Hologram pornoherečky uctívaný jako pravěká bohyně, římští legionáři v zotavovně ROH nebo podplukovník Laudon, co až bude generálem, pojede skrz vesnici v esesácké uniformě. To je jen skromný výčet podivností, s nimiž román Propast času konfrontuje čtenáře. A slovo konfrontace tuhle knihu vystihuje po všech stránkách…
Konfrontace žánrová
Čtyřicátník Roman Bureš debutoval v roce 2013, kdy stačil vydat hned dva romány. Přesto se loňská Propast času fanouškům fantastiky představuje jako jeho prvotina. A ono to není tak úplně od věci – stačí se podívat, kam jsou autorova předchozí díla řazena. Legionář i Zuřící lev se počítají mezi historické romány, odkud je blízko třeba k historické fantasy, jenže Burešův poslední počin nese hrdé označení sci-fi. A právě kvůli tomuhle zdánlivému kroku stranou může Propast času působit, jako by se spisovatel příběhů z historie rozhodl pro novou kariéru.
Stačí ovšem trojici knih porovnat a člověk hned pozná, že mají leccos společného. Konkrétně starověký Řím, kde je autor jako doma. A to se potvrdí i v Propasti, v níž ho zdatně mísí s dalšími časovými rovinami. Ve světě po časoprostorové poruše můžete potkat kohokoliv od pravěkých lovců až po modrovlasého floutka s nanoboty v krvi, stejně tu ale starověká linie tak nějak dominuje. A vůbec nevadí, že se hlavní role ujme vyplašená Toňa, studentka archeologie z Českých Budějovic.
Konfrontace „martinovská“
Tonino ústřední postavení těží z toho, že jde o naši současnici, takže se s ní čtenář zvládne ztotožnit, ať už čelí nařčení z čarodějnictví, nebo se v tunice a křiklavých adidaskách prohání po starověké Aquileii. Bureš však dává prostor i dalším postavám z jiných časů – těch minulých (od pravěkého Kresliče po obersturmbannführera Hermanna Kurze) i těch budoucích (ačkoliv jsou v menšině). A postupuje přitom po „martinovsku“. Nové postavy do příběhu naskakují jako do dávno rozjetého vlaku, aby vyprávění postupně rozšířily o další dějové, a tedy i časové linky, nebo aby některou z těch stávajících nabídly i z jiné perspektivy. Mnohé události jsou proto vyprávěny nadvakrát (pokaždé z jiného úhlu pohledu), čtenář se ale nenudí. V románu, který čítá 360 stránek, není prostor pro žádné zdržování. Akce střídá akci, až se nakonec všichni hrdinové sejdou a vzájemně konfrontují – meče proti pistolím, děla proti tanku a navrch robot z budoucnosti.
Konfrontace epochální
Absurdita nového světa je všudypřítomná, každý se s ní vyrovnává po svém, a rozhodně neplatí, že čím později se kdo narodil, tím víc rozumu pobral. Bureš ukazuje, že odvaha bourat zažitá dogmata nezávisí na datu vašeho narození, ale na inteligenci a odvaze připustit neznámé. A podle toho buduje i jednotlivé charaktery.
Uvěřitelnost postav však maličko zakolísá, jakmile dojde na milostné vzplanutí. Scénám, kdy římský legionář s morálkou zocelenou v mnoha bitvách každou chvíli vyprskne smíchy nad drzostí svojí nocležnice, se prostě věřit nedá. Idealizace mužského hrdiny, jako vystřižená z červené knihovny, je však vykompenzovaná zápletkou, pro niž je vztah mezi postavami klíčový. A tak jsem ji autorovi ráda odpustila. Zvlášť když je (co se lásky týče) jeho příběh korektní k menšinám.
Velké plus naopak dávám Burešovi za to, že nám časoprostorovou poruchu nepodsouvá jako fakt, se kterým se čtenář prostě musí smířit, ale dojde na její vysvětlení – stejně jako nabídne i stručnou historii budoucího (totiž toho, co by se dělo se světem po 21. století, kdyby se ovšem nezměnil k nepoznání). A ještě větší plus si zaslouží motiv, který se objeví na začátku a opakuje v závěru příběhu, a tak pozorného čtenáře odmění nejednoznačným koncem. Jen pevně doufám, že do těhle dveří, otevřených pro nějaké další pokračování, autor nevstoupí. Ačkoliv Propast času vnímám jako opravdu příjemné překvapení, forma uzavřeného románu jí sluší. A kdo by rád nášup, může sáhnout po sborníku Mlok 2015. Bureš tu totiž publikoval povídku ze stejného univerza, respektive z dystopické budoucnosti, kde se potkáme z jednou z časem propadnuvších postav – Serenou.
Roman Bureš: Propast času
Obálka: Ivan Brůha
Vydal: Knižní klub, 2015
Počet stran: 360
Cena: 299 Kč