Vážené drakomilkyně, ctění drakobijci! Přistupte blíže a popatřete co tu pro vás máme. Knihu plnou draků, chrabrých hrdinů i silných hrdinek, proroctví, magie a vůbec všeho, co potěší srdce pravověrného „fantazáka“. Převorství u pomerančovníku nabízí propracovaný svět a obrovskou (850 stran) porci epické fantasy. A už jsme říkali, že je tam i spousta draků?
Mamutí kniha, které koluje ve stránkách čistokrevná fantasy a zároveň není bůhvíkolikátým dílem rozsáhlejšího cyklu, to je dnes tak trochu zjevení. A přesně to je případ Převorství u pomerančovníku. Na první pohled zaujme obal – pomerančová obálka s orientálně vypadajícím modrým drakem, což leccos napoví. A kromě toho najdete na obálce i jméno autorky: Samantha Shannonová.
Samantha Shannonová, stavitelka světů
Pokud je vám autorčino jméno povědomé, pak jste zřejmě zaregistrovali její young adult sérii Kostičas, která však byla distopií a z fantasy v ní nebylo téměř nic. V Převorství u pomerančovníku se Shannonová pustila do projektu, ve kterém začínala úplně odznova a jinak. Se svojí novou rolí se popasovala v Převorství opravdu dobře – stvořila rozlehlý svět s propracovanou mytologií na pozadí, se zákonitostmi, vztahy… Prostě funkční a živý svět, ve kterém hrají významnou roli draci.
Při bližším pohledu zjistíte, že při tvorbě světa si autorka zobla tu z viktoriánské Anglie, tu třeba z asijské mytologie. Takže svět sám o sobě není až tak nový a originální, ale poskládat jednotlivé střípky chtělo „trochu“ invence. A ještě jednou musím zopakovat, že vše spolu ladí a funguje na výbornou. Jen od té young adult se v některých aspektech autorka nedokázala zcela odtrhnout, ale o tom až za chvíli…
Draci, koření fantasy
Čím víc draků, tím víc fantasy – tohle pravidlo spousta autorů přijala za své. I Převorství u pomerančovníku je plné draků, jenže autorka je použila s rozumem. Nerozvalují se na každé stránce (tedy fyzicky), jsou využiti spíš jako hrozba. Až nastane správná konstelace hvězd, objeví se prastaré zlo v podobě draka, který usmaží své nepřátele. Jenže proroctví říká, že pokud bude žít žena z královského rodu… To jsme dost odbočili, pardon!
Na druhé straně jsou i draci „dobří“, ale to už jsme v jiném království. Ona se totiž Shannonové země dělí na západ a východ a každá strana má k drakům svůj odlišný postoj. Záměrně vše popisuji dost obecně, ony totiž jednotlivé odlišnosti mezi kulturami utváří podstatně ráz příběhu. A zase jsme odbočili.
Celý příběh je v podstatě hledání zbraně proti dračí hrozbě. Draci jako takoví se objeví v rozjezdu příběhu a při finální bitvě; celou dobu jejich přítomnost visí nad mnoha hrdiny jako pomyslný Damoklův meč a mohou udeřit v podstatě kdykoliv, hodně se o nich mluví, ale přesto se s nimi šetří. Díky tomu není Převorství bohapustou „drakiádou“, body pro Samanthu Shannonovou.
Hrdinové a dračí zhouba
Pokud si něco autorka dokázala přenést ze své young adult praxe, pak je to práce s postavami. Těch klíčových je poměrně slušné množství a na jejich odlišnostech, víře i sociálním statutu je vystavěno mnoho dílčích zápletek. I přes rozlehlost příběhu Shannonová postavy bez problému ukočíruje, dokáže je napsat zábavně a určitě si najdete svého favorita, kterému budete držet palce.
Poměrně dlouho budete čekat na pořádnou akci. Člověka až napadne, že si autorka přinesla další rys typický pro young adult: důraz na vztahy a emoce. Ano i ne – na počátku při profilování hrdinů rozhodně není vyvolávání emocí a vývoj vztahů mezi postavami na škodu a funguje. V momentě, kdy jsou vztahy dány, se občas hraje na emoce až moc, naopak některé věci jsou zjednodušené nebo pouze naznačené, a to včetně několik klíčových.
Autorka je pořádně škodolibá. Mnohokrát donutí své hrdiny, aby museli překonat své předsudky, aby museli změnit zkostnatělé způsoby myšlení a přehodnocovat svá paradigmata, aby se vyvíjeli. S nikým se nemazlí a ne každý se nutně musí dožít poslední strany.
Cesta za proroctvím
Jak již bylo řečeno, existuje proroctví a způsob, kterak Bezejmeného porazit. Vše spěje k finální bitvě a cesty k ní jsou křivolaké. Jen těžko budete odhadovat kdo má co udělat a co se bude dít dál, jen ten finální bod je jasný předem.
Příběh je umně spletený, vyprávěný v duchu moderní fantasy, ze které sem tam vesele pomrkává „klasika“. Pravda, kromě obligátního „jak zabít draka a zachránit královnu“ se řeší třeba i sexuální orientace a další témata, vůči kterým mohou mít čtenáři předsudky, ale v celkovém součtu nám Shannonová servíruje dynamický příběh beze snahy být za každou cenu kontroverzní.
Určitě by se našly scény a zápletky, které bylo možné vypustit či naopak rozvinout, ale vše na sebe sedí a pasuje a na tak velkém rozsahu se podobný pseudoproblém najde vždy. Občas se hrdinové rozhodují impulzivně, občas je autorka popošťouchne…
Podobných drobných námitek by se dalo najít několik odstavců, ale pokud se na Převorství u pomerančovníku podíváme jako celek, pak se rozhodně jedná o jednu z nejlepších fantasy knih, které u nás za dlouhou dobu vyšly. Tahle bichle sice láká na draky, ale nabízí mnohem víc: silné hrdiny a hrdinky(!), emoce, malé i velké tragédie a samozřejmě spoustu epických momentů, které vám utkví v hlavě i dlouho po dočtení.
Samantha Shannonová: Převorství u pomerančovníku
Vydal: Host, 2020
Překlad: Lenka Kapsová
Vazba: Pevná / brožovaná
Počet stran: 848
Cena: 499 Kč / 329 Kč