Pozdravy záhrobí autorky Veroniky Fiedlerové svým vydáním rozkoply dveře krypty domácího hororu, aby v ní Benedikt Klausner mohl udělat trochu pořádek. Nebo podpořit chaos uvnitř, to už je předmět pro debaty. Jenže se ukázalo, že několik povídek s tímto fešným nekromantem není zdaleka dost, a brzy začalo ze záhrobí vystrkovat hnáty pokračování.
Ozvěny záhrobí jsou možná druhým dílem, Pozdravy ale v mnohém předčí. Po vydání Benediktova debutu v nakladatelství Golden Dog začala autorka šermovat zprávou, že má ve sklepě štěňátko zlatého retrívra pro voodoo účely. Co kdyby nakladatel o druhý díl nestál a bylo by třeba ho trochu… motivovat? Nakonec naštěstí žádnému štěňátku ublíženo nebylo a Ozvěny záhrobí se dostaly do pařátů hladových fanoušků. Dostál Benedikt Klausner svému neobratnému šarmu? Dostal Rudy více prostoru? Jak moc si Zuzana rozumí s Benovo fretkou? Otázky, samé otázky!
Ozvěny děje
Dějově se s hrdiny setkáváme prakticky tam, kde jsme je zanechali: Zuzanu si kvůli těhotenství ponechávají v nemocnici, Benedikt je pro nenadálé povýšení zavalen prací a Rudy začíná být neklidný… Jenže problémy se zkrátka neptají, zda se mohou stavit, prostě dorazí. A tenhle vypadá, spíše na kolosální průser. Začínáme dvěma případy, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ale Benedikt (a Rudy) brzy zjistí opak. Tím samozřejmě roztočí spirálu vedoucí do stále většího nebezpečí, až není v sázce nic menšího než osud světa. Navíc pro samotáře Benedikta jsou tu zbrusu nové typy výzev jako třeba těhotná partnerka s nekromantskými sklony, šéfování svým novým „speciálním“ podřízeným či zkoumání skutečného rozsahu svých schopností. Být nekromantem a dospělým mužem zároveň zkrátka není žádný med.
Vzhledem k povaze zápletky knihy dostává více prostoru i Benediktova minulost v léčebně, kdy teprve díky Ester poznával, co vlastně dokáže a jak by své schopnosti vůbec mohl ovládat. Jenže stejně jako mu mrtvá dívka byla roky přítelkyní a astrální průvodkyní, teď by mohla být jeho zkázou. Nicméně nyní přichází nečekaná pomoc v osobě jejího mladšího bratra a shodou okolností i Benova šéfa, Thea Frankla. Kde Ester byla Benovi učitelkou ve světě nekromancie, Theo se z pozice šéfa pojišťovny TGIC zabývá přízemnějšími věci, ve kterých Benedikt také znatelně více zaostává (a už tuplem není schopný plnit předepsané úkoly v daném pořadí). Nicméně tam, kde je ho zapotřebí nejvíce, u Zuzany, Ben není… Nebo aspoň ne tolik, kolik by měl. Předpokládal, že její bezpečí vyřeší tím, že ji schová do bezpečí ochran svého bytu, jenže realita se na tohle řešení dívá poněkud jinak… Jeho schopnosti a štěstí dosud zvládly zvrátit leccos, ale dokáže se postavit i nezvratitelnému?
Perspektiva je klíč
Oproti předchozímu dílu jsou Ozvěny plnohodnotným románem s jasně stanovenou dějovou linkou. A přestože mi trochu chybí variabilita Benových případů, jeden velký průser mu sluší o něco více. I když nejde jen o ten. Autorka z Klausnerovy skříně zručně vytahuje kostlivce starých případů a sází mu pod nohy jednoho za druhým. Takže ano, samostatných případů trochu ubyde, ale úplně o ně čtenáři ochuzeni nebudou. Ono totiž vše, co Benedikt jako nekromant zanedbal, se vrátí napadnout ho. Některé dveře se tím kompletně uzavřou, jiné ještě budou potřebovat trochu nakopnout.
Se změnou struktury knihy se také objevily perspektivy jiných postav. Nejsou sice příliš časté, zato jsou vítaným zpestřením i podkresem děje jako takového. Vlastně moc nezáleží, zda se bavíme o Zuzaně, Rudym nebo Benovo sousedovi a novém kolegovi Jakubovi (nebo jak ho on tituluje, vši v kožichu). Jejich pohled může zásadně ovlivnit, co s Benem vůbec bude. Díky Ozvěnám jsou charaktery Zuzany a Rudyho mnohem plastičtější, a tím i náchylnější k získání čtenářských sympatií.
Na Ozvěnách je však nejcennější viditelný posun, který autorka od první knihy udělala. Jako kdyby Pozdravy záhrobí byly teenagerem, který sice zhruba ví, co chce, ale ještě má před sebou dlouhou cestu sebepoznávání, a Ozvěny už jsou suverénní dospělák. Můj hlavní problém a zdroj vlažných pocitů u prvního dílu byly konce jednotlivých povídek, které mi přišly uspěchané a nedotažené, s čímž se autorka v Ozvěnách popasovala rovnou dvěma způsoby. Tím prvním bylo Benedikta donutit si projít vlastní stopy a dořešit záležitosti, které zanedbal v rámci zápletky první knihy. A ten druhý, vlastně mnohem lepší, je výrazně epičtější a kulervoucí finále, kdy prakticky bez dechu obracíte stránky, abyste zjistili, jak to celé dopadne.
Skvělá práce nakladatele
Stejně jako u Pozdravů, i tentokrát se o vzhled obálky i vnitřní ilustrace postaral Diego Quiňones, a k příběhu sedí tak moc, že by jich uvnitř klidně mohlo být více. Dospělejší dojem z knihy podtrhuje také obálka, na které už Benedikt nepůsobí jako vyděšený mladíček, ale zkušený nekromant. Jelikož Ester Bena opustila, doprovod mu tentokrát dělá Rudy, a poměrně jim to spolu na obálce sekne. Také grafické zpracování uvnitř knihy je ve stejném stylu jako u prvního dílu, a to nemá na svědomí nikdo jiný než dvorní grafik nakladatelství, Michal Březina. Plus je dobré si připomenout, že na konci knihy je slovníček všech nekromantských formulek, takže nemusíte pracně oprašovat dávné základy latiny a způsobit si tak bolehlav.
Než příběh dozní
Už Pozdravy záhrobí ukázaly, že Veronika Fiedlerová v sobě má potenciál vypravěčky skvělých příběhů, což Ozvěny jen potvrzují. Podobně jako první díl, jsou i Ozvěny záhrobí jízdou od začátku do konce, která vás nenechá vydechnout, dokud nedojdete na poslední stránku. Ozvěny záhrobí jsou propojenější, ucelenější a i proto mnohem zábavnější. Benedikt zdatně upevnil svoji pozici nejlepšího domácího nekromanta, a i když mu mezilidské vztahy stále dělají poněkud problém, budete mu fandít ze všech sil. Jde sice o pojišťováka, ale nikdy nevíte, kdy sami budete potřebovat vyhnat nějakou nežádoucí entitu zpátky do záhrobí. Stejně jako Benedikt, který bude muset vyřešit jednu z největších chyb svého života… Ale o tom si popovídáme zase někdy příště, u závěru této trilogie jménem Steny záhrobí.
Veronika Fiedlerová: Ozvěny záhrobí (Pozdravy záhrobí #2)
Vydal: Golden Dog, 2022
Obálka: Diego Quiňones
Počet stran: 360
Cena: 349 korun