Cítíte se šťastně? Nic vám v životě nechybí? Jsou lidé kolem vás opravdu spokojení? Co když si vše jenom namlouváte, aby se pochmurná realita rozplynula před očima? Svět se změnil a nic nebude jako dřív. Nikdy.
Můžete si nalhávat, jak je na světě krásně. Život jednoho dne musí zajet do starých kolejí. Nezajede. Kolečka jsou vyvrácená ze svých pantů a kolejnice zarostlé protivným plevelem. Svět se změnil. Dvě procenta populace zmizela. Neexistuje pevný řád. Pouze my, lidé, nechceme přistoupit na pravidla téhle zvrácené hry.
Jakmile v roce 2011 Tom Perotta vydal svůj (v pořadí šestý) román, bylo otázkou času, než si lákavého námětu všimne filmové studio. Netrvalo dlouho a po kontroverzním kousku skočil televizní gigant HBO. Studio společně s knižním autorem a scénáristou Damonem Lindelofem (nechvalně proslulým závěrem seriálu Lost) přetvořil poměrně krátký příběh na televizní dílo, jež dokáže diváka citově rozložit na mikročástice. Román bohužel takové ambice nemá, ale na poli bezmála 340 stran dokáže bavit.
Vyprávění sleduje mozaiku příběhů rodiny Garveyových, která se (podobně jako celý svět) snaží vyrovnat s nepochopitelnou událostí. V jeden okamžik po celé planetě zmizela 2 % populace. Nikdo netuší kam a už vůbec ne, co za tímto jevem stojí. Někteří si událost vykládají jako „biblické Nanebevzetí, během nějž jsou v okamžiku spaseni všichni praví křesťané, zatímco ostatní nevěřící jsou ponechání napospas světu, stíhanému pohromami, než nastane konečná apokalypsa.“ Ovšem co to znamená, když vedle křesťanů zmizí také muslimové, buddhisti, alkoholici, sexuální devianti či vrazi? Stojí za tím opravdu bůh, nebo něco jiného?
Kniha chytře pokládá jednu otázku za druhou, ale zodpoví jich pomálu. Což nemusí sednout každému. Tom Perotta sleduje rozklad společnosti po psychologické, společenské, ale také politické nebo ekonomické stránce. V zoufalství se každý jedinec zachová jinak. V některých se probudí fanatismus nebo čirá nenávist ke světu, jiní se pro změnu uzavřou do sebe. Najdou se ale i tací, kteří stále doufají a snaží se v lidech najít kousek dobra. Autor drzým způsobem zkoumá základní principy morálky, zpochybňuje náboženské základy nebo rozebírá filozofické otázky života a smrti. Má vůbec něco v takovém světě smysl? Vyplatí se hledat odpovědi?
Shrnuto, podtrženo: Předloha úspěšného seriálu rozehrává na malém poli téměř epické divadlo. Je těžké vyhnout se srovnávání. V něm nicméně většina zásadních scén v porovnání s těmi televizními působí jako jejich slabší beta verze. Roznětka, která vede k mnohem ničivějším událostem. Bohužel následky této roznětky v knize nejsou, oproti tomu v seriálu jsou rozvedeny do krajního extrému. Vyprávění chybí větší tah na branku. Vyhrocené situace nepůsobí na emoce tak, jak by měly. Pozůstalí jsou milá, oddechová knížka, která se snaží působit na emoce. Ve finále klouže po povrchu a každé postavě jen opatrně nahlédne pod pokličku. Tam, kde knižní Leftovers končí, ti televizní se teprve rozjíždějí.
Tom Perotta: Pozůstalí
Vydal: Plus, 2016
Překlad: Jiří Kobělka
Obálka: Tomáš Cikán
Počet stran: 336
Cena: 349 Kč