Potoky fialové krve

Jméno Kristiny Haidingerové je spojeno s žánrem hororu, který úspěšně propaguje. Každoročně pořádá oblíbené HorrorCony. Vydává povídkové sborníky, do nichž přispívají známí spisovatelé, a také básnické almanachy – protože i v hororovém žánru lze tvořit výbornou poezii (naopak, inspirace zde bývá velmi silná). Publikuje vlastní povídky a knihy. Očistec, její opus magnum, jaké se jen tak nepodaří tuzemskému autorovi překonat, čítá více než sedm set stran strhující četby. Ve sféře hororu jde o mimořádný jev, skrývá v sobě totiž tři romány. Vícedílné příběhy se vyskytují běžně ve fantasy, objeví se ve sci-fi, ale ukažte mi hororovou sérii!

TEXT: Františka Vrbenská

Triptych Očistec se skládá z dříve samostatně vydaných titulů Ti nepohřbení a Děti Raumy, k nimž je připojena třetí část Violeti. Ačkoli mohou být čteny nezávisle na sobě, v kompletu vynikne dramatický úděl protagonistů, propracovanost a promyšlená provázanost vyprávění, dynamika děje, originalita námětu. Očistec přesahuje běžné rádoby upírské příhody. „Nepohřbení“ – neživí, zvaní „Violeti“ kvůli své sytě fialové krvi, představují zrůdný, až mystický fenomén. Utváří je, udržuje, oživuje a pohání plazmant, záhadná substance svázaná s mocnou, ještě podivnější a nebezpečnější entitou. Tento motiv spolu s různými časovými rovinami posouvá příběh k hranicím science fiction.

Všechny tři díly se odehrávají mezi Českem a Finskem, zabloudí i do Spojených států. Zabírají více než čtyři věky. Přeskakují mezi počátkem sedmnáctého století a současností, ústící v dystopickou pohromu s věrohodně popsaným průběhem. Jak narůstá temnota, smrt a hrůza, přibývá důležitých postav, jejichž osudu se kniha věnuje a posouvá je do popředí. Ústředními hrdiny Očistce však zůstávají nestárnoucí milenci z jeho prvních stran. Česko-židovský mladík Samuel Segeth a původem Laponka Katia Waarmetsová se potkávají ve finské Raumě za časů raného baroka. Čeká na ně děsivé prokletí – avšak zkáza se rozlévá časem a prostorem, pohlcuje další a další.

Očistec je neobyčejný román; nejen proto, že je trilogií v jednom. Drsné, kruté a poetické putování mezi peklem a nadějí ztělesňuje pojem očistce. Čtenáři ocení vynalézavé básnické metafory, které nezpomalují tempo vyprávění, ale dodávají mu sugestivnost; důmyslnou stavbu příběhu; atraktivní pasáže a eroticky laděné scény; útoky a likvidaci „nepohřbených“; přízračnou plavbu subpolárními pustinami; adaptaci barokního člověka do moderní civilizace; apokalypsu zrozenou mezi zasvěceným poznáním a konformním nepochopením. To je však pouze povrch. Jádro příběhu kotví hluboko v podvědomí.

Tady nelétají lidožraví draci, neřádí mimozemšťané, nepobíhá úchylný vraždící jednotlivec, nevládne Sauron či jiný Temný pán.  Zlo, které v Očistci ničí všechno kolem sebe a postupuje dál jako šířící se vlny na hladině nebo výbuch atomové bomby, nese otisk lidské zlosti, nenávisti, pomsty, egoismu. Zároveň i v odpudivých postavách a šeredných situacích nachází zrnko lidství a závan pochopení či obhajoby. Horor spočívá ve ztrátě nejosobnější svobody, v uvědomění, že neprožíváš normální život, ale přetrváváš ve stálém zoufalství a nejhrůznějším ohrožení, že jsi uvězněn ve svém údělu a ovládá tě černočerná negace.

Autorka brilantně rozpracovala mechanismus, jakým působí plazmat a interakce Violetů včetně průniku myšlenek a vzpomínek. Dodržuje upíří kodex, ale doplňuje logické mezery v něm, dokresluje souvislosti, připojuje vlastní originální motivy a řešení. Dokáže plasticky zachytit všechny formy fyzické bolesti v těch nejlepších intencích hororu. Jenže trýzeň těla, byť sebevíc krutá a krvavá, není ničím v porovnání s utrpením duše. Psychologicky věrné a mimořádně sugestivní zobrazení pekla, jakému lze podrobit lidskou i pseudolidskou, violetí mysl, patří k silným stránkám trojrománu.

Navzdory mnohým svým aspektům, které by kritici žánru označili za cíleně lákající, Očistec přesahuje uměleckým levelem běžné horory.  Je tvrdší, nemilosrdnější, emočně věrohodný a neuhýbající. Nemá smysl popírat zlou temnotu, která je v nás, lidech, ukrytá. Jen tak ji můžeme rozeznat a ovládnout. Pouze tak dokážeme sáhnout po naději – provází Katii a Samuela, neopouští je ani ve chvíli zlomu, a jejich odkazem přichází rovněž k nám.

Hluboký zážitek z četby násobí výtvarně profesionální ilustrace Kristiny Haidingerové, jejíž talent je nejenom literární. Fungují jako průzory do životů, které Očistec zachycuje, přidávají dojem autenticity. Do rozsáhlé knihy s jasnou osnovou, poetickou nadstavbou a strhujícím příběhem vložila spisovatelka řadu let práce i magický šém ze svého srdce. A čtenáři utkví v paměti na dlouho…

Kristina Haidingerová: Očistec

Obálka: Michal Březina

Ilustrace: Kristina Haidingerová.

Fotografie: Hanina Veselá, Lucie Černá

Vydal: Golden Dog, 2024.

Počet stran: 736

 Cena: 666,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď