Je šílené, co po Purpurové noci nastalo. Životy lidí neřídí zákony, ale magická požehnání a prokletí. Temná stvoření loví v parku opozdilce a v komnatách Rudé věže dlí temný mág, který nosí svatováclavskou korunu. V sázce je však mnohem víc, takže se připravte na pořádnou magickou řežbu!
Už potřetí se můžeme díky sérii Purpurová noc od Karoliny Francové vrátit do magických Čech, které se staly světovou velmocí a středem světa. Tady se totiž nachází jediný otevřený magický zdroj, který objevil houževnatý Radek Rener a nyní z něj čerpá svou sílu jeho syn Jan Rener. Mladičký mág se jako světovládce pokouší o „politiku s lidskou tváří“, respektive o politiku se svou sličnou tváří plnou mediálních gest z dílny své PR poradkyně Reginy Rázlové. Oproti otci, který znásilňoval při rituálech hezké dívky a stejně násilnicky si uzurpoval moc nad osudem lidí jako mág a později i jako démon, dává mnohem víc všanc sám sebe. Všechna ochranná kouzla a požehnání, která se snaží udržovat v chodu, samozřejmě něco stojí. Jeho rudá bašta nad Libercem je tvrzí i vězením, a přesto musí neustále čelit snaze ho odtud vyhnat, nebo ho přinejlepším nahradit. Jan Rener má ale jeden vzácný dar – umí nevýhodu proměnit ve výhodu – a dostane příležitost to znovu dokázat.
Diskuse na téma „který díl série je lepší či horší“ vlastně postrádá smysl. První díl obvykle namlsá, je plný nápadů a energie. Druhý díl takový už zákonitě být nemůže a pro řadu čtenářů představuje zklamání. Třetí díl je pak zlomový a obvykle fanoušky rozdělí na dvě části – na ty, co si je sága opět získá, a na ty, kteří knihu vztekle zahodí a zapřisáhnou se, že už další peníze utrácet za něco takového nebudou. Záleží na tom, kterých je víc, podle toho se pak dočkáme dalších knih. Pokud tedy u Stínu Rudé věže většina čtenářů tleskala nadšením, zatímco některé Tisíciletý démon roztrpčil, u třetí knihy s názvem Světlý král to chtělo nový vítr do plachet. A jestli něco Karolina Francová rozhodně umí, tak je to napínat čtenářovu zvědavost a nacpat děj neustálými zvraty.
To však není to jediné, čím autorka Světlého krále trilogii okořenila. Už při vymýšlení prvních slov pro kouzla a zaříkání sáhla k folkloru, a nyní tento trend prohloubila až téměř na jungovskou úroveň, takže do příběhu zapletla řeckou mytologii, pohanské rituály, matku Zemi Gaiu i artušovskou legendu. I když jsou to spíš rekvizity, fungují na výbornou. Řada autorů a autorek fantastiky se totiž soustředí na vymýšlení nových světů se zcela neznámou faunou a florou, vyšťavuje se popisy pravidel fungování světa i nastolených konfliktů v boji o moc či různé poklady, prsteny, meče, princezny apod. Karolina Francová nic takového nepotřebuje – reálie si vypůjčí z rodného Liberce, všemožnou magickou havěť z bájí a známých fantasy příběhů a svým mágům vloží do úst lidovou poezii či básně našich předních veršotepců – a to všechno spojí v přirozenou integrální součást. Takže nám nepřijde zvláštní, když na lanovce k Ještědu hřadují harpyje, nad Troskami létají draci a populárním nočním klubem Lázně se potulují upíři a divoženci. S otevřením magického zdroje se logicky vyvalí i tahle verbež, a kdyby tomu tak nebylo, zřejmě by to mohlo vyvolat určité podezření, že takový svět není dost uvěřitelný.
Ale svět Purpurové noci uvěřitelný je. A rozhodně je příjemné pohybovat se s hrdiny po českých lokalitách a slyšet, jak Jan Rener pronáší zaklínadlo jara v poetickém zpracování Antonína Sovy, než se trápit podivnými jazykolamnými jmény a prázdnými magickými formulacemi typu „abrakarabra“. Být na chvíli v Česku, které je hrdé a atraktivní pro všechny, kdo se chtějí svým talentem prosadit, až imigrační úřady praskají ve švech, taky není k zahození. Škoda, že to tak není doopravdy, ale má to samozřejmě i svou stinnou stránku. Supi se totiž slétají a číhají na každou chybu, kterou temný mág udělá. Mezinárodní spiknutí, které touží po návratu k „bezmagickému“ stavu, se nebojí jít přes mrtvoly a nutí ke zradě i Janova bratra Nataniela (na socík, v němž se narodil, dost zvláštní jméno, což?). Další slabinou kouzelného mladíka s pírky ve vlasech je i Klára Keltnerová, která se kdysi jako dívka vzepřela starému Renerovi a ten na ni uvalil ponižující prokletí. Jako jediný člověk, který se kdy postavil vůli temného mága-uchvatitele, nutně musí vzbudit u Jana sympatie a lákat ho jako můru noční lampa. Sám na výběr nedostal a vůli otce se podrobit musel, jenže tahle neomezená moc, kterou vynuceným magickým zasvěcením získal, prostě dokáže zachutnat a vzdát se jí už není tak snadné. Oslabený vnitřními dilematy musí zmobilizovat všechny zdroje, aby ustál mnohem těžší zkoušku.
Ano, ano, Karolína Francová moc ráda své hrdiny vystavuje zkouškám, mučí je nenaplněnými touhami, svádí je k pokušení, uvádí do patových situací, z nichž zdánlivě nevede řešení, respektive jim hrozí fatální prohra. Nad jiná témata se však vrací motiv oběti, který v jejích dílech zdaleka není nový. Sáhněte třeba po Mlokem oceněné novele Život je rafinované peklo nebo z novější doby po space opeře Konstantynův efekt. Obětí býval i pohanský vládce, usmrcený během rituálu letního slunovratu, přezdívaný „světlý král“, do jehož role se Jan Rener snaží vpravit (i když zrovna tohle jsem mu věřila hodně málo). Druhou silnou ingrediencí je špetička perverze. Ovšem, nikdo asi neočekává, že temný mág bude mít úplně normální sex jako každý jiný chlap. Asi není lehké udržet vědomí vlastní moci na uzdě, a totální odevzdání je v Janově případě také dost riskantní, takže nakonec nezbývá než ten tradiční způsob nějak obejít. Jediné, co bych autorce trochu vyčetla, je nesmírně šikovný přízrak Dasine, který místy připomíná „zázračné řešení ze Švédska“. Máš problém? Svěř se Dasine. Potřebuješ zastoupit? Požádej Dasine. Nemáš si jak uvolnit přetlaky? Jak to, je tu přece Dasine! No, ale chápu, že když není jak upustit páru, mohl by se člověk (mág) snadno zbláznit.
Asi to už tušíte, ale – příběh zdaleka třetí knihou nekončí. Je jen expozicí k něčemu dalšímu, co by ještě mohlo přijít. Nad řádky se totiž vypíná otázka – a co bude dál? Opravdu to skončí jen určitým pokusem o návrat k „továrnímu“ nastavení, nebo tu autorka nenápadně rozehrává novou partii? Figurky už přerozdělila, kouzelné nápoje jsou vypité a člověk se chytá za hlavu – proboha, Neo, chtělo to tu modrou pilulku a měl bys pokoj! Naši hrdinové ale pokoj mít nebudou, to už je jisté. Nakonec, starých legend a mýtů i fenoménů současné popkultury máme v zásobě ještě dost, takže příště přijde na řadu třeba létající koberec nebo rozzuřená mumie. Když si ale Světlého krále nekoupíte, tak žádné příště už nebude. Takže to koukejte udělat!
Procentuální hodnocení: 70%
Karolina Francová: Světlý král
Série: Purpurová noc 3
Vydal: Brokilon, 2020
Obálka: Mikuláš Podprocký
Počet stran: 284
Cena: 298 Kč