Můžete se tedy těšit na malý, ale za to velmi přehledný, průřez základními díly tohoto podžánru. Ani ostatní ale nepřijdou zkrátka! Dubnová Pevnost je opět nadupaná řadou knižních, filmových, komiksových a herních typů, z nichž si každý vybere to své!
Tohle bude pekelná jízda!
Knižní sekci odpálil Martin Bečvář s článkem o české akční fantastice – přesněji řečeno o té její části, v níž dominuje peklo s pekelníky všeho druhu. Jestli těmhle příběhům fandíte, tak se můžete těšit na přehled knih s touto tématikou. Na seznamu najdete třeba duologii Iustus Martina Moudrého, sérii Kladivo na čaroděje nebo budoucí trilogii Hovězí v žaludku Martiny D. Antonínové (zatím vyšly jen dva díly Pekelný nářez a Andělské rakvičky). Mezi jmenovanými dále samozřejmě nemohou chybět takoví velikáni české fantastiky, jako je Štěpán Kopřiva s Asfaltem, Jiří Kulhánek a jeho Vyhlídka na věčnost nebo Roman Bureš s románem Inferium. A nakonec je tady úplně čerstvá novinka Oskara Fuchse Pekelný pastýř (a mezi dubnovými povídkami můžete najít jeho povídku s názvem Stuhač).
V českých vodách ještě chvilku zůstaneme, protože Monika Dvořáková si připravila rozhovor s Theo Addairem o jeho novém románu Hniloba v kořenech. Hororový nadšenec Jakub Merc vás zase seznámí se zajímavým projektem nakladatelství Golden Dog, které vydalo hororovou básnickou sbírku Umrlčí věnec tvořenou básněmi českých autorů 19. století. Mezi vybranými spisovateli lze nalézt třeba Karla Jaromíra Erbena, Boženu Němcovou, Svatopluka Čecha nebo Jana Nerudu. Editoři (Petr Boček a Honza Vojtíšek) knihu doplnili medailonky jednotlivých autorů. Chm, proč tohle nebylo, když jsem chodila do školy? Výuka literatury a povinná četba by byla hned o poznání zajímavěji než třeba taková Babička.
Dalším českým románem, o kterém se můžete dočíst, je pokračování Písně oceli pevnostní redaktorky Michaely Merglové s názvem Píseň severu. Představení tohoto románu si vzal na svá bedra Míla Linc. Sama Michaela Merglová – tentokrát v pozici recenzentky – představí noirovou detektivku Viléma Koubka s názvem Posmrtná predace, v níž hlavní hrdina Vincent Krhavý dostane nebezpečnou práci mezi nesmrtelnými důchodci. A Jiří Popiolek se rozepsal o českém sci-fi románu O tu od Jakuba Hussara.
A teď se podíváme do zahraničí. Michal Tesáček vás seznámí s upírkou Ulrikou z románů V krvi zakalená, Z krve zrozená a S krví spjatá od Nathana Longa, který tak obohatil svět Warhammeru. O mysteriózním příběhu ukrytém v románu Vazač vzpomínek (Bridget Collinsová) povypráví Kateřina Stupková. Baví vás retellingy pohádkových příběhů? Tak v tom případě se zastavte u Adély Košařové, která představuje novou verzi Sněhurky s názvem Otrávená (Jennifer Donnellyové). Tahle verze by mohla stát za to, protože se autorka inspirovala prvotní verzí bratří Grimmů. A jak víme, tihle sourozenci se s tím na rozdíl od Walta Disneyho nepárali.
Krom fantasy se můžete těšit i na nějaké to sci-fi. Máme tady třeba jeden ze základních kamenů moderní dystopie – Podobenství o rozsévači (Octavie E. Butlerová) – který konečně vychází i v našich končinách. S Wojtou Běhounkem a bratry Strugackými můžete zajít třeba na Piknik u cesty (román u nás poprvé vychází v nezkrácené podobě). Ze cyberpunkového žánru se můžete těšit na Williama Gibsona s románem Hardcore Mona Lisa. Jiří Popiolek ve svém článku čtenáře seznámí i se dvěma předchozími díly Neuromancerem a Hrabětem nula, které společně s „Monou Lisou“ tvoří trilogii Sprawl.
Na co jednou někdy v budoucnu zajít do kina
V kinech je sice stále pusto a prázdno, ale to pevnostní posádce nebrání v tom, aby své čtenáře navnadila na souboj Godzilly s King Kongem. Společně s Alexandrou Petákovou vyrazíte na výlet, na němž se mimo jiné dozvíte, jak je to se samotným pojmem kaidžú (ano, tak se říká těmto drobečkům) a jak to bylo s prvními snímky na tohle téma. Ve spojitosti s tím se seznámíte s Godzillou a Kongem a samozřejmě nechybí několik informací o novém filmu s prostým ale za to výstižným názvem Godzzilla vs. Kong. Už jen aby se otevřely kinosály, protože tohle potřebuje veliké plátno.
Máte rádi Irsko? Jeho folklór, mytologii a další věci, které k tomuto ostrovu patří? Pak se určitě koukněte na článek Josefa Horkého, který vám představí animovanou záležitost Vlkochodci.
A co dál máme na filmovém seznamu? Inu, je tady třeba akční thriller mixnutý hororem Červená tečka (Red Dot), sci-fi podle videoherní předlohy Boss Level, strašně moc nepovedená filmová adaptace animované klasiky Tom a Jerry a nakonec disneyovka Raya a drak.
Svět komiksů a her všeho druhu
Maxim Ronovec vás zasvětí do nové řady DC s označením Black Label. Tahle řada se soustředí na nové pojetí hrdinů a nabízí ucelené samostatné příběhy. Už tady byl Batman s Jokerem a Harley a teď došlo i na Dianu aka Wonder Woman. Její příběh nese podtitul Mrtvá země. S Michalem Tesáčkem zase můžete zjistit, jak je na tom Potápeč Jeffa Lemirea. Alexandra Petáková servíruje rovnou čtyři díly mangy s názvem Berserk.
V herní rubrice tentokrát čeká profi zabiják agentem 47 Hitman. Karel Kališ se tentokrát podíval na třetí díl téhle herní série. Dále je tady RPG Persona 5 Strikes nebo detektivka s vlkodlakem-ekoteroristou v hlavní roli ve hře Werewolf: The Apocalyspe – Earthblood.
V deskoherním světě narazíte v dubnu na dark fantasy Tainted Grail: Fall of Avalon, novou verzi Splendoru, tentokrát v Marveláckém kabátku, kde půjde rovnou O rukavici nekonečna nebo můžete vyrazit společně s trpaslíky na lov draka ve hře Nidavellir.
Něco na závěr
Ještě jsme nezmínili dubnovou přednášku Františky Vrbenské z historie. Tentokrát se podívala na zoubek legendě o Vilému Tellovi.
V povídkové části Pevnosti si krom Oskara Fuchse a jeho Stuhače můžete přečíst i Hlas Boží od Leonarda Medka.
A nakonec ještě příloha! Tentokrát se můžete těšit na povídkovou sbírku Lockdown, kde najde povídky od Kristýny Sněgoňové, Romana Bureše, Michaely Merglové, Lucie Lakčovičové nebo Oskara Fuchse.
Jak vidíte, v dubnovém čísle je toho habakuk, takže neváhejte a (bezpečně) vezměte trafiku útokem.