O čem sní noční můry: Kronika veršovaných příběhů z temných světů

Schopnost sdělit příběh jazykem poezie je jednou z nejtěžších a současně nejnádhernějších možností literárního projevu, která může být člověku do vínku talentu vůbec dána. Ne každý sílu poezie dokáže plně docenit, ovšem nejde zde o každého, jde právě o ty, kteří tuto schopnost bezpodmínečně si poezii vychutnat mají. A co teprve pokud se jedná o poezii hororově temnou.

Po úspěchu předchozího projektu z roku 2020 pod názvem Co číhá v temnotách spojil editorský tvůrčí tým Kristina Haidingerová a Zdeněk ‚Zelda‘ Záleský opět své síly a dali vzniknout nové antologii současné české hororové poezie pod poetickým názvem O čem sní noční můry. Vydavatelskou záštitu nad tímto projektem v edici HorrorConu, nyní již sedmým titulem v pořadí, převzalo opět nakladatelství Golden Dog. Slavnostní křest si kniha odbyla dne 18. 10. na prvním dnu devátého ročníku tohoto festivalu a svátku všech milovníků hororového žánru v jakýchkoliv podobách. Kmotrem nebyl nikdo menší nežli slovutný mág Otomar Dvořák a křtilo se substancí velmi výjimečnou, solí získanou ze slz padlých andělů.

Knihu otevírá předmluva Svatopluka Doseděla, jenž svými slovy zdůrazňuje význam a kořeny hororové poezie v našich končinách, ale i ve světě, a její nezpochybnitelné právo stanout na vrcholu české literatury. Poté samozřejmě následuje to nejdůležitější, a to část básnická. Tu otevírá Františka Vrbenská se svými sofistikovanými temně laděnými veršovanými pohádkami a říkankami pro zlobivé velké děti. Václav Votruba následně přináší postřehy ze svých putování nočním světem a temnotou duše. Verše Honzy Vojtíška dopadají rázně a tvrdě jako sekera na špalek při vyznání lásky žánru. Xerodoth Sigmius procítěně líčí zážitky soužití se svými vlastními běsy. Terapeutická síla veršů Miro Švercela může otevřít tajemnou komnatu i v jiných, nejen v něm samotném. Ubíhající jsoucno přibil Martin Dusbaba nekompromisně hřeby svých slok. Staromilské balady Kristiny Haidingerové potěší i poděsí silou vykreslených výjevů. Mrazivě hravé verše Ivana Adamoviče zahřejí a současně spálí mrazem nejedno srdce. Ve verších Jana Vrány lze nalézt zřídlo černého pramene obkružovaného hejnem vran. Jakub Dobrovič vsadil na odsvěcenou umrlčí a hřbitovní notu. Poetka Blanche poukazuje na temnotu skrývající se ve vzájemných vztazích. Pavel Skořepa, no ano, taky jsem přispěl svojí troškou. Red Bollow nechává nově ožívat hutnou tragičnost antických motivů. Básnířka Erika Ena Adamcová obnažuje bolesti svého nitra donaha doslova až na kost. Zdeněk ‚Zelda‘ Záleský nastiňuje existenciální bezútěšnost lidského bytí. Verše Ondřeje Kocába jsou o odosobnění na prahu vražedných choutek nekonečné propasti. Zkažený Kamil Princ skládá svou poctu nesmyslnosti existence a neodekadenci. Čarodějka Nelly Černohorská vytváří kouzelné balady, v nichž spojuje staré s novým. Petr Boček přispívá doslova a do písmene hororovým punkem. Temný kněz Lukáš Pitucha vypráví o démonických bytostech přicházejících přímo z pekelných sfér. Barbora Vaňková pěje písně plné vzrušivého erotična vyvěrajícího z černých hlubin duše Lilith. Malíř Sandro Dragoj dává pohlédnout na znepokojivé výjevy pekelných obrazů. A závěrem Jana Dvořáčková spíše pocity nežli zrakem předává svá myšlenková poselství.

V této antologii se setkalo třiadvacet poetických duší, aby přispěly svými hororově laděnými verši do knižního titulu O čem sní noční můry. Je nesmírně zajímavým faktem, že i když básnický projev každého z tvůrců je nadmíru svébytný, všechny tyto básně se nádherným způsobem doplňují a vytvářejí tak celek, který je ve svých základech naprosto konzistentní a nerozrušitelný. Je jasně znát, že editoři Kristina Haidingerová a Zdeněk ‚Zelda‘ Záleský vynaložili velké úsilí při vybírání jednotlivých autorů a jejich následném zařazování a sestavování pořadí jak jich samotných, tak i jejich básní do této antologie.

A výsledek zaručeně stojí za pozornost! Primárně je pochopitelně cílen na milovníky hororového žánru a poezie obzvláště, i když jistě si temné kouzlo stránek této knihy mohou užít i čtenáři, kteří poezii až tolik neholdují a nevyhledávají ji. Stačí jen dát knize šanci, otevřít ji a následné dojmy takové čtenáře jistě příjemně překvapí. Vždyť o tom to celé vlastně je, užít si sdělení, užít si okamžik při četbě, ten prožitek, který je u poezie o to intenzivnější, o co je potřebný prostor pro sdělení kratší nežli potřebuje próza. Jistě, ze začátku se může zdát, že některé příspěvky jsou lepší než jiné, a ono to tak vlastně také skutečně je. Jako u každé antologie každému čtenáři zarezonuje více něco jiného, ovšem právě u poezie je krásné to, že pokud se podívá trošku z většího nadhledu, budou do sebe autoři i jejich básně zapadat daleko více a pevněji, než by kdy bylo možné u povídek. A to není řeč o možnosti opakovaného čtení, po němž by se výsledný prožitek jestě znásobil. Básně v knize vlastně tvoří jednu ukrutně dlouhou a neskonale temnou píseň, doslova oslavný hymnus milovaného hororového žánru.

Navíc obálku této knihu zdobí uhrančivě mystická malba od Sandra Dragoje, která sama o sobě musí upoutat čtenářovu pozornost i kdyby se kdoví jak bránil, kdoví jak se vzpouzel a odvracel zrak. Vnitřní neméně atmosférické černobílé ilustrace tématicky sedící svými motivy k jednotlivým autorům má na svém černém svědomí talentovaná malířka Anička Chlapcová. I ona dotváří celkovou podobu knihy a přidává jí hodnotu svého umu a tím i nejspíš část sama sebe. Finální grafickou podobu knihy opět, jak to je u všech knih nakladatelství Golden Dog vlastně zvykem,  mistrně k dokonalosti vypiplal Michal Březina. Tudíž už zde nepomůže žádné hrané lkaní, žádné falešné sebemrskačské pokání, ani vzývání jakýchkoliv falešných i skutečných světců či monster. Žádné výmluvy již nezabrání nevyhnutelnému. A tím je zakoupit si tuto knihu, otevřít ji a nechat skrze své temné nitro proudit hororovou poezii na jejích stránkách obsaženou.

O čem sní noční můry

Editoři: Kristina Haidingerová a Zdeněk „Zelda“ Záleský

Vydal: Golden Dog, 2024

Obálka: Sandro Dragoj

Počet stran: 288

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď