Skandar a zloděj jednorožců: fantasy (nejen) pro mladé, kterou si zamilujete

Knihu Skandar a zloděj jednorožců A. F Steadmanové provází poměrně velký mediální „humbuk“. Světově očekávaná novinka, překlad do mnoha světových jazyků a další velkolepá prohlášení vzbuzující v konzervativním čtenáři nejistotu – znáte to, ono co se moc chválí… My děkujeme Nakladatelství Host za možnost být jedněmi z prvních, kdo dostali knihu do rukou na recenzi. A rovnou vám s radostí řekneme, že všechna ta odvážná prohlášení vůbec nejsou daleko od pravdy a Skandar a zloděj jednorožců je vážně pecka!

Není obvyklé začínat recenzi od konce, ale já si to výjimečně dovolím. Skandar a zloděj jednorožců má našlápnuto k tomu, aby se stal novým fenoménem fantastiky. Nebál bych se v mnoha ohledech srovnávat s Harry Potterem, protože tahle kniha má potenciál oslovit mladé čtenáře i ty dospělé a byla by škoda, kdyby ji minulo filmové zpracování!

Když máte všechny předpoklady

Ale konec už nadšeným výkřikům, pojďme raději k faktům. A. F. Steadmanová v téhle knize udělala v podstatě všechno správně a výsledek čtenáře o této teorii přesvědčí. Vezměme si to ale pěkně popořadě!

Námět:

Kdo by neměl rád jednorožce? O jízdě na tomhle mytickém zvířeti sní snad každý (dívky možná o trochu víc, uznávám). A cesta od těžkých zkoušek přinášejících možnost získat vlastního jednorožce až po jeho výcvik a první opravdové závody je námět, na který bude slyšet nejeden čtenář. K tomu si přidejme ještě magii a samotnou školu, respektive odlehlý ostrov, na kterém mladí jezdci prodělávají výcvik, a ohrožení zlodějem jednorožců, tajemným Jehlou…

Už samotný úvod knihy, ve kterém se poprvé objeví zdivočelí jednorožci, potvory z nočních můr bořící stereotypní představy o jednorožcích, udává směr, kterým se vše bude ubírat. Čeká na vás svižné dobrodružství ve velkém tempu, které vás nenechá vydechnout; neustále se něco děje, čtenářovu pozornost strhávají jednotlivé dílčí příběhy, maličkosti každodenního života při výcviku a na pozadí jsou rozehrány rozlehlejší zápletky… Budete otáčet stránky a těšit se na každou další, Skandar a zloděj jednorožců v podstatě nemá hluchá místa s výjimkou pasáží, kdy autorka popisuje formování vztahů mezi postavami nebo fungování některých věcí. Ale ty také upoutají a nelze se jim vyhnout pokud chcete vytvořit funkční svět.

Snad jedinou výtkou k tomuto bodu může být, že sečtělejší čtenáři snadno odhadnou vývoj jedné z hlavních dějových linek, ale i tak stále zbývá spousta překvapení a radosti z objevování.

Postavy:

Postavy jsou ve věku teenagerů. Pro mladé čtenáře ideální volba, starší opět nebudou mít problém. A ačkoliv je hlavní hrdina mladý muž, tedy onen Skandar zmiňovaný v názvu, má okolo sebe několik spolužáků/kamarádů, ze kterých si každý vybere a s některým z nich se díky jeho povaze dokáže snadno ztotožnit. Skandar sám je z rodiny jezdců, má sestru, která při zkouškách neuspěla, a otce, který je velkým fandou závodů na krásných a ušlechtilých zvířatech a je na svého syna náležitě hrdý. Jen matka bohužel zahynula…

Výraznou roli sehrají také jednorožci. Různí se podle barev, podle druhu magie, ke které tíhnou… O tom, že si hlavní hrdina vybere jednorožce netypického (nebo si spíš při líhnutí jednorožec vybere jeho, to je otázka) asi není třeba moc hovořit. V souvislosti s tím je třeba říct, že autorka se nebojí ani velmi “nízkého“ humoru, ale prdící jednorožec koneckonců funguje a úsměv vyvolává.

Autorka se nesnaží o nějakou hlubokou psychologii hrdinů. Na svižný dobrodružný román to ovšem stačí. Vše budete prožívat spolu se Skandarem, poznáte jeho strach i radost, budete sdílet jeho obavy. Vše je odvyprávěno tak, aby to neurazilo ani dospělého čtenáře, a postavy se chovají víceméně uvěřitelně a logicky, za což má Steadmanová plusové body.

Zároveň bude kniha blízká dětem i rodičům, protože se okrajově zabývá i rodinnými vztahy a čtenář narazí na témata a problematiku, kterou dobře zná. Skandar a zloděj jednorožců je přesně tím dílem, ve kterém dospělí mohou najít něco trochu jiného než jejich ratolesti, ale zábavy je dost pro všechny!

X-Faktor

Tady se dostaneme na tenký led, protože tato recenze je jen a pouze subjektivní názor, ale snad laskavý čtenář promine.

V pojetí textu je snadno vystopovatelná spousta paralel se světovými fantasy bestsellery pro mládež – namátkou si vypůjčme třeba Harryho Pottera (škola a spolužáci) nebo Eragona (výchova a jízda na…), ale určitě přijdete na spoustu dalších. Je jasné, že Steadmanová nemohla být originální, před ní už bylo napsáno „skoro vše“. Ale ke cti jí slouží, že se nesnaží okatě kopírovat, ale pojmout vyprávění po svém a něco originálního do něj přidat.

Podobně jako u konkurence je první kniha zdánlivě uzavřeným příběhem, ale nechává rozehranou spoustu otázek. A právě napětí a očekávání si dovolím přidat k onomu X-faktoru, protože se ocitnete v propracovaném neznámém světě, ze kterého zatím dostáváte jen malou část. Ano, vím, že tak to dělá téměř každý, ale v tomto případě se opravdu těšit na pokračování budete.

A naposled: mnoho scén je napsaných velmi efektně, člověk je před sebou živě vidí ať už v komiksové, nebo i filmové podobě. Všechny ty obrázky, barvičky a triky vzbudí mnohem větší emoce než prostý text, a už jen úvodní scéna s příletem divokých jednorožců vám proletí před očima v barvách a uznale pokýváte hlavou.

Nyní snad už chápete naše nadšení. Takže ještě jednou dokola: Skandar a zloděj jednorožců, napsala A. F. Steadmanová a brzo o ní uslyšíte všude!

A. F. Steadmanová: Skandar a zloděj jednorožců

Vydal: Host Brno, 2022

Přeložila: Daniela Orlando

Počet stran: 336

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď