Jsou kraje, kde lišky dávají dobrou noc. A jsou kraje, kde lišky bojují ve vesmírných bitvách, slyší hlasy ve své hlavě a vůbec dělají všemožné věci, které byste od lišek vůbec nečekali. Vítejte do světa Liščího gambitu, jedné z nejoriginálnějších military sci-fi za hodně dlouhou dobu!
Nakladatelství Host je v oblasti fantastiky průkopníkem. Vezměme například oceňovanou trilogii Vzpomínka na Zemi Liou Cch´-Sina nebo Kulový blesk od stejného autora či kupříkladu Organickou oprátku Viléma Koubka, ať nelovíme jen v zahraničních vodách. Tyhle knihy rozhodně nejsou typický mainstream a vzbudily mezi konzervativním českým čtenářstvem slušný rozruch – a především ukázaly, že i kroky mimo zaběhnuté koleje mohou být zajímavé a úspěšné, byť v rámci čtiva, které rozhodně není pro každého.
Další skvělý „výlet mimo“
Jak již tušíte, je Liščí gambit dalším odvážným krokem nakladatelství Host. Dobře, kniha, která získala v roce 2017 v originálu cenu Locus za debutový román a byla v kategorii nejlepší román nominována na cenu Hugo i Nebula, určitě svoji kvalitu má, ale…
Ano, je tu jedno velké ALE. Liščí gambit totiž dlouho nepřipomíná nic, s čím jste se až doposud setkali. Je to sice military sci-fi, ale kulisy a pojmy, se kterými Yoon Ha Lee pracuje, budou čtenáři zcela neznámé. Není to pouhá snaha přebalit něco, co už tu bylo mnohokrát, do nového, zcela neznámého, balicího papíru; není to ani snaha šokovat čtenáře a ukázat mu, zač je toho loket a vyrazit mu dech něčím za každou cenu novátorským. Yoon Ha Lee se prostě rozhodl, že si udělá military sci-fi po svém, bez ohledu na zaběhnuté konvence!
Výsledkem je, že vám možná bude chvíli trvat než se do knihy začtete a dáte si dohromady alespoň rámcově souvislosti. Drobnou nápovědou může být přehled frakcí obsažený v samém závěru knihy, ale ani po jeho přelouskání stejně pravděpodobně nebudete o mnoho moudřejší.
První krůčky
Zcela upřímně: zpočátku budete zaraženě koukat co že to vlastně čtete a kde jste se to ocitli. Autor vám nic rozhodně nehodlá usnadnit – prostě na vás vytasí zcela neznámý systém, kalendářní válku (opravdu!), různé frakce reprezentované zvířaty (o čemž se ovšem ujistíte až po mnoha stranách)… Troufnu si kacířsky tvrdit, že pro „čtenáře literatury v MHD“ bude Liščí gambit nestravitelný.
Postupem času se začnou vynořovat ostrůvky důvěrně známých věcí, kterých se budete moci chytit. A začnete zjišťovat, že dějová linka vlastně není nikterak složitá. Navíc je co do počtu postav i poměrně komorní, což výrazně napomáhá orientaci.
Pozvolna se začíná rýsovat příběh o tom, kterak je kapitánka Čeris vybrána, aby vedla do bitvy o Pevnost rozsypaných jehel jednotky a zlikvidovala kacíře. Jenže Čeris není příliš zvyklá velet, je spíše stvořena k poslušnosti, jak její frakci kel přísluší. A tak dostane pomocníka. Problém tkví v tom, že generál Jedao, jak se její nerozlučný druh jmenuje, je sice geniální, ale také pořádně vyšinutý a hlavně již pár století mrtvý. Čeris dostane do hlavy pouze ducha tohoto geniálního stratéga lapeného do přístroje, ve kterém téměř každému po delší době hrábne. Tahle nerozlučná (ano, nerozlučná, ducha samozřejmě nelze zabít, a když zemře Čeris, vezme Jedaa s sebou) dvojka vyráží na zteč! Je tady ovšem jeden malý problém: každý má své vlastní cíle.
Střepy fascinace
Jak již bylo řečeno, je neopakovatelné kouzlo této knihy v prostředí, které autor vytvořil. Zlomek fascinace na vás bude číhat na každém kroku.
Předně se budete muset srovnat se spoustou neologismů. Ačkoliv vám tahle slova zpočátku mnoho neřeknou a Yoon Ha Lee nehodlá rozhodně nic polopaticky vysvětlovat, jejich libozvučnost a hravost vás zaujmou. Zde je třeba vzdát hold překladatelce Daně Krejčové, která má s podobnými autory-slovními hračičky a tvůrci originálních pojmů bohaté zkušenosti. Liščí gambit je další masterpiece, malý klenot; z textu je zřejmé, že si Krejčová překládání užívala a pocit zábavy se přenáší i na čtenáře.
Fascinovat vás bude i komplexnost světa, ve kterém se kniha odehrává. Autor propracoval systém frakcí, jejich rolí v celé hierarchii hexarchátu a přidal i sedmou frakci, která má být raději zapomenuta. Stvořil svět, ve kterém vše funguje jako hodinky a cokoliv mimo systém je nepřípustné. Dal každému místo, roli, účel; běda tomu, kdo se jí nebude držet!
Mrazivý systém
A právě ona role, poslušnost, služba systému je svým způsobem nesmírně mrazivá a deprimující. Systém funguje a v provozu ho udržuje slepá poslušnost. Jakákoliv odchylka je vnímána jako kacířství, kacířství znamená rychlou (a mnohdy bolestivou) smrt. Funkční společnost nebo totalita – jaký je v tom rozdíl? Pro tenhle „systém“ byl kdysi vymyšlen Hanou Arendtovou pojem banalita zla, své by k tomu řekl určitě i Machiaveli. Vraždění je totiž pouhý prostředek, o kterém se mluví jako o běžné součásti udržování pořádku. Některé věci zůstávají nevyřčeny – a ty na čtenáře dopadnou ještě mnohem tíživěji než ty řečené.
A navíc je tu konflikt mezi Čeris a Jedaem – dvě zcela odlišné osobnosti s rozdílným přístupem k životu a válčení jako takovému. Hlas v hlavě, který našeptává; spoluobyvatelé jednoho těla, kteří však rozhodně nemohou být jednotní. Ačkoliv tento motiv není originální, dokáže autor se čtenářem hrát prostřednictvím „dvojpostavy“ zajímavou hru a podprahově budete tušit, že někde nějaký ten zakopaný pes prostě musí být!
Ještě se sluší říct, že Liščí gambit je prvním dílem v originále již dokončené trilogie; a přesto, že na konci prvního dílu nechybí klasický cliffhager, běží i pojetí závěrečného finále mimo zaběhnuté koleje, tudíž nečekejte na závěr knihy žádnou velkolepou vesmírnou rubačku.
A nyní už je to, milí čtenáři, na vás. Rozhodněte se, zda se pustíte do boje s Liščím gambitem. Pod nepřístupnou slupkou je ukryta kniha plná originality, svěžích nápadů, inovativních kulis a starého dobrého útlaku; jde jen o to se pročíst k tomu zábavnému jádru – a to vyžaduje trpělivost!
Yoon Ha Lee: Liščí gambit
Vydal: Host, 2019
Překlad: Dana Krejčová
Obálka: Chris Moore
Počet stran: 336
Cena: 349 Kč