Nakladatelství Golden Dog svolává smečku svých autorů a jejich mise má jeden hlavní úkol: napsat hororovou povídku s jednotným tématem – pes. Jak se jim tato mise podařila? Čtenář se opravdu setká s hororem a psem ve všech jeho podobách, a možná zažije i něco víc…
První, co čtenář u Smečky uvidí, je obálka, proto si i já dovolím začít grafickou stránkou díla. Již na úvod zaujme fantastický vzhled knihy, který perfektně reprezentuje její motivy, pestrost i její kvalitu. Už samotný nápad obálky je dle mého názoru skvělým lákadlem pro budoucího čtenáře. Potěší i pevná vazba a záložka. Neméně dobře na vás můžou působit pěkné kresby uvnitř knihy, které velice dobře dokreslují jednotlivé příběhy a jejich atmosféru. V neposlední řadě za zmínku stojí i okraje stránek, které jsou jakýmsi důkazem, že v ruce skutečně držíte horor z dílny hororového nakladatelství a ne nějakou scifárnu, thriller či snad dokonce růžovou knihovnu. Vizuál antologie tak lze hodnotit na výbornou.
OSVĚŽUJÍCÍ NÁDECH ANEB JINÁ FORMA KAM SE PODÍVÁŠ
Jak se vedlo jednotlivým autorům? Dílo čítá 15 povídek, které jsou skvělou ukázkou hororu ve všech jeho podobách. Setkáte se s duchy, komisaři, zlými psy, cirkusem či nemrtvými a zavítáte i do různých koutů naší země, kde se můžete ponořit do temného, strašidelného až nechutného prostředí. Zažijete dokonce případy, kdy se pes dopustí věcí, které jste neviděli, nečetli ani jste o nich nikdy nepřemýšleli. Co je na tomhle díle tak unikátní?
Nejvíce bych vyzdvihl autorskou pestrost. Jednotlivé povídky vůbec nepůsobí jako jednotné šablonovité téma, naopak jsou skvělým důkazem toho, že každý autor může být originál, který se společného nápadu dokáže zhostit dle svých preferencí a uměleckého rukopisu. Za zmínku totiž stojí i rozdílná forma psaní jednotlivých členů smečky. Nemluvím tu jen o rozdílném humoru, popisu postav a atmosféře či tempu vyprávění, ale i o způsobu, jakým nás autoři vedou svým dílem.
Kupříkladu povídka Zpráva z Jirmanova od Michala Březiny je líčena formou dopisů, Benátský mor od Lukáše Vavrečky a Přemysla Krejčíka je ztvárněn zase střídáním pohledů dvou hlavních postav. Nechybí samozřejmě ani povídky v ich formě viděné optikou hlavní postavy jako například v díle V šeru svítání od Miroslava Pecha. A toto je jen střípek toho, jakou studnici nápadů a forem vám je schopna Smečka nabídnout. Nutno podotknout, že v antologii hostoval i trojnásobný držitel ceny Bram Stoker Award Mort Castle.
Pokud si ani teď nedokážete příliš představit, co od zbrusu nové antologie Smečka čekat, pusťte si, nebo si vybavte seriálové skvosty jako Kabinet Kuriozit od Guillerma Del Tora či Black Mirror od Charlieho Brookera. Smečka není podobná nápadem, ale spíše formou. Pokud alespoň jeden ze zmíněných seriálů znáte, jste na dobré cestě představit si, jak skvělá může být pro vás jako potencionálního čtenáře tato literární pecka od nakladatelství Golden Dog. Víc slov k tomu zřejmě netřeba, zkrátka mrkněte na seriál, přečtěte si knížku a posuďte sami.
TROJICE SVATÝCH
Každý z nás máme své oblíbence, a tak si i já dovolím zmínit povídky, které mě zaujaly nejvíce a zanechaly ve mně svůj nejvýraznější obraz emoce a myšlenky. Nutno podotknout, že se mi veskrze líbila díla všech autorů a zanechala ve mně svůj otisk. Atmosférou mě nejvíce oslovila již úvodní povídka Panoptikum doktora Marrowa od Terezy Kadečkové. Zde velice kladně hodnotím i zajímavý nápad a velice překvapivý konec. Brutální typ hororu skvěle představuje můj další oblíbenec – povídka Příchod vyvoleného od Petra Bočka. Toto dílko bylo ukázkou naturalistického popisu klasických hororových praktik, zlomového obratu v ději a nečekané pointy. Do třetice bych zmínil příběh Jiřího Sivoka a Martina Štefka Psí život. A proč? Ehm, zkrátka pes se tam dopouští věcí, které opravdu nečekáte a které tento příběh dělají velice originálním.
Z díla je v neposlední řadě cítit láska k samotné fantastice. Autoři často odkazují na slavné světy v oblasti fantasy i hororu. Nechybí tak narážka například na Harryho Pottera a Pána prstenů. Myslím si, že to je důkazem toho, že komunita lidí, která přivedla sbírku na svět, je skupina opravdových nadšenců, umělců a znalců světoznámých světů fantastiky, kteří si zaslouží naše uznání za své psaní a příspěvek tomuto žánru.
VYŠŠÍ ÚROVEŇ STRACHU
Na knize se mi v podstatě líbilo úplně všechno. Její svěžest, originalita, pestrost či vizuální stránka. Mou jedinou výtkou je fakt, že jsem se u knihy celkem málo bál. Chápu, že to je v oblasti hororu poměrně těžký úkol, ale dle mého názoru přidává příběhům ještě úroveň navíc. Kniha je takřka dokonalá, ale všichni máme prostor pro zlepšení. Proto jediné, co bych autorské smečce vzkázal, je to, aby se příště nebála naservírovat čtenáři dvojitou porci strachu. Podtrženo, sečteno, hodnotím antologii Smečka od Golden Dog jako skvělé dílo hodno vaší pozornosti a vašeho času.
HODNOCENÍ
9/10
Jiří Sivok (editor): Smečka
Vydal: Golden Dog, 2024
Obálka: Pavel Pavelka
Počet stran: 328
Cena: 499 Kč