Želes – Mazurek Jiří

Sice nejde o žhavou novinku, přesto si pozornost zaslouží. Ač se na “růžové” obálce skví neznámé jméno, přesto uvnitř knihy je počtení hodné mistrů. Želes se může bez uzardění zařadit vedle klasiky dobrodružné literatury, která není cizí ani jedné z věkových kategorií.

Mazurek Jiří - ŽelesPříběh je ve své podstatě jednoduchý – skupinka dětí se ztratí v nebezpečném lese a skrze mnohé peripetie se snaží najít cestu ven. Nakonec ji najdou, vše očekávané se splní a dvě stě stránek je za námi. To nezní příliš povzbudivě, že? Možná to je tím, že kniha má dvě roviny a příběh je jenom jednou z nich. Musím podotknout, že je psaný živě a nápaditě a řítí se kupředu jako namydlený blesk. Rozhodně je na daný rozsah a styl dobře zvolený, což není vždy tak snadné snadné skloubit dohromady.

Co této knize dodává to správné kouzlo, je prostředí. Želes – železný les. Nejsem v biologii nijak zběhlý, takže neposoudím, nakolik je co možné, ale jako humanistický laik jsem se kochal krásou přírody a užíval si nezvyklých krajin a míst.
Želes vznikl během první česko-rakouské válce (samozřejmě kvůli Temelínu – že by ohlas z doby, kdy byla kniha psaná – anebo z doby, která se tak nepříjemně rýsuje před námi?). Raketa s biologickou náloží nepřistála ve Vídni, jak původně měla, ale kdesi ve Slezsku. A mutací všeho možného vznikl Želes.
Železo, které žije.
Kromě nových druhů stromů a rostlin zmutovala některá zvířata, jiná se novému prostředí přizpůsobila. A nebyli by to lidé, kdyby se tohle zajímavé prostředí nepokusili zpeněžit: turismus kvete vždy a všude.

Tři hlavní hrdinové se prodírají lesem stále kupředu a hledají cestu domů. Musí překonat řadu překážek, které na ně železný les chystá, a nic není samozřejmě jednoduché. Ani klacek na obranu si nemůžete urvat ze stromu – všechno je totiž z ocele – buď nic neurvete anebo se k tomu ještě i pořežete. A tetanus, to je mrcha.
Nakonec spolu s hrdiny proniknete do srdce hvozdu, objevíte rodinné tajemství jedné blonďaté slečny a poodhalíme samozřejmě i tajemství celého lesa. A nebyli by to lidé…

Protože každá mince má dvě strany, tak nebudu chrlit pouze superlativy. Trochu mi vadil otevřený konec, pro mě, hloupého čtenáře, možná až příliš otevřený (dobrou zprávou je, že nezůstane otevřený nadlouho, neboť se chystá další díl). Stejně tak je kniha vyprávěna v ich-formě a svět je viděn patnáctiletým klukem, který ve škole nikdy nebyl žádný kabrňák. Jenže až na pár sexualit, kterými žije snad každý patnáctiletý kluk, by úplně to samé mohl vyprávět třicetiletý vzdělaný chlap. A pak obálka, zde je však autor i vydavatel nevinně, protože i mistr tiskař se občas utne.

Závěrečný verdikt je více než příznivý. Přečetl jsem Želes jedním dechem a i když bych našel těch chybiček víc, žádná z nich nebyla natolik výrazná, aby převážila ručičku pomyslných vah kvality.
Myslím, že každý, kdo má rád dobrodružné knihy a zajímavé prostředí, najde v Želese příjemné čtení.

75%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No, já z toho tak odvázaná nejsem. Prostředí je velmi působivé, to je fakt. Ale děj mě přestal brát už někdy v polovině, a když se na dvou stech stránkách pořád brodíte Želesem (úžasný název, to zase všechna čest), tak už vás všechny ty ocelové stromy s vražednými jehlami místo jehličí přijdou předvídatelné a jednorozměrné… Ale to by pořád šlo, kdyby člověk mohl jít s postavami, bát se o ně, prostě vzít jejich pouť za vlastní. A to ten hrdina, kterýmu je podle textu přibližně patnáct, může mu být klidně čtyřicet, má být frekventantem zvláštní školy, což poznáte jen proto, že o tom občas mluví, jinak to roli nehraje apod, určitě nesplňuje.Já nechci být příliš tvrdá, nijak mě to neuspokojuje, zvlášť u českého autora. Ale jestli se budeme pořád plácat po ramenou, tak ten tolikrát zmiňovaný boom české fantastiky uschne jako kytka v květináči, když ji zapomenete zalívat, protože normálnímu čtenáři se přeestane vyplatit si ji kupovat. No, možná jsem byla moc tvrdá. Jenže já jsem byla na Želez dost natěšená, podle anotací a vůbec všeho, co jsem o něm slyšela předem. Takže to potom byla – no, ne snad studená sprcha, ale takový plácání v malým bahňáčku. Což neříkám proto, aby Jirka Mazurek přestal psát, naopak. Jenže když si někdo vymyslí téměř geniální prostředí, tak čekám, že ho taky osadí zajímavým dějem a uvěřitelnými postavami. Což se tu, bohužel, nestalo…

  2. asi se shodnu s martinou, potenciál ano (dobré nápady, silná představivost), ale provedení špatné (mizerné řemeslo)… co poradit? psát, psát, psát, vladimíri iljiči 😉

  3. taky mě to nijak zvlášť nenadchlo, ale dobrej průměr, to zase jo

  4. Je to dětská fantasy a jako takovou je třeba ji brát. Mě se docela líbila. Mohla být klidně o sto stran delší. Také by si zasloužila jiný formát a ilustraci. Právě takovou, která by ukázala, že je to dílo pro mládež a ne pro zavilé scifisty. Autor vypsaný je, ale jenom povídkově. Romány mu jistě časem také půjdou.

  5. Přesně tak. V kategorii knížek pro děti a mládež je to velice naprůměrná kniha.

  6. Jsem takový, že valnou většinu sešrotuji knih a ve všech hledám dobré věci a zlé mi je nezkazí. A to co první povídání ze ŽELESU načlo až pohádkově, snad jeho pokračování dovede do dospělosti. Sice asi nepřekoná mého milovaného Sapkowského, každopádně mi povídky od JM zaručují kvalitu svým jazykem, který se čte sám, nápady, a takovou fikaností jak využít maličkostí. A proto si rád přečtu vždy jeho nové díla.

  7. Děkuji Mílovi za moc pěknou recenzi a všem diskutujícím za kritiku…:-) Želes je hříčka, je to příběh, který se nebere vážně (podobně jako jeho autor) a jehož cílem je především pobavit…:-) Neřeší se zde žádná vážná filozofická témata, jde “jen” o zábavu a dobrodružství nejen pro mládež..;-) Tož tak. Amen:-).

  8. nic osobního, ale začínám být alergický na omlouvání špatného slohu zábavným zaměřením díla… :-/ tož tak.

  9. Mě sloh nepřišel zas tak špatný. Jsou “slohově” mnohem horší díla – třeba ten tolik opěvovaný Barryar. Stačilo mi přečíst si cáry cti, abych už nechtěl číst žádné další pokračování. A přitom to skoro každý chválí – v porovnání s touhle “veleúspěšnou” knížkou je Želes tak o třídu až dvě výše. A to jak příběhem, tak i slohem.Také v kategorii fantasy/scifi pro mládež je Želes více než průměrný. Jistě, vedle Pána prstenů ho stavět nebudu, ale to Klub Záhad od Breziny taky ne, že?

  10. Regisovi
    Tak to pozor, zábavnost díla jsem zmínil v souvislosti s očekáváním, že Želes bude geniální kniha v geniálním prostředí apod. To se dalo splnit jen stěží…:-) O slohu jsem nepsal nic a rozhodně nemíním nic omlouvat, protože není co bych mohl omlouvat… 😉

  11. webové stránky
    Kdo se chce o Želesu dozvědět více, nechť se podívá na webové stránky: http://www.zeles.wz.cz, kde si může přečíst i jednu kapitolu z knihy.

Zveřejnit odpověď