Zářijové číslo Pevnosti je opět tak nabušené, že jen těžko naleznete lepší čtivo kupříkladu pod školní lavici. Tedy, pokud jste jej nepřečetli ještě před prvním zářím. (Ne, že bychom vás naváděli číst pod lavicí. Ale co už – to víte, že navádíme.)
Hned na úvod Pevnost trochu zaskočí, když se v úvodníku stávající šéfredaktor Josef Horký poněkud neočekávaně loučí. Je na místě říct: Díky za skvělá čísla a hodně štěstí! Jeho místo na trůně pak zaujme „bestiální“ Fajkus. A jistě nejsem jediný, kdo je zvědavý, jakým směrem se Pevnost vydá tentokrát. Ale zpět k současnosti, budoucnost počká a my se dočkáme.
Obálka sice září anime bojovnicí, hlavní titulek však dává jasně tušit, jakým směrem se nejnovější Pevnost ubírá. Ženské. Krásné, chytré, silné – ani zdaleka ne ono slabší pohlaví, jak se příslovečně říká. O tom, že fantastice dirigují ženy neméně obratně v porovnání se svými mužskými kolegy, vás přesvědčí ultimátní výběr padesátky bohyň a drsňaček žánru, který představuje hlavní článek čísla. A je to tučný a precizní výběr, zahrnující autorky i postavy z knih, seriálů, komiksů, anime i videoher.
Tím se však se ženami neskončilo. Filmová rubrika představí druhé Sin City s podtitulem Ženská, pro kterou bych vraždil. A při pohledu na fotku Evy Greenové musím podotknout, že bych si také trochu zavraždil. Další silná hrdinka pak vystupuje i v seriálu Extant – astronautka Halle Berryová, která se z vesmírné mise vrátila… těhotná. Přestože nemůže mít děti. Sci-fi seriál z produkce Stevena Spielberga představuje Dan Storch. Že se ženy nesmazatelně zapsaly i do tváře středověku ukáže Míla Linc – vždyť kdo i dnes nezná jméno Johanky z Arku? Nebo je libo hlavní hrdinka prastaré legendy o Meluzíně? Či snad nejslavnější vúdú kněžka?
Druhým, co do počtu stran trochu menším tématem je pak nejslavnější geekovská akce roku – San Diego Comic-Con. I na ten si Pevnosťáci posvítili hned z několika úhlů: představí, jaké SDCC přinesl filmové či komiksové novinky, zároveň nahlédnou do jeho historie. Do seznamu destinací, které musí geekové navštívit, však (přinejmenším u mě) přibyly dvě další položky – bary H.R. Gigera ve Švýcarsku. To už je, co by kamenem…
Tím však Pevnost ani zdaleka nekončí. Je lepší knižní Dárce Lois Lowryové, nebo jeho filmová adaptace? Máme se těšit na další young adult dystopii Labyrint? Co je nového ve světě Doctora Who? Jaké jsou nejlepší deskovky posledního desetiletí? A kde můžete mít sex s „mimozemšťankou“? Na to všechno se Pevnost snaží přinést odpověď.
Povídková rubrika je i tentokrát zaměřena na domácí texty. Ve skvělé poetické sci-fi Procitnutí Arthura Holmese volně navázal Jan Ježek na svou povídku Dům Paměti, zdařilou kyberpunkovou povídkou Project Bellum se představuje další z mladých tváří tuzemské fantastiky, Tomáš Dostál.
A jestli zvažujete, jestli koupit Pevnost normální, nebo Pevnost Plus – rozhodně sáhněte po verzi s přílohou. Tou je totiž Usagi Yojimbo! Kultovní komiks Stana Sakaie s králičím samurajem si zaručeně zamilujete.
Tak na shledanou příště.
Rebríček Bohyň bol naozaj veľmi precízne zostavený. Musím,ale priznať,že jedno, dve mená
mi hneď napadli, ktoré tam podla mňa určite patria. Karolína- Mazlík a Miha.
Může mě, prostému vesnickému člověku, povaze holubičí, někdo konečně vysvětlit, co je na tom Martinu Fajkusovi “bestiálního”?
https://www.youtube.com/watch?v=ecrV377xqCw
tady je bestiální
to Anonym
Inu, kdyby si obul láptě a oblékl režnou kytlici, tak je od některých mužiků od nás ze vsi k nerozeznání! Ale bestiálního tam opravdu nic nevidím… Zřejmě je to tím, že my, prostí lidé ze vsi nedokážeme obsáhnouti takový díl vědění jako ti z města! Jak se říká: Ve městě odborník, na vsi rozkolník!