Lockdown – novinka od Epochy zdarma ke stažení (plus minirecenze)

V současné neradostné době konečně mají knihomolové šanci dohnat své resty (také jich máte plnou poličku?). A pak je tu nakladatelství Epocha, které pro čtenáře připravilo zajímavou nabídku – antologii složenou z deseti povídek deseti “epoších” autorů ke stažení na Palmknihách zcela zdarma! Tato antologie je trefně nazvaná Lockdown.

Mnozí z vás potřebují po přečtení perexu ke štěstí jediné, takže:
https://epocha.us19.list-manage.com/track/click?u=0b2f9cbecca7191dd7e9b4c84&id=410b99558a&e=1f239c9a8a
Ano, přesně zde si můžete Lockdown stáhnout. A pokud se vám některý z autorů zalíbí, sáhněte po jeho dalších knihách – určitě je najdete na www.epocha.cz!

Minirecenze
A protože ne každý bude mít k této antologii důvěru, nabízíme vám i rychlý pohled na to, co vás v knize čeká. Darovanému koni na zuby nekoukej, ale…
Nejprve narazíte na krátkou předmluvu, která vysvětluje co a jak. Epocha požádala deset “svých” autorů o možnost uveřejnit jejich povídky. Některé jsou nové, některé jste již měli možnost číst… Ale čert to vem, ten výběr jmen není vůbec špatný – Oskar Fuchs, Michaela Merglová, Kristýna Sněgoňová, Dalibor Vácha nebo aktuální headliner produkce z Epochy (ostatní prominou) František Kotleta. Naprostou většinu jmen můžete znát z antologií Ve stínu…; snad jedinou výjimkou je Petra Kubašková.
Je vidět, že kniha tentokrát není tak vymazlená jako ostatní tituly z Epochy; žádné medailonky autorů, žádné předmluvy… Prostě jen deset povídek bez společného tématu. Na druhu stranu má hodně čím potěšit.
Jako první dostanete dvě jednohubky. Panenka Romana Bureše, milovníka historie a pekla (a já bych rád vzpomněl jeho skvělého Inferia!) je možná na otevření antologie dost divokým kusem se sexuálním podtextem. Bureš umí své povídky vypointovat, a věřte, že TOHLE rozhodně hlavní hrdina od sexuální hračky nové generace opravdu nečekal.
Druhý kraťas, Allerseelen, nabízí Oskar Fuchs. Ačkoliv ten je znám díky své drsné krvavé a cynické fantastice (četli jste Frosta nebo Hitokiri?), jeho povídka je pochmurná, tíživá a atmosférická. Ostatně, pokud vám její název něco říká, pak je bohužel část pointy prozrazena předem.
První “větší” kus přináší Lucie Lukačovičová. Divadlo zrůd nabízí detektivku, a jak je autorčiným zvykem, propašovala do textu i svoji lásku k exotickým motivům, stejně jako úsměvné podtóny. Navrch se však jedná o vcelku drsný text, který je čtivý a má švih.
Další na řadě je David Šenk se Stíny nad Prahou. Tenhle chlapík umí psát velmi osobité náměty s nečekanými pointami, a ani tentokrát tomu není jinak. Úsměvný a skvěle napsaný bizárek v hlavní roli s mužem, který je jednou nohou v blázinci (a později už oběma), je neskutečná zábava; tedy až do určitého bodu, kdy značně ztemní a přepadne do mnohem vážnější roviny. Velmi působivý kus, který vám utkví.
Dalším pánem na holení je samotný František Kotleta. I on se vydává na pro něj neobvyklou půdu. Ve Starých vznešených časech nabízí detektivku ve fantasy stylu s hobitím detektivem v hlavní roli. K tomu přidejte mrtvou elfí prostitutku… A proč ne? Čte se to fajn, nedrhne to, má to zápletku i slušnou pointu, takže veskrze pozitivní dojmy.
Dalibor Vácha vás pozve na Cestu na jih. Oproti předchozím kusům působí Váchův styl vyprávění trochu strnule, neživě. Vácha se totiž i na malém prostoru povídky snaží budovat prostředí a atmosféru, místy trochu na úkor tahu příběhu. Výsledná historka o dvojici pronásledované minulostí v podobě mocného magického nepřítele je barvitá a postupně nabírá grády, jen té omáčky kolem je možná přespříliš.
Petra Kubašková nás pozve na návštěvu do Sirotčince slečny Pelerínové pro pochybné existence (nepřipomíná vám ten název něco?). Tuto dámu známe především z Čarodějek malostranských a je velmi příjemným překvapením. Živý a humorný příběh o tom, že ukočírovat magicky nadané pochybné existence je pro starou vdovu vcelku obtížné, a když jí do jejího přísného režimu hodí vidle nový přírůstek-potížista, je třeba vyvodit důsledky, vás pobaví, a troufnu si říct že i navnadí přečíst si od Petry Kubaškové i její další díla.
Petr Schink zkouší, zda je možné zvládnout Tlesknutí jedné dlaně. V této povídce najdete typický autorův rukopis – mutanti vypěstovaní v kádích, zázračné léky na dorůstání končetin, rozmary mocných a řinčící meče v akčním příběhu o tom, že když vám někdo jde po krku, je nejlepší toho hajzla pověsit za střeva do průvanu!
Michaela Merglová ukáže, jak si spolu rozumí Staří přátelé. Tahle historka o síle přátelství až za hrob je temná, přemýšlivá, melancholická a jako dělaná pro dlouhé zimní večery. Vzpomínání, umírání i hledání důvodů žít; to vše v ní najdete. Merglová ukazuje oproti Písni oceli svoji temnější stránku, ale i tahle literární poloha jí dost sluší.
A na závěr Kristýna Sněgoňová., která nás vezme na Sobotní směnu. Pokud hádáte, do jakého závodu se podíváme, vzdejte to. Čeká nás výlet do budoucnosti, kde se tvrdě kontroluje a reguluje tok dějin tak, aby vše šlo jak Záměr žádá. Námět je zajímavý, provedení chytlavé, jen pointa vcelku předvídatelná.
V konečném souhrnu tedy deset hodně různorodých povídek, námětově i stylově. Nebudeme hodnotit, jen popřejeme, ať si čtení užijete a najdete svého (nového?) oblíbeného autora.
Epocha u čtenářů sbírá plusové body, protože dát čtenářům zadarmo tuhle porci zábavy si rozhodně uznání zaslouží. A my na Fantasy Planet rádi poděkujeme za vše, co Epocha pro českou fantastiku dělá. Tak se nebojte vyjádřit své díky také!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Možná by chtělo článek před zveřejněním zkontrolovat, těch překlepů je jak much.

  2. Děkuji za upozornění, podařilo se mi hodit do systému “nevychytanou” verzi. Snad už lepší.

Zveřejnit odpověď