Dokáže jediný člověk za rok změnit celý svět? Inu, není to nemožné, zvlášť pokud by onen tajemný jedinec uměl třeba nahlédnout do budoucnosti… A víte co? Pojďme si to ukázat na jednom pěkném příkladu!
Will Dandy býval obyčejný floutek, který vcelku slušně válel na basovou kytaru, a díky tomu si vydělával na živobytí. Jenže pak si našel mnohem výnosnější práci – stal se celosvětově uznávaným věštcem, nebo spíše Věštcem. Stačila k tomu jedna noc, více než stovka všemožných předpovědí a skvěle zabezpečená internetová stránka.
Veřejný (ne)přítel č. 1
Aby bylo jasno: Will nebyl žádný šarlatán, televizní showman nebo podobný typ věštce. Kdepak, on raději zůstával ukryt očím veřejnosti, tajil svoji identitu, a jediné, co vlastně udělal, bylo zveřejnění zdánlivě bezvýznamných proroctví na internetové stránce. Tam přidal i svůj email (opět téměř nevystopovatelný) a past byla nalíčena.
Will vlastně nebyl ani žádný věštec. Jednoho rána se probudil s hlavou plnou předpovědí a začal je poctivě zapisovat. Rozhodně nevěděl o budoucnosti všechno, vlastně „viděl“ jen pár událostí pouhý rok dopředu, ale na druhou stranu se každé z jeho proroctví stoprocentně vyplnilo. Není proto s podivem, že Stránka upoutala pozornost široké veřejnosti z celého světa. V mnoha zemích se objevila spousta falešných Věštců, protože být prorokem je prostě in, holky na to letí a předpověď snadného vítězství povzbudí morálku nejedné armády. Mnoho lidí zaslalo Věštci své dotazy, mnoho lidí na něj plivalo jed a stal se pro ně nepřítelem číslo jedna. Být tím jediným a nefalšovaným Věštcem je zkrátka nevděčný úděl.
Úvod do knihy Věštcův rok od Charlese Souleho máme úspěšně za sebou; pojďme se tedy podívat, jak si autor poradil s tímto zajímavým materiálem.
Fáze hlavního hrdiny
Příběh Věštcova roku je rozmanitý a nabízí během svého vývoje čtenáři hned několik různorodých fází. Jako první je samotný úvod, který rozehrává situaci a uvádí na scénu hlavní postavu. Následně, když už máte představu, o čem je řeč, se dostává autor k dalším podrobnostem. Na webové stránce s předpověďmi visí jen několik vcelku bezvýznamných a snadno ověřitelných předpovědí, což má ukázat jediné: věštec a jeho přítel mají informace, které se nebojí zpeněžit. Díky popularitě Stránky se brzy začnou ozývat představitelé různých mocných a především pohádkově bohatých korporací, a Věštec za odpovídající sumu rád uspokojí jejich požadavky. Omezené množství předpovědí pomalu ubývá, zatímco stav konta přibývá naopak velice rychle. A celý Věštec je vlastně jen hra, způsob, jak rychle zbohatnout.
Průběžně se představují i další protagonisté. Reverend, kterému je Věstec trnem v oku, veřejně brojící proti tomuto tajemnému falešnému prorokovi v nadnárodním měřítku. Guru, specialistka na odhalování osob se skrytou identitou, Willův přítel Hamza a jeho těhotná žena stejně jako lokální novinářka – ti všichni sehrají v příběhu významnou roli.
Tato první fáze těží především ze zajímavého tématu – není to příliš zážitkové čtení, tempo je spíše rozvláčnější a hlavní motivace pro čtenáře je zjistit, jak se vše bude vyvíjet dál. Na druhou stranu Soule píše čtivě, text řemeslně nedrhne, takže suma sumárum má děj jen trochu pozvolnější náběh. Text je lehký, psaný s nadhledem, občas se mírně pousmějete – prostě pohodovka.
Druhá fáze přichází v momentě, kdy Will začíná bojovat se svým svědomím. Mnohé z předpovědí mají přinést oběti na životech, a Will se jejich naplnění pokusí zabránit – to vše jen aby zjistil, že to nedokáže, že mu v tom něco brání. Morální odpovědnost na mladého (Will je zhruba třicátník, což ještě nevíte) muže dopadne jako kladivo, hne se v něm svědomí a učiní několik zásadních kroků, aby se pokusil pomoci potenciálním obětem. V této fázi už je Věštci na stopě Guru, a ukazuje se, že na jeho odhalení má zájem opravdu VELKÉ množství lidí. A Will čím dál častěji začíná přemýšlet o tom, k čemu všemu vlastně celá tahle situace vede a v co má po uplynutí roku vyústit….
V této fázi už text chytá dynamiku a nabírá na zajímavosti, přináší i první porce akce. Věci se začínají hýbat, a to radikálně a rychle. Will sice hodně přemýšlí, ale zároveň i jedná (zůstat na místě je to nejhorší, co by v dané situaci mohl udělat), takže nečekejte žádné nudné filozofické pasáže. Hlavní hrdina hloubá spíše náznakově; bez toho, aby nějak zásadně zpomalil tah příběhu na branku. Na druhou stranu to nijak nezmenšuje hloubku a význam jeho myšlenek.
Život naruby
A hurá do třetí fáze, a to pěkně po hlavě. Ve Věštcově „kariéře“ dojde k několika zásadním zvratům (ale no tak, přece nečekáte, že vám to vyslepičím, že ne?) a události naberou raketový spád. Hlavní hrdina je místy vlečen a postrkován okolnostmi a místy se naopak snaží aktivně do běhu věcí zasahovat. A kromě toho jsou tu proroctví, která postupně způsobují po celé Zemi pořádnou paseku. A vy, čtenáři, budete se zatajeným dechem sledovat, jak to celé dopadne. Po pozvolném rozjezdu je poslední pomyslná pasáž neskutečnou jízdou a v podstatě přesně tím vyvrcholením, ve které čtenář po počátku tajně doufal.
Mimochodem – když už hovoříme o těch pasážích: protože celá kniha pojednává o jednom roku Věštcova života, je rozdělena na tematické oddíly dle jednotlivých ročních období, což některým událostem dává potřebný časový odstup.
Chtě nechtě s blížícím se závěrem začnete obdivovat Souleho schopnost zasadit jednotlivé fragmenty do mnohem širšího kontextu. Budete svědky onoho pomyslného kamínku, který odstartuje celou lavinu; přesvědčíte se, že pozitivní zprávy nebo malé úspěchy mohou mít dalekosáhlé následky… Zkrátka, Soule přemýšlel globálně, poskládal drobné střípky do pestré mozaiky a vše do sebe perfektně zapadlo. Na samém konci Věštcova roku se navíc dočkáte trochu nečekaného poselství.
Dobře, za celou knihu se autorovi nepodařilo vysvětlit, odkud se věštby vzaly, ale popravdě: než udělat nějaký logický kopanec nebo ohýbat věci násilím přes koleno, to raději nechat téma otevřené. Příběhu jako takovému to nijak neuškodilo, čtenář s tím bez problému dokáže žít.
A na závěr ještě drobná vsuvka. Charles Soule se doposud pohyboval spíše v prostředí komiksů, kde rozhodně není neznámým jménem. Se svým literárním debutem se však popasoval obstojně.
Věštcův rok je ve své podstatě příběh pro všechny. Méně náročný čtenář se může při čtení jen „sklouznout po povrchu“, překousnout pomalejší rozjezd a užít si gradaci a divokou jízdu na samém závěru. Přemýšlivější čtenář dostane dostatek materiálu pro potýrání mozku, a to i přes lehký a místy úsměvný styl, kterým je kniha psána. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, knihu si užijete – téma je vcelku neotřelé, hlavní postava prodělává vývoj a děj je příjemně různorodý. Věštcův rok není bombou sbírající kupy literárních cen, ale rozhodně má potenciál čtenáře příjemně překvapit!
Charles Soule: Věštcův rok
Vydal: Laser, 2018
Překlad: Milan Lžička
Počet stran: 368
Cena: 379 Kč