Proslulý britský detektiv se vrací, aby vyšetřil případ sedm let staré sebevraždy. Ano, řeč není o nikom menším než samotném Sherlocku Holmesovi. A jak se ukáže, zdánlivě nevýznamné úmrtí může být pouhou záminkou k rozehrání mnohem rozsáhlejší hry o životy mnoha nevinných lidí.
Dan Simmons se v nejnovějším Holmesově případu nazvaném Páté srdce odklonil od obecně vžité představy o slavném detektivovi. Hlavní hrdina je sice muž středního věku, ale o čepici přes uši, houslích a houpacím křesle si mohou čtenáři nechat jen zdát. Simmonsův Holmes se blíží spíše současnému filmovému pojetí – je obstojným atletem beze strachu zasadit ránu, využívá převleků, ale také je náruživým uživatelem roztoku heroinu. Autor dokonce zašel tak daleko, že si bere na paškál „doylovské pojetí“ a utahuje si z něj (ve víceméně laskavém duchu) prostřednictvím komentářů k dílům, které vydává Watson ve spolupráci právě s Doylem. Styčnými body zůstává dýmka, kterou si Sherlock zapálí s chutí, a brilantní dedukční schopnosti.
Simmons však zašel v rozbíjení stereotypů ještě mnohem dále. Britský gentleman se totiž přesouvá za svým případem do Spojených států amerických, a namísto doktora Watsona mu tentokrát na pomoc v roli společníka při vyšetřování přichází americký spisovatel Henry James. Možná se divíte, proč se Holmes svého dlouholetého parťáka vzdal – inu, když jste tři roky oficiálně mrtví, rozhodně nepůjdete za někým, kdo vám byl za života blízký a po smrti vydává vaše případy knižně. Díky tomu všemu však Holmes začíná pochybovat o své skutečné existenci, a čím dál více přemítá, jestli není pouhou literární postavou, o čemž rád s Jamesem debatuje.
Pět je až moc
Slovutný detektiv se ujme vyšetřování sebevraždy ženy jeho dobrého přítele, historika Henryho Adamse. Clover, jak se zesnulá dáma jmenovala, byla členem klubu Pěti srdcí, a v den výročí jejího úmrtí všichni členové tohoto klubu dostávají kartičky s emblémem klubu a prostým textem: „Byla zavražděna“. Pro detektiva Holmesova kalibru naštěstí není obtížné sledovat stopy i přes značný časový odstup od (sebe)vraždy, a začne se činit od prvních dnů. Jak se bohužel záhy ukáže, kolem tohoto případu se motají lidé, pro které je vražda pouze záminkou k vylákání Holmese do Ameriky, aby byl přinucen čelit mnohem vážnějším hrozbám.
Simmons je výborným vypravěčem. Dokonale propracoval svět, ve kterém se Holmes s Jamesem pohybují. Bohužel nejsem natolik zapáleným historikem, abych dokázal odlišit, kde končí skutečnost a začíná fikce, ale mnoho z postav, kolem kterých se dvojice ochomýtá, zanechala stopy i ve skutečné historii, ať už na poli spisovatelském či jako představitelé významných politických funkcí. Autor navíc dokázal propojit prostřednictvím postav Páté srdce s některými dalšími svými literárními díly; ačkoliv – vlastně nejen svými, protože se dočkáme i několika osob nechvalně známých z předchozích Holmesových dobrodružství.
Páté srdce je vlastně jakousi historickou fikcí položenou na velmi reálných základech, protože skutečnost se dá doložit nejen u mnoha vyskytujících se historických osob, ale také událostí. Na ztvárnění takto komplexního světa musel vynaložit autor hodiny a hodiny studia – a když už ten čas investoval, rozhodně se nebojí své znalosti náležitě prodat a prezentovat čtenáři.
Ale vraťme se k Simmonsovu skvostnému vypravěčskému stylu. Hlavní linie má všechno, co čtenář od dobré detektivky čeká – vraždu, napětí při vyšetřování, boj o holý život, závěrečné vyvrcholení související s odhalením pachatelů díky dedukci, nikoliv náhodě či benevolenci autora; kromě toho ještě nečekaný akční přídech s příměsí politiky. Tyto základní ingredience, které jsou samy o sobě velmi dobře zpracovány, jsou však mnohdy utopeny ve zdánlivě přemrštěném množství „omáčky“. Je naprosto famózní, že i přes obrovské množství popisů, které zdánlivě (a často) odbočují od hlavní dějové linky, se čtenáři rozhodně nebudou nudit – naopak budou muset obdivovat, jak propracovaný svět autor dokáže předložit. Podobně dobře se vypořádáte i se záplavou postav – přes jejich obrovské množství se v nich rozhodně neztratíte. Pravda, děj plyne zpočátku poměrně líným tempem, ale v konečném zúčtování oceníte, že vše bylo vysvětleno a popsáno.
Simmons potvrzuje fakt, že když něco uděláte netradičně a oproti zaběhnutým zvyklostem, ještě neznamená, že jste to udělali špatně. Páté srdce obsahuje vše, co by měla mít dobrá detektivka, a mnoho poutavých věcí navíc. Troufnu si tvrdit, že zarytého holmesofila neurazí a nezaujatého čtenáře zaujme (a možná přitáhne díky bohatým odkazům na jiné detektivovy případy i k nim). Nezbývá než smeknout před tím, jak se autor s tímto tématem elegantně a čtivě vypořádal.
Dan Simmons: Páté srdce
Vydal: Mystery Press, 2016
Překlad: Alžběta Lexová
Obálka: Lukáš Tumal
Počet stran: 570
Cena: 449 Kč
Tak jsem čekal nějakou zpětnou vazbu na základu mudrovani pod Anatomii pocitu úžasu. ..
to Matob: Zatím kupujeme s Holmesem herák a máme pocit déjà vu Joea Kurtze. Takže musíš počkat až to celé dočtu. 🙂
Místy je to až neholmesovké a některé rozbory Holmesových starších případů Holmesem jsou stejně “praštěné”, jako ty původní. A Holmes se opravdu místy chová víc jako Joe Kurtz, než originální Holmes, ale to se dá přežít.
Ale jinak nemám proti recenzi výhrady.
A ano Simmons je vynikající vypravěč.