Sestav žebříčky toho nejlepšího z minulého roku. Udělej z února měsíc science fiction. Přimíchej k tomu info o novém komiksovém filmu plném ženských postav. Okořeň to nějakými filmovými recenzemi. Přidej k tomu hodnocení kupy knih všemožného druhu, ať si každý přijde na své. Vraž tam trochu té historie a deskových her. A jako třešničku nakonec přibal nějakou super přílohu – nejlépe ve dvou verzích. Voilà, recept na nové číslo Pevnosti je kompletní.
Trochu toho bilancování
Vytváření žebříčků toho nejlepšího z uplynulého roku je taková menší tradice. A Pevnost v tomto bodě nemůže samozřejmě zůstat pozadu! Navíc – kdo jiný by měl mít větší přehled než právě posádka tohoto časopisu, že? Redaktoři v únorovém čísle připravili rovnou několik TOP 10 – Jiří Pavlovský sestavil svůj žebříček těch nejlepších filmů roku 2019, Boris Hokr s dalšími členy pevnostní posádky představuje deset nejlepších knih a Karel Kališ se pro změnu soustředil na ty nejlepší počítačové hry.
Seznamy toho nejlepšího jsou sice fajn, ale celý časopis na tom postavený být nemůže. Dál se proto můžete těšit na několik rozhovorů. Michaela Merglová vyrazila na pokec s Predragem Bjelacem, jehož ve fantastických vodách proslavil především čaroděj Igor Karkarov z Harryho Pottera. Fanoušci téhle série by si rozhovor určitě neměli nechat ujít! Druhým vyvoleným se stal kreslíř Dan Černý, jehož vyzpovídal Boris Hokr ohledně jeho práce na Stopařově průvodci po galaxii, pevnostním stripu a k tomu si poklábosili i o dalších zajímavých věcech. A do třetice všeho dobrého je tady Martin Bečvář se sedmi otázkami pro Jakuba Maříka.
Harley Quinn a její parťačky
V únoru se do kin chystá vrhnout šílená antihrdinka Harely Quinnová se svými kámoškami, aby společně nakopaly záporáka zvaného Black Mask do zadku. A tak přichází vhodná doba na to podívat se téhle psychopatce na zoubek. Vendula Kreplová vám řekne všechno, co potřebujete o Harley Quinn vědět. Však to znáte, ne? Něco k originu, kde se tahle postava poprvé objevila, s kým vším měla milostné pletky a kde se vzaly Birds of Prey. A samozřejmě nesmí chybět ani článek k novému filmu Birds of Prey, abyste věděli, co od něj čekat.
A u filmů ještě chvilku zůstaneme – Jiří Pavlovský vám prozradí, jak dopadl Králiček Jojo, Jakub Merc oslavil Černé vánoce, Filip Gotfrid zase zjistil jaké je to Pod vodou a Kateřina Stupková se pro změnu přidala ke Špionům v převleku.
Únor – měsíc science fiction
Zdá se, že únor přeje science fiction, protože tohle číslo Pevnosti přetéká právě tímto žánrem. Alexandra Petáková se například zaměřila na nový knižní počin ze světa Star Treku – Picarda s podtitulem Nejposlednější z nadějí (Lina McCormack). Redaktor Jan Nohovec se vydal do vod klasické sci-fi z poloviny 20. století, která má dle jeho slov současným čtenářům stále co nabídnout. Řeč je o Henrym Kuttnerovi a jeho románu Zuřivec. Military science fiction si vzal na starost Tomáš Dostál, který se ve svém dvoustránkovém článku věnuje sérii První linie Marka Klosse a jejímu poslednímu pokračování – Dezerce, a také Martin Bečvář, který se podíval na military sci-fi říznutou detektivkou (!) Ve stínu slunce Jakuba Maříka.
Sci-fi vévodí i povídkové sekci. Tentokrát si můžete přečíst postapokalyptickou povídku Muž odnikud (Tomáš Dostál) nebo se vrhnout na příběh s názvem Navždy od Petry Slovákové. A u Pevnosti Plus se nachází román Veniss Underground (Jeff Vandermeer), či Pátrání po Jackovi (China Miéville).
Ale ani fantasáci nepřijdou zkrátka. Tak například Boris Hokr se věnuje Christopherovi Tolkienovi, který dal do kupy otcovy poznámky a přivedl tak na svět další příběhy z oblíbeného světa Pána prstenů. Pokud máte rádi příběhy z 19. století odehrávající se v kulisách pošmourné viktoriánské Anglie, pak byste neměli minout článek Moniky Dvořákové, která se ponořila od tajů Případu alchymistovy dcery od Theodory Gossové, v němž se potkává Sherlock Holmes a jeho věrný Watson s dcerou pana Hyda (ano, toho Hyda, co se kamarádil s jistým Jekyllem). A u detektivky ještě chvilku zůstaneme, protože Michaela Merglová vás seznámí s novým noirovým románem Jakuba Ćwieka – Vlk! Fanoušci urban fantasy sérií si přijdou na své u článečku Žanety Pásztorové o závěrečném dílu série o Kate Danielsové – Magie vítězí (Ilona Andrews). Zástupcem Young Adult je Krvavý lístek Crystal Smithové, který dostala na starost Kateřina Stupková. A potom je tu třeba ještě Bakly: Armáda (Miroslav Žamboch) nebo Hemživý chaos (H. P. Lovercraft). A jestli fandíte různorodým fantasy subžánrům a chtěli byste nějakou inspiraci, pak určitě jukněte na článeček Kateřiny Stupkové o edici Pendragon z nakladatelství Fragment.
Komiksy, deskovky a hodina dějepisu
Komiksová sekce je sice poněkud slabší, ale kvantita není vše, že. Redaktoři se tento měsíc zaměřili na Bouncera, Birds od Prey kniha I.: Kdo je Oracle, Počítání mrtvých, třetí díl Žoldnéře a Punishera MAX: Vánoce na odstřel.
Nikdo nemůže popírat, že ty dlouhé zimní večery většinou není moc co dělat, takže se hodí nějaké to rozptýlení. A co může být lepšího, než vytáhnout nějakou tu deskovou hru k ukrácení dlouhé chvíle. Filip Gotfrid si vzal na paškál deskovku s krátkým a lehce zapamatovatelným názvem Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka, jíž ocení každý, kdo kdy snil o tom, že by postavil nějaký ten hrad nebo zámek. A Jakub Zahradník se podíval na Gizmos a Únikovku s podtitulem Záhada Eldoráda.
A nakonec trocha té historie. S Martinem Ďáskem se můžete vydat do Vatikánu, abyste se dozvěděli něco o hlavě katolické církve, papeži. A pokud fandíte spíš moderním dějinám, tak je tady Tomáš Bandžuch s článkem o Lazarovi Mojsevičovi Kaganovičovi, který patřil mezi jedny z nejoddanějších lidí Josifa Vissarionoviče Stalina.
Jo, ještě bych neměla zapomenout na takovou menší pozvánku na PevnostCon 2020, který se bude konat 2. května v areálu TJ Zlíchov. Míla Linc nastíní, na co se můžeme v druhém ročníku těšit! Za sebe říkám, že to vypadá vskutku epesně!
Takže pokud ještě únorovou Pevnost nemáte, tak neváhejte a sežeňte ji v nejbližším stánku s novinami!