Čas od času je dobré podívat se i na Slovensko, protože i tam se píšou sakra zajímavé knihy. Satamaranga Richarda Brenkuše je sice ve slovenštině, ale rozhodně stojí za pozornost. On se totiž autor rozhodl vypořádat se svojí frustrací z aktuálního politického dění prostřednictvím klaunů a moderních technologií. Klauni znamenají změnu, klauni znamenají smrt, klauni znamenají naději…
Vydavatelství Artis Omnis patří ke špičce ve slovenské fantastice. A Satamaranga, byť ve slovenštině, je jednou z knih, o které je dobré vědět i v našich končinách, protože má něco do sebe. V mnoha ohledech je tenhle titul neotřelý a specifický, tak mu pojďme nahlédnout pod pokličku.
Na první divnou
Při pohledu na obálku možná budete přemýšlet, co má psychedelicky barevný obličej na obalu znamenat. Ale po pár stranách budete mít jasno – je to klaun. Právě klauni totiž hrají v knize významnou roli.
Ale zpět k těm (nejen) prvním dojmům. Možná nebude úplně jednoduché se do knihy začíst, protože… No, budu se opakovat, ale je poněkud nezvyklá. Autorův styl vyprávění je odosobněný, téměř bez emocí, nebál bych se říct až encyklopedický. Postupem času mu však přijdete na chuť, protože příběh, který Brenkuš nabízí, je pro tento styl vyprávění jako dělaný. Žádné city, nic osobního; dokonce místo jmen jsou používány pouze jakési přezdívky vystihující postavy. Věty jsou krátké, leč informačně hutné. Žádná omáčka, žádné velké popisy, prostě rovnou k věci, všechno pěkně zpříma
Obtížné je i nacpat Satamarangu do nějaké žánrové škatulky. Je mixem politického thrilleru, sci-fi, dystopie, satirického románu… Zkrátka, Brenkuš se dostává k mnoha událostem a do mnoha poloh vyprávění, které se vzájemně prolínají.
A ještě jedna věc je lehce netypická: způsob vyprávění příběhu. V podstatě dostanete ucelený příběh, ale rozsekaný do několika povídek, přičemž každá má jiného hlavního hrdinu. Spojení mezi jednotlivými úseky příběhu je právě prostřednictvím postav; o každém budoucím hlavním hrdinovi je v předchozím dění zmínka, každý vidí události z trochu jiného úhlu pohledu
Klauni proti papalášům
Doteď jsme se bavili o tom, jaká Satamaranga je. Nyní přišel čas říct si o čem vlastně kniha je. Jako první se seznámíte se dvěma rodiči, kteří díky liknavosti místní nemocnice přijdou o syna. Najít viníka není zas tak těžké, ale pomsta roztáčí kola událostí.
Významnou roli a jakousi červenou nití táhnoucí se celou knihou je klaunvér (klaunware) – anonymní software, který se stane symbolem revoluce. Jeho příznivci se oblékají jako klauni, ale mnohem důležitější pro vývoj událostí je fakt, že anonymně můžete nakoupit zbraně nebo získat pár rad, kterak se „vypořádat se svými problémy“. Bum, prásk, spousta krve – problém vyřešen.
Jenže revolta s klauny v čele získává na masovosti a z lokální rebelie se stává národní povstání. Od zkorumpovaného zmetka v čele nemocnice vedou nitky až k vládcům celého státu a najednou si nemůže být jist životem nikdo. Klaunvér se šíří jako lavina a v zemi prolezlé korupcí a policejní brutalitou se objevuje strach a nejistota.
Otěže přebírají lidé v klaunských kostýmech, jenže ti jsou spíše chaotičtí. Pokud svrhnou stávající řád, co pak bude dál? Navíc nikdo neví, kdo jejich činy řídí, kdo stojí za tajemným klaunwarem. A podobně tajemné je i slovo Satamaranga, které je jakýmsi heslem celého povstání.
Podobnost čistě náhodná?
Je až s podivem, jak Satamaranga dokáže na čtenáře zapůsobit. I přes úsporný styl psaní umí vyvolat spoustu emocí. Budete mít pocit, že „fiktivní“ země, ve které se příběh odehrává, je vám v mnoha ohledech povědomá, bude vás mrazit při pomyšlení, že lidé zatouží vzít spravedlnost do vlastních rukou; v mnoha případech se ale Brenkuš pohybuje na hranici parodie a vykouzlí vám ironický úsměv na tváři či vás přiměje k chápavému či soustrastnému pokývání hlavou.
Z pohledu některých postav zakusíte lehkost bytí, protože není co ztratit. Při kapitolách z očí politiků uvidíte, jak přemýšlí o vlastním prospěchu, udržení se u koryta a mají strach z lidí. Protože lidé jsou síla.
Přesto, že některé události působí naivně, celkově je Satamaranga dost realistická a mrazivá. I když podvědomě víte, že se jedná o fikci, občas je příliš snadné na to zapomenout, protože kulisy jsou čtenáři důvěrně známé.
Pokud se na knihu podíváme očima českého čtenáře, pak stojí za pozornost už jen proto, že podobně laděných příběhů u nás mnoho nevychází, a Satamaranga má nepopiratelnou kvalitu. Slovenština není nikterak složitá, Brenkuš „neujíždí“ na barvitých popisech a hrátkách se slovy, naopak strohost a jednoduchost líčení hraje ve prospěch tuzemského čitatele. A to jsou hlavní důvody, proč knihu vřele doporučit!
Richard Brenkuš: Satamaranga
Vydal: Artris Omnis, 2020
Jazyk: slovenština
Počet stran: 192
Cena: 12,90 EUR