Taky se nemůžete dočkat Společenstva Pevnosti? Tohle hryzání nehtů svorně pojí všechny, kdož to v Česku myslí s fantasy aspoň trochu vážně. Výběr toho nejlepšího prostě nebude jiný než nejlepší. Ovšem do 7. května, kdy se publikace objeví v knihkupectvích, je třeba nejprve přežít, a proto přichází květnová Pevnost plná živin a minerálů z nekonečného vesmíru fantastiky.
Rozhodně se v ní neskrývá jenom plakát Martinova trůnového Západozemí, jištěný zezadu bandičkou X-Menů. Naopak, tohle vydání je až po krovy našlapané největšími žánrovými laskominami, které si lze byť jen představit. Třeba knihou měsíce se stalo Společenstvo Pevnosti, sbírka těch nejvíc kulervoucích povídek, které v časopise vyšly mezi lety 2002 až 2012. A navíc je přítomen i vymazlený rozhovor právě s tvůrci Společenstva Pevnosti, s Tomášem Němcem a s „bestiálním“ Martinem Fajkusem. Jsou to žertovní mládenci, navíc se na jejich dvoustraně můžete setkat i s karikaturami elity české fantasy od Dana Černého.
Co třeba taková Divergence? Třídílná young adult fantasy sága z pera Veroniky Rothové z dystopického a tak trochu fašizujícího kastovního světa budoucnosti si klestí cestu světem a zanechává za sebou jenom úspěch. Ostatně i proto si tohoto fenoménu už všimnula i trháky baštící továrna na sny, takže společně s trilogií přichází také celovečerní biják.
Ovšem jestli tenhle film zastíní nové X-Meny nebo Godzillu? To asi těžko. I těmto snímkům je věnovaná nová Pevnost a vše nasvědčuje tomu, že půjde o naprosto ultimátní trháky, které si pro sebe urvou celý konec jara. Ostatně hlavně přerostlé, plutoniem krmené ještěrce musí povinně fandit snad úplně každý, protože jak píše Martin Kužel ve svém nářezovém článku, Godzilla bude tentokrát hájit naše barvy před ostatními Kaiju. Dokonalá destrukce světa zaručena. Ovšem pokud zase fandíte spíš žáčkům profesora Xaviera, určit si nenechte ujít ani zajímavý profil bublinového mága Stana Lee v komiksové sekci.
Jestli vás to ovšem táhne víc k papíru, rozhodně si zaslouží pozornost román Napůl zlý, sandmanovsky laděná První stříbrná kniha snů, případně Osudová přitažlivost z Kroniky kambionů či techno thriller Game. Zároveň ale určitě nepřelítněte výběr toho nejlepšího, co můžete letos vidět na veletrhu Svět knihy 2014.
Nechybí pochopitelně ani radící Profíci pod taktovkou krvežíznivky Francina Kotlety, povídka Svatební píšťaly od autorů RPG Končina a kratší prozaický text O největším z mágů od velkého příslibu české fantastiky Daniela Tučky, povídání o magickém systému Santérie, jehož zásluhou se k venezuelské vládě dostal Hugo Chávez, rudolfínská doba očima Míly Lince, hry Diablo III: Reaper of Souls a Titanfall, asijské úlety, Geekzona, westernový LARP Hell on Wheels a mnoho dalšího. A děje se tak protože proč? Protože Pevnost.
I bez plakátu by bylo tohle číslo totální pecka a dohromady s plakátem Západozemí prostě tvoří celek, který doopravdy chcete. Kašlat na těšingry, tohle musíte mít!
Tenhle hype mi už přijde celkem přehnaný. Společenstvo pevnosti vyjde 7.5. a přitom se už předem stalo knihou měsíce?
A přitom se nejedná o nic jiného než o to, že někdo recykloval povídky, které už jednou vyšly.
Ok, nevyšly pravděpodobně nikdy knižně a jasně, je třeba myslet i na lidi, kteří si Pevnost nekupují, nebo si ji začali kupovat později a obecně mít “bets of” pohromadě může být fajn. Ale dělat z toho pomalu počin století…
Btw doufám, že všem, co používají slovo kulervoucí, je to fak urve. O vymazlený nemluvě.
Obálka
Že jsou často i velmi drahé filmy (byť to Divergence není) na plakátech prezentovány ošklivými photoshopovými kreacemi jsem si už tak nějak zvykl. Proč ale někdo ještě ty hrůzy dobrovolně přebírá a lepí je na obálku časopisu?
Tygrovi: Nejmíň čtyři z nich už knižně vyšly (ne-li pět, kdybychom počítali bohemiaconský sborníček za knihu, ale to byl přece jen spíš fanzin), u dalších dvou si z hlavy nejsem jistý… Nicméně na to celkem nesejde, nemá každý doma všechno a hlavním účelem antologií – a “bestovek” tuplem – je vnutit čtenáři s jeho oblíbenými i ty autory, které jinak míjí. No a samozřejmě, že ta reklamní kampaň je nadsazená, leč to už vyplývá ze samé povahy věci, či ne?
P. S.: S oním “Btw” plně souhlasím, avšak – začít takovéto postesknutí anglickou zkratkou mi nepřipadá o nic lepší (zvlášť, když ta zkratka nic nezkrátí: najít na klávesnici tak exotické písmeno jako “W” mi připadá stejně dlouhé, jako napsat česky “mimochodem”). Nicméně tohle – plus o něco výše “hype” (znamená to poprask?) – mi připomnělo, že bych někdy coby přílohu Pevnosti uvítal malý slovníček pro čtenáře filmových recensí. V tomto čísle jsem to tolik nevnímal, ale občas je tam těch anglických slovíček tolik, že se postarší pán jako já ztrácí. Co k čertu jsou třeba “buddy filmy”? (Podle kontextu, když jsem na to spojení narazil poprvé, to vypadalo, že filmy o homosexuálech, a trvalo mi hezky dlouho, než jsem se dovtípil, že to asi bude jinak…)
Tak na těšingery bych kašlal rád, jak mě autor tohoto slohového útvaru vybízí, bohužel nevím, co to je. Pokud je to ale něco jako vymazlený rozhovor, jsem rád, že to nevím, tudíž mě to, doufám, míjí 🙂
Ta upoutávka je na první přečtení fakt děs … na druhou stranu mi ale přijde vcelku přínosná, protože díky ní člověk rázem zjistí, že na některé věci je už opravdu starej, a ušetří čas i peníze.
Pro strýce Leonarda
Dobrá, strýče, máte pravdu, btw taktéž do češtiny nepatří, nicméně v internetových diskuzích je to zkratka užívaná poměrně hojně. Ale pokusím se toho vyvarovat, když budu psát o něčem podobném.
Jinak ke slovíčku hype – já obecně to slovo vnímám jako “něco až přehnaně vychvalovaného”. Tedy v tomto marketingovém kontextu.
Ta mapa
světa z Her o trůny byla důvpodem, proč jsem opět koupila pevnost. jsou jistí důchodci po Chebsku, co si půjčují knihy a nedočkavě čekají na dalšího, co si to přečte, aby konečně mohli poklábosit o mrtvých a tak 🙂 Mapa, byť v angličtině, udělala radost.
Jinak ten obsah byl celkem – no, už je pro jinou generaci. K povídkám jsem se ale ještě nedostala.
karol
mna len stvu tie dlhe ROKY (!) objavujuce sa reklamne clanky na totalne knizne aj filmove sracky, ktore sa vydavaju za seriozne clanky. v kazdom cisle ich je niekolko. hovorim o tych 2-stranovych “recenziach” na rozne shitne knihy (bez hodnotenia), ktore su furt opisane ako uzasne klenoty ktore treba mat doma. v tomto cisle napr. divergencia – totalna debilina vykradajuca vsetky fantasy/SF bestsellery poslednych 10 rokov. bud tam dajte aj hodnotenie a aspon sa tvarte ze ide o klasicku recenziu a nie oslavnu odu, alebo sa na to vyserte, lebo to fakt potom strasne krici reklamou