„Děsivý výkřik “Tekeli-li” se poprvé objevil v knize Edgara Allana Poea Vyprávění Gordona Arthura Pyma, kde se jedná o výkřik spojený se záhadnými bíle zbarvenými ptáky a který vydávají domorodci antarktické země Tsalal, kdykoli se setkají s bílými předměty. V závěru této povídky se objevuje tajemná bílá postava. H. P. Lovecraft pak tento výkřik použil v románu V horách šílenství, kde jej vyslovuje Shoggoth. Nakonec byl výkřik použit v knize Návrat Hastura od Augusta Derletha, v níž tento výkřik vykřikuje Velký starý Hastur. V žádném bodě vývoje výkřiku nebyl odhalen jeho konkrétní význam.“ Zdroj: tajné spisy Wikipedia
Kdo zná příběhy slovenského steampunkera Petrera Jelínka, ví, že v nich popouští uzdu své vášni pro parní stroje, vzducholodě a vůbec všechno co si běžný smrtelník se Steampunkem spojuje, ale zároveň si rád pohrává s nadpřirozenými prvky. Ostatně, ne nadarmo je jeho doposud nejslavnějším hrdinou paranormálny vyšetrovatěľ Terrence Norr. Tedy bojovník s paranormálním zločinem. Není tak divu, že se ani ve svém čtvrtém románu nebál Jelínek zapřáhnout do děje nadpřirozené existence. Těmi jsou nejen vodníci, Rýnská říční panna či samotná mořská bohyně… Ale nepředbíhejme událostem. Příběh z norrovského univerza tentokrát ovšem neovládl Terrence a jeho sličná kolegyně Cate, nýbrž jeden z členů Oddělení pro boj s paranormálním zločinem, mechanik Bert Rumledale. Ale ani o krásné ženy při jeho dobrodružstvích nebude nouze.
Tekeli-li je volně inspirováno knihou Edgara Allena Poea – Vyprávění Gordona Artura Pyma, ale Jelínek ho využil pouze jako odrazový můstek pro svůj příběh. Nyní si pojďme přiblížit o čem více než dvousetstránkové vyprávění je.
Svět, v němž se Tekeli-li odehrává, stojí v roce 1875 na pokraji války. Němci sní o jednotné Germánii – a někteří o ní nejen sní. K těm nemajícím daleko od slov k činům patří i tajná militantně okultní organizace Drachenklaue, která se snaží pomocí nekalých praktik nastolit germánskou hegemonii. To, že ty nekalé praktiky souvisí s magickou horninou vril a snahou proměnit člověka ve vodní monstrum, ví jen agent Jejího veličenstva Sorrow. Právě jeho má z Hessenské pevnosti Drachenburgu vyzvednout vzducholoď Horatius, jejímž strojníkem je mladý Bert Rumbledale.
Jelínek nás bez dlouhých okolků vrhá do první velké letecké bitvy, neboť Sorrow je sice již na palubě Horatia, ale zlovolná okultistka Dragica Orstich a její šéf Baron Von Drachenstein vyslali své elitní letecké komando aby posádku i loď zlikvidovalo. Bert a Sorrow záhy skončí nejenom na zemi, ale také v útrobách Drachenburgu kde svedou lítý boj nejen o život svůj, ale především o život bytosti zvané poeticky Rýnská panna Lorelei. Jak boje za zdmi pevnosti dopadnou a zda Lolerei přežije si přečtete v první části nazvané Píseň říční panny. Že se při pokusu o její záchranu, protne vědomí této bytosti s vědomím mechanikovým, není ani moc velkým spoilerem, neboť právě díky tomuto prolnutí myslí se Bert a Sorrow v části knihy Biela bohyňa vydají o pět let později na tajemné ostrovy v Jižních mořích, odkud možná Lorelei pochází. Že tu narazí na své „přátele“ z Drachenklaue a že s nimi svedou nejednu bitvu je nasnadě. Je to dobrý příběh plný akce a dobrodružných eskapád. Nenechá čtenáře vydechnout a oplývá spoustou originálních nápadů, mezi něž počítám nejen skvělé technické vychytávky, ale i zajímavou mytologii místních ostrovanů. Hororově laděných scén tu oproti druhému Norrovskému románu Alternauti najdeme minimum, Tekeli- li je spíše zástupcem přímočarých, ryzích dobrodružných románů. Navíc v čele s dvojicí sympatických hrdinů, kteří si získají čtenářovo srdce. Neboť kdo by nemiloval předchůdce Jamese Bonda a odolal prostořekému muži z lidu oplývajícímu širokým srdcem? Dobrodružnému duchu knihy odpovídají i pěkná obálka Martina Luciaka a černobílé ilustrace Tomáše Kirnera uvnitř knihy.
Peter Jelínek: Tekeli-li
Jazyk: slovenský
Vydal: Enribook, 2022
Počet stran: 250
Cena: 11,90 EUR