Protože na Fantasy Planet rádi podporujeme „malá“ nakladatelství, rádi bychom vás upozornili na jedno z nich a krátce ho představili. Předáváme tedy slovo Aleši Pitzmosovi, člověku nerozlučně spjatému s Nakladatelstvím Nemeton!
Za nakladatelstvím Nemeton stojí spisovatel Aleš Pitzmos, který na českém knižním trhu působí už od roku 2008, kdy mu u Alpressu vyšla jeho prvotina, dobrodružný thriller Démoni pralesa (publikovaný pod pseudonymem Alec Palmer). V současnosti má na kontě čtrnáct publikovaných románů a na dalších pracuje.
Hlavním impulsem pro založení Nemetonu (stalo se tak 21. června 2022) byly Alešovy ne zrovna dobré zkušenosti s českými nakladateli. Dalším důvodem pak byla jeho žánrová promiskuita: nespecializuje se totiž pouze na jeden žánr, ale má jich v repertoáru hned několik (dobrodružný thriller, historický román, sci-fi, horor), což ovšem klasickým nakladatelstvím moc nevoní. Musel jich proto mít vícero, případně dělat „nakladatelské kolečko“, aby rukopis udal, což je zvláště nyní, v době postcovidové, značně úmorné. Založením vlastního nakladatelství všechny tyhle problémy eliminoval.
Nejdříve se soustředil na uvádění svých starších a již nedostupných titulů na trh (například historicko-dobrodružné romány ze středověké Anglie Znamení rodu a Temnota rodu), na konci roku 2023 však pod nemetonskými křídly vypustil i úplnou novinku – dobrodružný sci-fi thriller Smrtící červ, který pojednává o bájném mongolském kryptidovi olgoji chorchojovi.
Přestože páteří nakladatelství Nemeton jsou a budou zejména Alešovy tituly, nebrání se ani vydávání knih jiných českých, potažmo slovenských autorů – zejména kvůli tomu, že chce nakladatelství dále rozvíjet a nechce s ním ustrnout na jednom bodě. Za stávajících okolností (tedy kdy kromě podnikání a vlastní tvorby ještě pracuje na klasický pracovní úvazek) však přijímá rukopisy pouze v omezeném množství. Dalším důvodem je i to, že chce k autorům přistupovat individuálně, nepřeje si, aby se stal Nemeton fabrikou na vydávání knih, jako jiná česká nakladatelství. Jednalo by se tak zatím pouze o 3-4 knihy jiných autorů ročně, postupem času se snad nemetonské portfolio rozroste. První vlaštovka by se měla na trhu objevit příští rok a bude se jednat o sci-fi novelu jednoho slovenského autora.
Žánry, na něž se Nemeton specializuje, se víceméně kryjí s tím, co má Aleš rád a co sám píše. Aktuálně má nakladatelství dvě edice:
- Edici Explorer zaměřenou na dobrodružné romány/thrillery. Tento žánr je v současnosti klasickými nakladatelstvími zanedbáván, dokonce se o něm hovoří jako o zastaralém či mrtvém (někdy i mezi čtenáři), přestože nabízí tolik příběhů, tolik akce, tolik adrenalinu. Nemeton by chtěl stávající stav věcí změnit. Prozatím v této edici vyšly tři knihy – Smrtící červ, Ztracené město a Srdce Sahary, za každou z nich stojí Aleš, byť skrytý pod pseudonymem Alec Palmer, pod nímž na českém knižním trhu začínal.
- Edici Rigel specializující se na sci-fi a space operu. Prozatím v ní vyšla dvojice Alešových sci-fi povídek EREBUS a Singularita (prequel pětidílného cyklu Vesmírná asociace, který v letech 2015-2020 vydával Brokilon) a sci-fi novela Rakev, která se v dohledné době dočká dvou pokračování pod názvem Rakev: Odplata a Rakev: Nemesis.
Dalšími žánry, s nimiž si Nemeton poradí, pak jsou historický román, horor a fantasy.
Nakladatelství se prozatím specializuje pouze na e-knihy, příští rok však pro něj nastane důležitý milník, protože by se na trhu měla objevit i první nemetonská tištěná kniha – Alešův hororový román z období protektorátu nazvaný Přízraky Býčí skály, který pojednává o stejnojmenném jeskynním komplexu ve střední části Moravského krasu a o tajemstvích, jež jsou s ním spjatá.
Zatím poslední knihou Nemetonu jsou Místa, co si pamatují (vyšla o letošním Halloweenu). Jedná se o sborník historicko-hororových povídek lokalizovaných do Anglie konce 14. století. První dvě povídky (Mrtvé zahrady a Ostrov) vznikly již před sedmnácti lety, tento rok se však Aleš k tematice vrátil a připsal další dvě (Rašeliniště a Vlčí jámu). Jejich hlavním hrdinou je baron William de Hornet, který se nejprve střetává s nadpřirozenem víceméně náhodně, posléze je ale zverbován anglickým králem Richardem II. a v rámci jeho boje proti silám temnot je vysílán na ty nejnepravděpodobnější mise; například do vesnice Wilmslow poblíž rašeliniště Lindow Moss, kterou prý obcházejí nemrtví, anebo do Woolpitu, kde se snaží odhalit identitu tajemných zelených dětí, zjevivších se v jedné z jam na chytání vlků. Čelí tam však i zdivočelé vlčí smečce a zlu přicházejícímu z Jiného světa. Pro doplnění, v případě zelených dětí z Woolpitu se jedná o skutečnou historickou záhadu, kterou se Aleš rozhodl literárně zpracovat.
Místa, co si pamatují a další tituly z portfolia Nemetonu můžete aktuálně zakoupit u Dobrovského a u dalších distributorů e-knih (Alza, Vodafone, O2…) se speciální vánoční slevou ve výši 30 %.