Každý správný fantasák ví, že v dubnu na něj čeká ne jedno, ale rovnou dvě velká loučení! Do finále jdou totiž Avengers: Endgame, kteří uzavřou první filmovou fázi Marvelu, a padne poslední klapka seriálového hitu z dílny HBO – Her o trůny. Pokud se chcete vymlouvat na to, že žijete někde v jeskyni a tahle informace se k vám nedostala, tak na to fofrem zapomeňte, protože o konci těchto dvou velkých fenoménů si štěbetají i vrabci na střeše! A dubnová Pevnost je tu od toho, aby vás na tohle loučení pořádně nažhavila!
Bylo to překrásné a bylo toho dost
Ano, ano je to tak. Už nějakou tu dobu se potkáváme s hrdiny marvelovské stáje, a proto neuškodí takové menší opáčko. To si vzala na starost lektorka Vendula Kreplová, která si připravila přednášku o historii superhrdinského týmu Avengers v různých podobách (od komiksů přes animáky až k filmům). Samozřejmě nechybí ani připomenutí toho nejdůležitějšího z posledního filmové týmovky, na níž plynule navážou právě Avengers: Endgame. Pokud jste předposlední díl náhodou neviděli, pak raději začnete číst od druhého nadpisu. Proč? Protože spoilery o tom, kdo skončil pod drnem.
Daniel Storch pro změnu láká na osmou řadu Her o trůny. Seriál by nikdy nemohl vzniknout bez literární předlohy Písně ledu a ohně od George R. R. Martina, a proto se od tohoto pevnostní redaktora dozvíte, jaká byla cesta od knihy k jejímu seriálovému zpracování. A že to byla cesta spletitá a dlouhá! Krom toho má Daniel připraveno i mnoho zajímavých střípků z natáčení poslední série, což je vskutku heroický výkon vzhledem k tomu, že HBO střeží svá tajemství jako hrad v Karpatech. Ale co by pro čtenáře Pevnosti tento geroj neudělal, že?
A co dál nabízí dubnová Pevnost z filmové říše? Jiří Pavlovský se vrhnul na Captain Marvel, dračí jezdkyně Kateřina Stupková se jukla na zoubky třetímu dílu o Bezzubce – Jak vycvičit draka, Jakub Merc zhodnotil horor Všechno nejhorší 2, Vendula Kreplová se podívala na neobvyklý žánrový mišmaš z alternativní historie Overlord a otrlý Boris Hork doporučuje Vládce chaosu.
Allons-y, Alonso!
Whoviani ze všech koutů republiky našpicujte uši! Od Alexandry Petákové se totiž dozvíte, že nakladatelství Crew má na triku dvojí dávku Doctora Who! V Revoluci hrůzy se vrací patrně nejoblíbenější d(D)oktor s tváří Davida Tennanta; protiváhou jest Terorformace s pozdějším d(D)oktorem Peterem Capaldim. Nejen Doctorem Who je ovšem komiksový fanoušek živ! A proto se novodobý Van Helsing Michal Tesáček podíval na zoubek upírskému komiksu Pata Millse – Requiem: Upíří rytíř.
V historickém okénku se Míla Linc věnuje tomu, jak to vypadalo uprostřed válečné vřavy, kde se to rubalo hlava nehlava. Díky čtyřstránkovému článku získají čtenáři Pevnosti dobrou představu o tom, jak taková středověká bitva probíhala. A Tomáš Bandžuch protentokrát zavítal spíše do literárních vod a rozepsal se o Karlu Havlíčku Borovském. A můžete mi věřit, že to není žádný sucharský výklad a díky ukázkám si minimálně ty Epigramy budete chtít přečíst. Pochybujete? Tak tedy menší ochutnávka: „Ateistou buď, toť víra jistá, Pán Bůh sám je také ateista.“
V herním koutku pod vedením lodivodovů Filipa Gotfrida a Jakuba Zahradníka zbrázdíte tajuplné vody námořních deskových her – Příběhy pirátů a Námořníci (rozšíření Catacanu). Karel Kališ s Jakubem Kovářem se zase zaměřili na počítačové hry. Na paškál si tentokrát vzali Anthem, Civilization VI., Devil May Cry 5 a Tom Clancy’s The Division 2.
Napiš si svůj vlastní brak!
Pro ty, kteří by chtěli prorazit v literárním světě a stát se třeba takovým Kotletou 2.0, přichystal profík Jiří Pavlovský pár užitečných rad jak napsat ten nejsuprovější brak, za kterým vám budou chtít čtenáři utrhat ruce.
Ani v novém čísle samozřejmě nechybí pořádná nálož knižních recenzí! Tak se na ně pojďme podívat. Zkušený redaktor Martin Bečvář nejdříve zavítal společně s Davidem Dayem do Středozemě J. R. R. Tolkiena prostřednictvím dvou zajímavých titulů (Tolkienovy bitvy a Tolkienovi hrdinové), které u žádného znalce Pána prstenů nesmí chybět! A protože je Martin dobrodruh do morku kostí, rozhodl se navštívit i zemi skřetů neboli uruků z Příběhu jednoho kmene (Ctibor Ostrý a Cyril Gaja). A protože toho cestování očividně nebylo dost, tak si ještě zaskočil do Inferia od Romana Bureše.
Asasínka Vendula Kreplová se pro změnu odvážila zavítat do světa Assassin’s Creed prostřednictvím Posledních potomků Matthewa J. Kirbyho. Sám mocný pán a král Pevnosti Martin Fajkus si připravil zasvěcený rozbor Útoku obrů (Kevin Hearne) a Arabelly z Marsu (David D. Levine). A odbornice na Young Adult Kateřina Stupková sepsala recenze na romány Nikdynoc (Jay Kristoff) a Střípky času (Petra Slováková).
Milovníci sci-fi se mohou těšit na článek Davida P. Stefanoviče o Třech okamžicích exploze (China Miéville), Jiřího Popiolka o Prstencovém světě Larryho Nivena nebo Wojty Běhounka o Invazi (Peter F. Hamilton).
A co si přečíst před spaním? Co zkusit povídku Hlasování nohama od Petera F. Hamiltona nebo Shepardovu huť Evy Žilkové? Nebo můžete sáhnout po Shannarově meči – knižní příloze dubnové Pevnosti.
Takže hupky dupky do nejbližšího novinového stánku! Protože víte, co říkají pranostiky, ne?
Březen – za kamna vlezem,
duben – ještě tam budem
s bezva pevnostním čtivem!