Některé úkoly vypadají snadně. Povětšinou ale jen do doby, než se podrobněji dozvíte, do jakého průšvihu jste se to vlastně namočili. Jenže na hraní vesmírných rpgček ve virtuální realitě nemůže být přece nic tak složitého, navíc za ty prachy…
O novém literárním žánru litRPG již na našich stránkách byla řeč v souvislosti s fantasy litRPG sérií Cesta šamana. Tentokrát se ale podíváme na jiné litRPGčko z produkce vydavatelství Fantom Print (nebojte se, dojde i na to z Fragmentu!) s názvem Obránce perimetru. Žánrově si tyto dvě série nekonkurují – Michael Atamanov totiž stylizoval Obránce perimetru do sci-fi. A zatímco Cesta šamana zaokrouhlila nedávno počet dílů na pět, její „bratříček“ má zatím pouhé dvě knihy: Sektor osm a Za smrtí.
Už v tom zase lítáte
Ze všeho nejdříve si krátce připomene, co že to vlastně to litRPG je. Jedná se o nový trendový literární žánr, který knižní formou spojuje klasickou fantastiku, ať již sci-fi, nebo fantasy, s počítačovými RPG hrami. Nabízí tedy pohled na situaci očima hráče, takže postavy a předměty mají statistiky a počty životů, namísto klasické dějové linky plníte různé úkoly (questy), získáváte zkušenosti či reputaci vedoucí k dalšímu postupu… Jedinou slabinou je, že nemáte možnost zvolit si, co vaše postava udělá, ale od toho jsou tu gamebooky; v litRPG jen pasivně nakukujete jinému hráči přes rameno.
S rostoucí oblibou zejména onlinových RPG her samozřejmě roste i poptávka čtenářů po tomto typu knih, které v sobě spojují to nejlepší z obou složek.
Tím máte naučné okénko za sebou a můžeme se vrhnout na počátek první knihy, tedy Sektoru osm. A rovnou se při té příležitosti můžeme seznámit s hlavním hrdinou, Ruslanem – mladým mužem, jehož vášní jsou vesmírné bitvy, i když pouze v herním světě virtuální reality. Ruslan je totiž zarytý a k tomu velmi dobrý hráč vesmírných RPGček. A světe div se – přímo během jedné z her dostane zajímavou nabídku: hrej a královsky si vyděláš. Netrvá dlouho a Ruslan se setká se svým budoucím zaměstnavatelem. Slovo dá slovo a cizinec mu představí hru „pro horních deset tisíc“, o které většina populace nemá tušení. Požadovaná prácička zní jednoduše: tajně převzít postavu vesmírného generála ovládanou až doposud tajemným mužem, a stanout v čele obrany Sektoru osm proti záhadným vesmírným cizákům.
Až potud je vše v pořádku, ale když Ruslana tajemný cizinec přiopije a doslova silou přinutí podepsat smlouvu o tom, že půl roku bez přestání bude hrát za postavu jakéhosi prince Georga či co… Sakra, v tom musí přece být nějaký háček!
Krutá (virtuální) realita
Když se Georg / Ruslan probere v herním světě, zjistí, že věci jsou pěkně na levačku. O svém předchůdci neví vůbec nic, nedostal žádné informace, a tak mu nezbývá než staré známé „pomož si sám“. Což ovšem není zase tak snadné: Georg je cvalík, závislý na drogách, má pořádně naštvanou manželku, osobní strážce vypadající jako přerostlí chameleoni (po většinu času navíc neviditelné) a pověst ve zbytku vesmíru zhruba jako „všemi oblíbení“ mimozemští dobyvatelé. Je jasné, že Ruslana čeká pořádná fuška.
Popsané problémy jsou jen, jak zajisté tušíte, vrcholkem ledovce. A my vám vážně nechceme kazit požitek z objevování Atamanova fantastického světa. Ale bez drobných spoilerů se zkrátka neobejdeme, za což se omlouváme.
Pokud máte zkušenosti s vesmírnými online RPGčky, asi vás náplň knih nemá šanci překvapit. Ano, bude se létat z planety na planetu, hovořit a vyjednávat s mnoha lidmi, navazovat a upevňovat vztahy s příslušníky svého rodu i rodů ostatních nemluvě o příslušnících cizích ras, budovat loajalitu svých podřízených, intrikovat a hledat řešení, organizovat zásobování, opravy lodí, vojenské operace…. A středobodem toho všeho samozřejmě bude postava prince Georga.
Vesmír, širý vesmír
Pojďme si vše ale rozebrat trochu detailněji. A začněme třeba Goergovými vztahy s ostatními postavami. U nich totiž vstupuje do hry jeden z vizuálně viditelných literárních RPG prvků. Lze si „zobrazit“ informace o jméně, věku či funkci postavy, a u mnohých také názor na našeho virtuálního hrdinu. Díky svým činům se samozřejmě názor jednotlivce či rovnou celé frakce může radikálně měnit, ale na druhou stranu je třeba mít na paměti, že když pomůžete jednomu, může být vaše pomoc trnem v oku jiným a paradoxně vašemu postavení spíše uškodit. Ve výsledku si Georg připadá chvílemi jako číšník s tácem plným křehkých sklenic během silného zemětřesení – musí balancovat, promýšlet, dělat ústupky a ovládat se jak to jen jde.
V porovnání se sérií Cesta šamana nabízí série Obránce perimetru poměrně malé množství RPG složky. Mnohdy spíše připomíná klasickou space operu, do které někdo přimíchal „trochu toho RPGčka“, aby to bylo o něco zajímavější. Je to škoda, protože herní složka se dala zakomponovat do textu ve více aspektech, ale třeba se ještě v dalších dílech dočkáme.
Atamanovem stvořený svět je sympaticky barvitý. Potkáme v něm několik mimozemských ras včetně inteligentních hmyzáků nebo již zmíněných chameleonů, androidy, vesmírné piráty, samotného vládce lidské části vesmíru nebo třeba osoby schopné využívat své síly podobně jako rytíři Jedi… a téměř každý má v rukávu nějaké to překvapení, které mnohdy poměrně zásadně otočí kormidlem děje. Lidé jsou navrch rozděleni na několik vzájemně soupeřících rodů, ale ani uvnitř mnohých rodů nepanují mnohdy příliš přátelské vztahy. Intriky, schválnosti, zastrašování, boj o pořadí na trůn vládce rodu a poměřování hodnoty majetku jsou na denním pořádku. Zkrátka, svět má šťávu a neustále se něco děje.
Do herního světa navíc prosakuje občasný kontakt s realitou; a přesto, že Ruslan je připraven si ve hře odkroutit své, sbalit peníze a nic dál neřešit, nějak se mu začínají kupit na zrovna příjemné otázky.
Zase vesmír, tentokrát vražedný
Když diplomacie selže (tedy poměrně často) a v klobouku už nezbývají žádné triky k ošálení nepřítele, nezbývá než bojovat. A právě v tomhle bodě je Atamanovo pojetí zklamáním.
Člověk by si řekl, že když už píšete sérii podobného ražení, s popisy bojových plavidel si vyhrajete. Jenže bohužel, vše je takové obecné, bez větších detailů. Na hrubou představu to stačí, ale pokud jste milovníky technických hraček a vesmírných bitevníků, nadšeni nebudete.
Podobně jsou na tom i bitvy samotné. Je fajn, že Ruslan / Georg vyvine bojové strategie proti svým nepřátelům, které fungují, jsou uvěřitelné a dávají smysl. Je fajn, že umí využít moment překvapení, dočasnou slabost či třeba jen ego velitele udílejícího flotile rozkazy. Ale bitvy jsou opět spíše jen schematicky popsané, chybí tomu trochu vášně, která by se přenesla i na čtenáře.
Je zřejmé, že hlavní složkou a hybatelem děje je interakce mezi postavami, která dokáže vyřešit spoustu věcí nenásilnou cestou. A přesto, že nechybí nápady a zvraty, bojové scény měly být pomyslnou třešničkou na dortu, u které si blahem uslintnete – a to se bohužel nestalo.
A to není vše…
První dva díly, tedy Sektor osm a Za smrtí, tvoří částečně uzavřený příběh. Zatímco první kniha děj rozehrává, seznamuje čtenáře s reáliemi a fungováním herního světa, všemožnými frakcemi a obyvateli, druhý díl přináší mnohá vyústění dílčích zápletek. Vše končí Ruslanovým návratem do reálného života po odehraném půlroku. Ale žádný strach, na další dva plánované díly zbývá ještě mnoho pootevřených i zcela otevřených zápletek. A nájezdníci stále číhají na hranicích…
A ještě jedna věc, kterou je třeba zmínit: Ruslanovi se všechno až nečekaně skvěle daří. Občas budete mít pocit, že kdyby se otočil zády, musí mu ze sedacích partií koukat opravdu obrovská klika. Je to sice místy otravné a předvídatelné, ale i štěstí se může v mžiku otočit k hlavnímu hrdinovi zády.
V celkovém pohledu příběh funguje velmi dobře – má spád, nechybí napětí, radost z objevování, moment překvapení. Jen je holt třeba přistoupit na autorovu hru a neočekávat příliš mnoho akčních scén – na ty se v Obránci perimetru nevsází. Ale i tak: pokud máte rádi onlinová RPGčka, pak si knihu užijete, a to bude s největší pravděpodobností platit i pokud máte rádi space operu a jste ochotni tolerovat drobné nedostatky v příběhu.
Michael Atamanov: série Obránce perimetru
Sektor osm
Vydal: Fantom Print, 2018
Překlad: Jiří Matyskiewicz
Obálka: V. Manyukhin
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč
Za smrtí
Vydal: Fantom Print, 2019
Překlad: Jiří Matyskiewicz
Obálka: V. Manyukhin
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč