Mystery znamená v angličtině záhada či tajemství. A právě na příběhy plné záhad a tajemství se malé pražské nakladatelství Mystery Press specializuje již od roku 1995. Od svého založení má na kontě již pěkné množství vyřešených i nevyřešených záhad – zejména v rámci detektivek, thrillerů a krimi románů.
Zpočátku se Mystery Press specializoval na zahraniční autory. Po prvních nepříliš jistých krocích přišla i první opravdová pecka – Stopy v krvi Steva Robinsona. Příhody obtloustlého genealoga Jeffersona Tayta, muže pátrajícího po tajemstvích z minulosti pomocí moderních vědeckých metod, si získaly srdce českých čtenářů.
Jen o pár týdnů později vyšla další kniha, která byla podobně úspěšná. Bez slitování byl sice v originále až pátý díl případů Davida Rakera, specialisty na pátrání po zmizelých, ale postupně byly dovydány i všechny předešlé díly a knihy Tima Weavera se staly vlajkovou lodí Mystery Pressu.
Postpně zabrousil Mystery Press k humorné krimi (Podfuk) i populárním variacím na knihy Dana Browna z pera Gregga Loomise. Skvělé bylo i Páté srdce Dana Simmonse – pro čtenáře dost netradičně pojatý případ Sherlocka Holmese vracející se ke kořenům tohoto detektiva. Drogy, rvačky a samozřejmě Holmesův geniální detektivní mozek (a skvělý překlad Alžběty Lexové!); to vše zdobí jeden z raných titulů Mystery Pressu.
V roce 2017 se Mystery Press ujal i první novely a následně i knihy Marie Rejfové. Česká slečna Marplová neboli Josefína Divíšková vyšetřující vraždy na maloměstě měla svoje kouzlo a přinesla čtenářům nejen detektivní prvky, ale především neopakovatelný humor spojený s kouzlem malého města, kde se nic neutají a každý rád nahlédne sousedovi do talíře. Jenže znáte to – Kdo jinému jámu kopá…
Následně zkusil vydavatel nalákat čtenáře i na young adult knihu (Mé jméno je Nikdo), temný až hororově laděný thriller (Nebudete se bát ničeho zlého) a drsnou nahláškovanou detektivku (Špinavý kšefty na North Ganson Street).
Zajímavou českou historickou detektivku napsal Vilém Křížek. Smrt má vůni inkoustu postavil na útržcích vyprávění svého dědečka, pomocníka jednoho z prvních soukromých oček v Čechách s výborným čichem nejen na zločin – Eliáše Sattlera. Pro mnoho čtenářů překvapivá a potěšující byla i reedice děl Jaroslava Velínského s legendárním Augustinem Velikým v roli vyšetřovatele.
Koncem roku 2017 vyšla v Mystery Pressu první sci-fi. Tu čest měl Jiří Mazurek a jeho Polární záře. Úspěch u čtenářů oslavila i vikingská fantasy Hladová smečka Martina Sládka.
Mystery Press vsadil i na romance – Lisa Daily v knize Ve třiceti (poprvé) single využívá svých zkušeností vztahové koučky a humorným způsobem líčí, kterak si žena „středního věku“ musí vytrpět své při hledání vhodného partnera.
Následně nastoupil na čtenáře Lars. Kniha Daniela Grise, českého autora, přináší drsného soukromého detektiva a amatérského bubeníka. Hlášky, černý humor a násilí – to vše k tomuto chlapíkovi neodmyslitelně patří. A za závěrečnou scénu dodnes slibují čtenáři autorovi pár facek. Ale to nic nemění na tom, že knihu Říkají mi Lars mnozí z nich mají rádi.
Mezi další zajímavé kusy z Mystery Pressu patří historická detektivka Tomáše Banžucha Dlouhý krok do tmy, temný thriller Thomase Årnfelta Incident v Čechách nebo Pustá duše Dana Simmonse. V minulém roce se také udál jeden zázrak – Zázrak svaté Vinifredy aneb další návrat ke zlatému fondu detektivky, tentokrát z pera Ellise Peterse.
Z českých luhů a hájů vydal Mystery Press i Nočního motýla Ondřeje S. Nečase, zajímavou historickou detektivku. Téměř novinkou je kniha Jakuba Maříka Ve stínu slunce, military sci-fi s detektivním motivem. Horkou novinkou jsou pak Staré dluhy Petera Templa, další z řady drsných kriminálek tentokrát z Austrálie.
V tomto rychlém představení jsme vybrali pouze některé zásadní milníky. Mezitím se mnohé série rozrostly a staly populárnějšími, některé knihy naopak zapadaly trochu prachem. Ale rozhodně už dnes neplatí, že Mystery Press umí jen skvělé detektivky – i když tento žánr stále tvoří základ produkce tohoto vydavatelství, můžete zde najít pár opravdu podařených kousků spadajících do oblasti fantastiky. A věříme, že ani kvalitní detektivní literaturou nepohrdnete.
A tohle je jen začátek – na jednotlivé série a knihy, zejména ty české, se podíváme během týdne podrobněji.