Kolaborant aneb Ve špatný čas na špatné straně

Pokud se upíšete do služeb Aliance jako voják Elitní Zásahové jednotky, nejspíš nebudete mezi lidmi zrovna oblíbený. Jenže na to si voják s číslem 4488 opravdu nehraje – lidé ho nemají rádi (a mají pro to dobrý důvod), on nemá rád je, takže volba je jasná. Jenže občas věci prostě nejdou podle plánu, protože potlačení povstání v Megapoli 8 měla být rutinní akce…

Ladislav Klimeš už pěkných pár let bojuje v českých literárních vodách, ale Kolaborant je jeho první knihou, která prorazila do masové distribuce. Záměrně píšeme bojuje, protože jeho předchozí dvě knižní série se týkají armády a vojáků. Od vojenské tematiky se ani tentokrát příliš nevzdálil, jen jí řízl trochou sci-fi a navrch přidal tajnou ingredienci – nostalgii. Výsledkem je podařená brakovka, která má své kouzlo.

TEN pocit

Na poli akčního braku už v podstatě není co objevovat, jde jen o to, jak téma pojmete, jak kvalitní příběh čtenáři nabídnete a jak budete knihu prezentovat. Klimeš vsází na civilnější podání než konkurence – nepotřebuje tuny mrtvých ani litry krve, nehraje příliš na efekt „bejt hustej“, přestřeluje a dramatizuje pouze vyjímečně. Naopak, snaží se držet při zemi a člověk (ačkoliv nejsem příliš znalec v oboru vojenství) snadno spoustě situací uvěří, a i přes zasazení do budoucnosti si řekne, že takhle nějak by to klidně mohlo být.

Příběh sám o sobě je vcelku jednoduchý – 4488 jde potlačovat povstání, jenže po havárii ve vlaku a cestě do města zjistí, že není moc co potlačovat. Autor postupně odhaluje minulost hlavního hrdiny, a vězte, že to není příliš sympaťák, ale jak už to tak bývá, pravda leží zhruba někde uprostřed a část i tam někde venku, abychom si vypůjčili jeden citát z klasiky. A právě motivace hlavního hrdiny a to, co se odehrává v jeho hlavě, je v rámci žánru podaná nadstandardně. Zajímavým motivem je jeho věrnost k Alianci, na které v příběhu závisí mnohé.

Příběh sám by se dal shrnout několika větami, ale nabízí zajímavé zvraty a v propojení s hlavním hrdinou vyvolá několik otázek.

Ale Kolaborant má eště jednu zásadní zbraň, která osloví segment čtenářů holdujících počítačovým střílečkám. V podstatě od prvních stran budete mít pocit, že jste se ocitli v některé z nich a se zbraní v ruce probíháte tunely, ulice Megapole nebo skladiště plné beden… Jakožto hráči starší generace mi v mnoha pasážích naskakoval Half Life (a odkaz na něj v podobě páčidla Freeman Industries potěšil), ale každý hráč si najde nejspíš „tu svoji“ gamesu.

Brak jak ho máte rádi

Co by to bylo za brakovku kdyby chyběl humor? Jasně, černý, mnohdy vulgární nebo jednoduchý, ale co by člověk u profesionálního vojáka čekal, že? Občas může vulgární mluva působit trochu samoúčelně, naopak občas v situacích, kdy se nějaké to peprné slovo očekává, to jde i bez něj. Zábava ovšem spočívá i v objevování různých odkazů a narážek, kterých je v knize také rozeset slušný počet.

Sice jsme výše zmínili Alianci, ale o vcelku slušně vybudovaném světě Kolaboranta se určitě musíme zmínit blíž. Země totiž byla obsazena mimozemskou armádou – i když obsazena není to pravé slovo, celá invaze se tváří jako „přátelská výpomoc“ zaostalejšímu druhu. Výpomoc. Přátelská! Jasné, ne?! Takže hlavní hrdina jde proti vlastnímu druhu, proto ten kolaborant v názvu.  Co bude Aliance si už asi každý ze čtenářů zvládne domyslet sám.

Celý děj a pozadí světa dotváří krátké vsuvky na počátku kapitol, které celé dění doplňují a upřesňují některé pojmy. A ačkoliv nejde Klimeš ve tvorbě světa do závratné hloubky, rázem nám tu vyvstává několik zajímavých motivů a otázek, nad kterými si hlavní hrdina může lámat hlavu dokud mu jí neulomí někdo jiný.

Zmínit musíme i některé netypické obyvatele Klimešem vytvořeného světa, kupříkladu velmi zvláštní kočku, zombíky s částečnou inteligencí, chlapíka s kufříkem… Nebudeme příliš spoilerovat, objevte si je sami, stojí to za to.

A na samý závěr ještě o závěru knihy. Konec příběhu je totiž poměrně výrazně otevřený a významně na čtenáře pomrkává. Nezbývá než doufat, že autor to vidí stejně, protože rozehraných témat a nezodpovězených otázek zbývá docela dost.

Pokud máte rádi akční fantastiku a nepotřebujete hlavního hrdinu-supermana ani hektolitry krve a dáváte přednost spíš civilnějšímu pojetí, atmosféře s nádechem starých počítačových stříleček a příběhu, který má hlavu a patu, pak se neváhejte dát do služeb Aliance společně s Kolaborantem.  Uvidíte, že to bude zábava.

Ladislav Klimeš: Kolaborant

Vydal: Laser, 2024

Počet stran: 248

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď