Pro fanoušky děl Miroslava Žambocha stačí jediná věta: „Koniáš a Bakly spolu – v jedné knize!“. Ano, Mrtví muži jsou kniha pro fanoušky, návrat ke kořenům těchhle dvou kultovních „dědků“ české fantastiky a zábava jako za dob, kdy se tyhle postavy začaly prohánět po stránkách knih. Znova si rádi s nostalgií připomenete, proč tyhle dva chlapíky máme tak moc rádi.
Koniáš a Bakly v jedné knize? To je událost, na kterou milovníci děl Miroslava Žambocha čekali a která vlastně nemusela nikdy přijít. Rovnou tedy říkáme: pokud oba hlavní hrdiny neznáte, přijdete při čtení o obrovský kus požitku. Můžete sice obdivovat autorovu řemeslnou zručnost, popisný styl i skvěle napsané bojové scény, ale v téhle knize je podstatné i to JAKÉ postavy jsou a jakou cestu za dlouhá léta pod autorovýma rukama ušly. Koniáš Bakly jsou i malou procházkou pamětí a výletem do dob, kdy tihle dva borci byli v nejlepší formě.
Jako tenkrát aneb kapka nostalgie
Pokusím se na úvod trochu oba hlavní hrdiny představit, protože tyhle postavy mají potenciál získávat nové fandy dost snadno.
V modrého rohu stojí Koniáš, vzdělaný muž, kterému je nejlépe samotnému na stezce. Elegantní šermíř kladoucí pasti a zachovávající chladnou hlavu i v těch nejtěžších situacích. Muž s morálním kodexem a bez bázně a hany.
V červeném pak Bakly, těžkotonážní pořízek se vzevřením nepříliš fešného zápasníka. Miluje kontaktní boj a pokud si něco umane, jde za svým cílem doslova přes mrtvoly. A právě pevný cíl ho drží při životě, protože své povinnosti plní ať se děje co se děje. O tom, že chuť k životu u něj postupně přebíjí apatie, se musíme zmínit také. Přesila? Lépe vyzbrojení protivníci? Baklymu je jedno kdo zemře pod jeho rukama, a vlastně i to, jestli zemře on sám.
Dva protiklady, které se přitáhly. Ostatně, podle autorových slov se spolu sem tam potkají, ale zatím to bylo až na jednu drobnou výjimku (povídka Fanoušek) mimo knižní zpracování.
Oba hrdinové jsou zajímaví, ale rozhodně doporučuji nejdřív si nastudovat jejich osudy – ostatně nedávno vydaný Bakly: Bez slitování, což je lehce upravená původní kniha, je ideálním místem, kde může čtenář začít a pokračovat třeba Armádou a knihami V objetí smrti a Hledání smrti, které také odhalí Baklyho charakter. To u Koniáše to bude trochu těžší, Na ostřích čepelí, Konec vlka samotáře nebo Muž na stezce jsou už starší kusy, ale minimálně poslední dva jmenované tituly s trochou snahy seženete.
Ve špatný čas na špatném místě
Zápletka knihy je jednoduchá: velkovévoda Varatchi (další starý známý!) se rozhodne, že oba muži jsou mu z různých důvodů na obtíž, a že by je rád viděl mrtvé. Udělí instrukce několika mužům – a tím je to z jeho pohledu vyřízené. To ještě netuší, jak moc se mýlí.
Koniášovi hrozba rychle dochází, stejně jako fakt, že ohrožuje svoji rodinu, takže se sám s přesilou za zády vydává do hor, kde má alespoň malou šanci pronásledovatelům zmizet. To Bakly sice také něco tuší, ale přesně podle jeho hesla jen to nejhorší je pro mě dobrý se vrhá vstříc přesile, protože než ho zabijou, pár jich ještě vezme s sebou. Jeho hnacím motorem je pomoc dceři tím, že zařídí přepravu zásilky magických artefaktů.
Jinými slovy postavil Žamboch oba své hrdiny do situace, ve které se cítí jako doma a ve které se s nimi čtenáři seznámili. Znova musím říct, že ucítíte závan starých časů ještě podpořený počátečním rozjezdem, ve kterém jsou mnohdy vzpomenuty postavy a události z minulosti (pro nás se slabší pamětí i s odkazem, ve které knize pátrat). A v duchu „starých časů“ je příběh i napsaný. Autor neztratil nic ze svého vypravěčského umu, citu pro detail, břitkého humoru ani dokonalosti při popisu bojových scén. Zároveň se však drží pravidel a zachovává své bijce charakterově konzistentní.
Koniáš je opět mužem na stezce a Bakly se může rvát s přesilou se svoji býčí zarputilostí. S každým dalším neúspěšným pokusem o likvidaci nepřátel přibývá, protože podcenit kohokoliv z těchhle dvou se rovná smrtelnému omylu. Budu se trapně opakovat, ale příznivci téhle kultovní dvojky budou slintat blahem, protože dostali to, po čem dlouhá léta toužili.
Dva nejsou dvojice
Ještě určitě bude třeba prozradit pár slov o knize samotné, abyste se třeba netěšili zbytečně.
POZOR SPOJLER – Ne, Koniáš a Bakly se v knize nepotkají. Každý má vlastní dějovou linii a Mrtví muži jsou v podstatě dvěma novelami, jejichž děj se střídá a je proložen pohledem Varatchiho. Žamboch je navíc kruťák, a tak na konci téměř každé kapitoly přidá aspoň drobný cliffhanger a nutí vás číst a číst a číst.
Děj plyne jako voda, což umocňuje stavba příběhu – v první fázi se obě linie rozvíjejí pozvolně a postupně přidávají na tempu až k pořádně akčnímu finále. Dovětek ve znění „jak jsme zvyklí a jak to máme rádi“ se hodí i v tomto případě.
O tom, že finále bude ve vekém stylu také není třeba pochybovat.
Pokud bychom to tedy měli shrnout: pokud máte rádi Koniáše a/nebo Baklyho, pak jsou Mrtví muži návratem k jejich klasickým dobrodružstvím. Oba jsou sice o řádný kus dál, podobně jako Miroslav Žamboch, ale tahle kniha je poctou a dalším dílkem do skládačky autorových kultovních děl.
Miroslav Žamboch: Koniáš & Bakly: Mrtví muži
Vydal: Triton, 2023
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 376
Cena: 459 korun