Alternativní historie je čtenářsky vděčné téma, a když se do ní pustí odborníci na slovo vzatí, je radost podobné knihy číst. A přesně to je případ Úsvitu černého slunce: příjemná a čtivá polit-fiction, která je navíc díky práci pánů Bandžucha a Skřipského v mnoha bodech historicky věrná. Třetí říše pevně drží Čechy ve svých spárech, ale boj nekončí. Tajné služby se přetahují o prastará tajemství a vítězství ve válce se ukrývá za branou.
Úsvit černého slunce nás zavede do dob, kdy německá orlice drží v pařátech českého lva – tento motiv najdete i na obálce knihy. A průvodci vám budou dva autoři, kteří o dané době leccos ví a nebojí se o to podělit se se čtenáři – Tomáš Bandžuch a Marek Skřipský. Ostatně, oba už mají na kontě knihu z alternativní historie (mluvíme o skvělé Noci a mlze a neméně dobrých Ostravských mystériích), ve které nás o svých kvalitách přesvědčili. Tentokrát se však však rozhodli spojit své síly, aby čtenář dostal hned dvojitou porci historické osvěty.
Klíč ke konečnému vítězství
Na počátku všeho stojí tajemná událost v Branišovském lese u Českých Budějovic. Mohl to být vcelku obyčejný výbuch, test nové zbraně. Jenže tahle událost vzbudila zájem mnoha skrytých hráčů – britské tajné služby, české rozvědky a především německé jednotky SS Vril, mágů a okultistů. Ti se bojí, že by mohl být ohrožen jejich ultimátní cíl: projít branou Hyperboreje a získat zbraň, která zvrátí poměr sil ve prospěch Německa.
Jak již bylo řečeno, tahle kniha stojí na pevných historických pilířích, a jediný viditelně fantastický prvek prozatím představuje cestování dimenzionální branou do Hyperboreje, kde je třeba přesvědčit obyvatele, aby uznali Němce za hodné vydat jim superzbraň. Hra tajných služeb je popsána věrně a čtivě, a pokud se alespoň trochu vyznáte v historii dané doby (jen pro upřesnění – řeč je o časech nedlouho po vzniku protektorátu), budete pochybovat, zda si pánové z některých věcí tak trochu neutahují.
Válečný deník
Celá kniha má deníkový charakter. Jednotlivé události jsou podávány formou kratších kapitol, ve kterých se mění hlavní hrdinové i místa děje. Je to vcelku logická forma: do hry je třeba dostat větší množství postav, navzájem neslučitelných nepřátel sledujících odlišné cíle, takže je pochopitelné, že mnohdy musí operovat daleko od sebe. Mimochodem, v průběhu knihy se podíváme i do Tibetu, kde mají Němci své zájmy.
Nevýhodou naopak je, že se žádný z hrdinů nedokáže nijak výrazněji vyprofilovat, nedostane k tomu dostatek prostoru. Neexistuje žádný hlavní hrdina; i to je daň za ono deníkové pojetí. Tím však vůbec neříkáme, že rozehrané postavy nejsou zajímavé nebo že v dalších dílech Archivů tajných válek nedostane někdo svoji šanci stát se vůdčí osobností.
V Úsvitu černého slunce jde autorům především o příběh, který chtějí vyprávět. A z jednotlivých dílčích událostí není nikterak těžké si ho poskládat. Mizí hluché přechodové pasáže, v podstatě v každém útržku se odehraje alespoň drobný posun, odhalení nebo úsměvná epizoda. V případě tohoto vypravěčského postupu je to něco za něco, ale pro účely polit-fiction plné událostí a postav je zvolené pojetí vyprávění ideální.
Kromě toho dává formát krátkých kapitol i prostor pro práci dvou spoluautorů. Při čtení nezaznamenáte švy ohraničující práci jednoho či druhého spolutvůrce, text příjemně plyne, drží si jednotný styl i kvalitu.
Ale především: Úsvit černého slunce je zábava. Příběh se možná neposouvá vpřed raketovým tempem, ale klokotá životem a událostmi. Milovníci dějin si určitě rádi zapátrají v paměti či jiných zdrojích, aby odhalili všechny narážky a pochytali všechny kontexty, a ti, kteří mají o popisované době alespoň základní povědomí, se také bez problémů chytí (což je i případ recenzenta, který není milovníkem politiky ani historie, ale neztratil se) a užijí si zajímavý příběh s příchutí fantastiky.
Kvalita se zkrátka nezapře, a duo Bandžuch a Skřipský ukazuje, že své práci rozumí!
Tomáš Bandžuch a Marek Skřipský: Úsvit černého slunce (Archivy tajné války I.)
Vydal: Straky na vrbě, 2021
Obálka: TTTROY
Počet stran: 320
Cena: 275 Kč