Labyrintem Fantasy filmů s encyklopedií redakce MovieZone

Co si budeme povídat, filmový portál https://www.moviezone.cz se za těch sedmnáct let svého provozu zapsal do srdcí filmových fanoušků silou vrženého Mjolniru a tým shromážděný kolem Petra Cífky a Matěje Svobody seznamuje na svém webu filmové nadšence s děním ve filmovém světě s železnou pravidelností, kterou by mu mohl závidět i Pán času. Nyní se mládenci rozhodli vystoupit ze světa Matrixu mezi normální smrtelníky a své nadšení pro film přetavit do literární podoby. Tak vznikly v rychlém sledu Encyklopedie akčního filmu a Encyklopedie komiksového filmu. Nyní se k nim jako třetí filmová sudička přidává Encyklopedie fantasy filmu.

Fantasy má nespočet subžánrů, které se vzájemně překrývají a mívají dost ohebné definice,“ (str.6.)

Citát z úvodu téhle encyklopedie vlastně vystihuje systém jakým je vytvořená. Redakční tým rozdělil filmy do patnácti skupin (které se ovšem často navzájem překrývají), a v rámci těchto skupin jsou filmy seřazeny nikoliv podle roku vzniku, nýbrž abecedně. Každému filmu je většinou věnována jedna či dvě stránky, které kromě skučné tabulky se základními informacemi (rok vzniku, jméno režiséra a jména herců), obsahují informace o tom, za jakých okolností film vznikl, často je vyprávění okořeněno i zajímavými perličkami. Je samozřejmé, že se některým filmům redaktoři věnovali více a jiným dali prostor minimální – o trilogii Pán prstenů nenapíšete tři krátké odstavce, naopak o takovém velkofilmu jakým byl Eragon těžko sesmolíte deset stránek. Těch filmů se do knihy tak či onak vešlo opravdu hodně, a ne vždycky jsou seřazeny přehledně. Například v kapitole nazvané Fantasy s velkými monstry je několik stran věnováno fenoménu Godzila. Místo seznamu všech filmů zde naleznete text věnovaný Godzille, její historii a filmografii. Stejně tak u vyprávění věnovanému King Kongovi najdete odborný text věnovaný tomuto fenoménu a několik kratičkých medailonků věnovaných jednotlivým filmům. Takových příkladů bych mohl uvést mnohem víc, naštěstí kniha nepostrádá jmenný rejstřík, v němž jsou všechny filmy abecedně seřazeny. Čtenář si tak může pohodlně vyhledat, na jaké stránce který film najde. Lehce matoucí také může být zařazení některých filmů. Muzikál Cats bych například v oddíle věnované Moderní fantasy nečekal. Naopak velice pěkným překvapením pro mne byla přítomnost sekce Východní fantasy, která je z valné časti věnována Mijazakimu.

Další milá překvapení

Samostatnou kapitolu tvoří tematické články. Těch je hned několik a dozvíme se v nich něco málo o zrodu a historii fantasy filmů, hudbě ve fantasy žánru, fantasy klišé, či Vánočním fantasy filmům. Své místo mezi nimi má i článek věnovaný české filmové fantastice. Hezké jsou také kratičké medailonky známých herců a hereček a celostránkové medailonky režisérů, kteří fantasy zasvětili část své filmografie. Nechybí mezi nimi ani Karel Zeman. Vtipným mrknutím k nám geekům jsou pak přehledy nejmocnějších artefaktů, ikonických zbraní, světů, záporáků, monster a draků. Pár slov autorský tým věnoval také přiravovaným a také nikdy nerealizovaným snímkům. Přestože je tato publikace filmovou encyklopedií, vešlo se do ní i několik stran věnovaných fantasy seriálům včetně Hry o trůny. S ohledem na datum vydání zde najdeme i relativně nedávno natočené filmy jako jsou například Vlkochodci či Zaklínač: Vlčí sen.

Chybky a chybičky

Jak už jsem uvedl na začátku recenze, dělení filmů na subžánry je lehce matoucí, část věnovaná Východní fantasy by mohla být o dost obsáhlejší a postrádám v ní originální názvy filmů stejně jako některá starší, přesto ikonická díla. Kam se například poděl Sindibád a Tygří oči?

Frodo došel k cíli a nám nezbývá než se zeptat, byla jeho cesta úspěšná? Tedy, splnil tým Movie Zone to, co si předsevzal? Já se domnívám, že navzdory drobným škobrtnutím a lehkému bloudění v odbočkách ano. Encyklopedie Fantasy filmu se rozhodně v knihovničce žádného fanouška fantastiky neztratí. Dokonce si říkám, že bych se měl poohlédnout po jejích starších sestrách.

Encyklopedie fantasy filmu

Autoři: Petr Cífka, Václav Rybář, Matěj Svoboda, Ondřej Mrázek, Jiří Pospíšil, Karel Ryška, Mojmír Sedláček & Milan Rozšafný

Vydáno: XYZ (ČR),2021
Vazba knihy: pevná / vázaná
Počet stran: 344

Cena: 499 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď