Věci se mění. Karel Devor již dávno není obyčejný mladý muž. A Karlův nejlepší kamarád Matěj již také dávno není tím, kým býval. Co kdyby ale existovala možnost, jak vše vrátit zpátky? Karel se nevzdává, a neváhá obětovat vše, aby získal pro Matěje lék. Jenže ten existuje nejspíš jen v legendách – a navíc se vynoří problémy, které Karlovu pozornost vyžadují mnohem urgentněji.
S Karlem Devorem jste se již mohli setkat v jedné z předchozích knih Martiny Hohenberger s názvem Kletba krve. Studna věčnosti na Kletbu krve navazuje a nese se v podobném duchu jako její předchůdkyně – akční young adult fantasy plná upírů. Ale jedním dechem musíme dodat, že kniha se dá číst i samostatně, protože vše z podstatné z minulého dění buď snadno pochopíte sami, nebo je v textu stručně připomenuto.
Upír školou povinný
Hlavní dějová linka se dá popsat vcelku jednoduše. Karel Devor je mladý muž, který přes den navštěvuje výběrovou školu a přes noc je běžným upírem – učedníkem. Ano, přesně tak – upírem! Jako takový řeší problémy, kteří běžní lidé nemají. Co třeba invaze lidožravých nočních potvor ze znojemského podzemí? Nebo boj s jedním z nejvyšších upírů, který se snaží probrat zpět k životu obávané legendární bojovníky Stínové armády? A o již zmíněném léku na kousnutí, který by vrátil člověka (či upíra) zpět do normálního života již řeč byla.
Vzhledem k tomu, že Karel i jeho vrstevníci jsou teenageři, tušíte, že tahle kniha je určena především teenagerům. Těm přijdou vhod především školní scény. Interakce se spolužáky, kdy je Karel spíše outsiderem snažícím se získat si popularitu, láska s otazníkem a další věci, které s tímto žánrem neodmyslitelně souvisí. Proti tomu stojí svižná akce zabírající odhadem polovinu knihy.
Tyto dvě části vedle sebe místy působí trochu nesourodě. Interakce s ostatními studenty, dialogy a dobývání dámy svého srdce vyznívají místy toporně a nahraně, i když vše dává smysl a nakonec vcelku uspokojivě graduje. Karel působí jako zakřiknutý ňouma, což je v rozporu s jeho rozhodností a přirozeným vůdcovstvím v momentě, kdy jde do tuhého., bijící do očí. I když je Karel prezentován jako nesmělý introvert, v některých situacích to autorce zkrátka neuvěříte.
Hledání léku
Co však uspokojí čtenáře bez rozdílu věku jsou akční scény. Pokud přijmete, že hrdinové jsou mladiství, naplno si užijete napětí i bojových scén. Při hledání léku, který má zvrátit kousnutí křížencem, musí Karel čelit mnoha hrozbám a nebezpečím. A podobně je na tom i Bára, mladá, ale dostatečně mocná upírka, která pátrá po svém otci a zároveň se snaží zabránit probuzení Stínové armády.
Netušíme, nakolik se autorka nechala inspirovat z „jiných zdrojů“, ale během čtení budete mít pocit, že chvíli se pohybujete ve světě Assassin´s Creed, Resident Evilu nebo několika dalších videoherních klasik. Ale čert to vem, akce se opravdu podařila – má dynamiku, spád, je kořením knihy. Troufnu si říct, že od minulého dílu se akční část výrazně zlepšila!
Jasně, když se celou dobu hledá lék, je konec asi jasný. V tomhle ohledu je mnohem zajímavější dějová linie s Bárou, která má nečekané zvraty a větší vnitřní dynamiku.
A opět se podíváme do znojemského podzemí – místa opředeného mnoha legendami a ukrývajícího spoustu pokladů. Právě legendy spjaté s noční rasou, zejména ve formě dopisů psaných Karlovo dědečkovi, jsou příjemným oživením příběhu a také vodítkem pro dobrodruhy. Hohenberger si s touto složkou příběhu dost vyhrála, což během čtení zajisté oceníte.
Studna věčnosti je příjemné akční young adult. A na slovo akční klademe důraz, protože „školní“ část příběhu slouží v podstatě jako prostředek k vyjasňování vztahů, a ze všeho nejvíc vám utkví právě akční scény. Navíc otevřený konec dává tušit, že se s Karlem Devorem nesetkáváme naposledy – i když jednu zásadní kapitolu uzavřel, ještě zbývá mnoho dalších výzev.
Martina Hohenberger: Studna věčnosti
Vydal: Martin Koláček – E-knihy jedou, 2022
Formát: pouze v elektronické podobě
Obálka: Martina Hohenberger
Počet stran: 441
Cena: 199 Kč
Děkuji Vám za recenzi. Martine. Jsem šťastná, že se Vám akční scény líbily. Byly pro mě strašně důležité a dávala jsem je dlouho dohromady. 🙂 Asi je poznat, že jsem fanouškem bojových sportů a ráda chodím i na střelnici.
Přirovnáním k herním světům Assassin´s Creed a Resident Evil se cítím skutečně poctěná. Filmům fandím, ale herní světy dosud bohužel neznám. Mám však doma odborníka – můj syn studuje Game Engineering, tak ho to přirovnání jistě potěší.
Je obdivuhodné, jak přesně jste vystihl slabiny knihy. Ještě jednou děkuji za recenzi, za Váš čas a ochotu.
Přeji krásné prázdniny. 🙂 Martina