Knihy jsou živoucím důkazem toho, jak moc je literatura důležitá, zvláště pak pro bibliomanty, pro něž je “dušekniha” jádrem jejich schopností a síly. Ponořme se do prvního dílu fantasy trilogie z pera německého autora, Kaie Meyera, který vás až do poslední stránky nenechá vydechnout.
„Nesmírnou moc knih musíme vskutku velmi ctít, neboť díky ní jsme s to rozlišovat hranice země i času. Spatřujeme v ní jako v zrcadle věci, které jsou, a věci, které nejsou.“
Richard de Bury, Philobiblon, 1344
Ve světě bibliomantů hledá každý svou dušeknihu, která mu s přibývajícím věkem umožňuje lépe ovládat své schopnosti. Jedním z hledačů je i dívka Furia, která pochází ze starobylého rodu, téměř zničeného ve válce pěti bibliomantských rodů. Společně s otcem pátrá po dílech autora, jehož knihy mohou zničit veškerou moc bibliomantů. Jedné noci se však stane něco, co ji donutí vydat se do Libropolisu, města knih.
Kai Meyer čtenářům předkládá promyšlený svět, který je snem každého milovníka knih, kouzelný i nebezpečný zároveň. Vytvořil vlastní dějiny bibliomantiky a propojil svět bibliomantů, reprezentovaný městem Libropolis, s lidským světem v britském Londýně. Autorovy dějiny jsou pojaty nejen originálně, ale i sympaticky uvěřitelně. Příběh navíc využívá slibný motiv opakující se časové linie, a přestože z jeho světa se nám zatím dostává spíše jen střípků, jistě se o něm více dozvíme v dalších dílech.
Vážně to byl souboj.
Souboj dvou knih.
Už o tom slyšela, tak jako o spoustě věcí, které na vlastní oči nikdy neviděla. Dvě knihy do sebe narážely třepetavými stránkami.
Pokoušely se navzájem shodit z širokého prkna, které bylo položeno jako lávka mezi dvěma kameny. (str. 130)
Postavy jsou dostatečně rozmanité a zaujmou jak svým vzhledem, tak jednáním. Každá z postav má nicméně nezbytnou pohnutou minulost, kterou čtenář postupem času odhaluje a která ve většině případů formuje zápletku pro příští díly. Autor nicméně vytvořil charaktery, jejichž chování je i přes traumata uvěřitelné a také náležitě zdůvodněné. Totéž platí i pro hlavní hrdinku, která zároveň slouží jako vypravečka příběhu: Furia Salamandra Faerfaxová je patnáctiletá dívka, která žije s otcem a mladším bratrem daleko od lidí, ale její charakter se během hledání své dušeknihy rozvíjí a dospívá, a díky tomu je zábavné o ní číst.
Podobně zajímavou postavou je Isis Nimmernis, pro změnu nadaná a zkušená bibliomantka, která pracuje pro Adamitskou akademii a jejím hlavním úkolem je lovit stvoření zvané exlibri. Na první pohled působí bezelstně, ale není tomu tak – naopak slouží jako protiváha Furie a tak trochu “femme fatale” série.
Nikdo neznal pravé jméno této ženy. Ve světě bibliomantů jí říkali ta Okouzlující a většina o ní mluvila jen tajně a vskrytu. Byla tou nejlepší vražedkyní, kterou jste si mohli koupit za peníze, a její kavalíři – ti pěkní patolízalové, kteří jí sloužili coby osobní stráž – ji oddaně následovali až do smrti. Matka Antikva neznala žádnou jinou ženu, která by dovedla tak dokonale hrát na všechny struny mužských slabostí. Neexistoval muž, který by jí nepropadl, pokud to ona chtěla, a neexistoval muž, co by přežil, když na něj dopadl její pavoučí stín. (str. 49)
Knize lze vytknout snad jen pár překlepů. Děj zaujme již od prvních stránek, příběh plyne svižným tempem. Jedinečné postavy i samotná bibliomantika čtenáře velmi rychle pohltí, doslova se mu dostanou pod kůži. Autor mne potěšil odhalováním postupných motivů a svým unikátním pojetím světa a originálním pohledem na knihy si mě zcela získal. Po dlouhé době objevuji dílo, které nejenže nespadá čistě do žánru young adult fantasy, ale hlavní hrdinka se v něm nezaplete s prvním klukem, kterého potká na své cestě za záchranou světa. Knihu vřele doporučuji a troufám si říci, že od prvních řádků se už neodtrhnete.
Kai Meyer: Stránky světa
Vydal: CooBoo, 2016
Překlad: Tereza Pecáková
Počet stran: 389
Cena: 299 Kč