Žár krve – Neomillnerová Petra

Máme tu další román o zaklínačce Lotě od Petry Neomillnerové. Psí zima byla po všech stránkách drsná, a tak jsem byl zvědavý, co přinese Žár krve nového.

Žár krve

Enno unikl ze stříbrné kobky a je ještě šílenější než kdy jindy. Po dlouhém půstu si nejprve doplní síly (padne na to veškerý personál Lotina statku) a pak se věnuje náležitému povyražení s Lotou … a s Torgem, který je shodou okolností při ruce. Enno prostě chce být pro chystanou pomstu na upíří komunitě v náležitém rozpoložení.

Pobyt ve stříbrném vězení ale na Ennovi zanechal i celou řadu jiných následků, než jen psychických a vzhledových (popálenin). Upíři „balení“ ve stříbře totiž ztrácejí značnou část regeneračních schopností a postihují je zhoubné nádory, ale to je něco, o čem většina „zubaté“ populace nemá ani tušení.

Situace k posílení své moci obratem využívá Silke – představená upířích klanů. Snaží se zbavit nepohodlných upírů a zbavit se možné opozice, zatímco Enno likviduje celé vesnice a zdárně tak popouzí lidi k válce s upíry. Situace houstne a ke všemu se blíží svatba královské dcery…

Ač se zdá, že osou děje je tradičně Lota, ve skutečnosti je to vzájemná vazba života, sexu, násilí a smrti. Zatímco Psí zima řešila primárně otázky vztahů mezi jednotlivci, zde se řeší otázka smrtelnosti. Upíři se dosud považovali za cosi výlučného, protože se počítali mezi šlechtu, a navíc prakticky neumírali přirozenou smrtí. Smrt většinou přicházela z rukou specialisty – upíra lovce, přinejhorším pak čaroděje nebo zaklínače. Zjištění, že upíra mohou zlikvidovat i lidé, následky mučení a případně i choroby, je pro ně šokující. Uvědomění si vlastní smrtelnosti přineslo strach o život – a bylo lhostejné, jestli smrt přišla z rozmaru, politických důvodů nebo v náhodné bitce. Enno způsobil přelom v upířím vnímání světa. Zaklínači to dobře znají a jejich přístup k otázkám existence proto odpovídá heslu „carpe diem“. Pro upíry je to ale novinka a Uriášova matka – lovkyně Aino – proto považuje zaklínače za skvělý výchovný prostředek nejen pro svého syna, ale i pro ostatní upíry.

Nová Lota sice budí zdání, že je hlavně o brutálním sexu, pak o zabíjení a nakonec možná i trošku o něčem jiném (vezmeme ročník BDSM magazínu, Zaklínače, Kroniky Protizemě, jednu až dvě bojovnice, špetku psychologie, kýbl tělních tekutin, semeleme a lisujeme do knih). Jde ale o tradiční omyl, vycházející z prvního pohledu. Skutečností je, že jde o celkem otevřenou sondu do života vyděděnců v civilizaci, jejíž úroveň nenabízí jinou alternativu existence a zábavy. Stačí drobná změna kulis a jsme ve středověké či ranně novověké Evropě, kterou táhneme se skupinou žoldnéřů. Jejich řemeslem je zabíjení, zábavou sex, žranice, pitky. Pokud dojde zlato a není zrovna válka, pak končí jako loupežníci. Ve světě Loty se nenápadně, leč trvale schyluje k válce, nepůjde ale (slovy vypravěče z Fanfána Tulipána) o zábavu, kterou králové poskytují také svým poddaným. Patrně půjde o vyhlazovací střet lidí na jedné a všech „jiných“ na druhé straně a nejspíš k němu nedojde v nějakém dohledném svazku.

Žár krve nepotěší intelektuály, ani ty, kteří hledají drsné porno (tak detailní tu popis sexu zcela záměrně není), ale je určen pro příznivce drsného světa bez zbytečných okras a nabubřených ideálů. Prvním úkolem dne je přežít, pocity a touhy jsou až další v pořadí. Obálka Lubomíra Kupčíka je poutavá, ale oko estéta nepotěší – tím dokonale koresponduje s obsahem. Redakční práce je odvedena v pro Brokilon obvyklé kvalitě, formát odpovídá Psí zimě, takže to v knihovně bude zařezávat. Nezbývá, než čekat, co a kdy bude příště.

Lota lenoší na svém statku, když se na scénu vrací Enno – těžce zraněný, šílený, a o to nebezpečnější a boj, který rozpoutá, změní život nejen opolským zaklínačům. Špína války se tentokrát dotkne i těch, kteří se dosud pokládali za nezranitelné. Vampýrů samotných… (anotace)

  • Autorka: Petra Neomillnerová
  • Formát: paperback
  • Počet stran: 272
  • Cena: 248 Kč
  • Nakladatel: Brokilon, 2011

Michael Střelec Pešťák (redaktor)

Strelec.M.P@sez­nam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

35 komentářů

  1. Ad kvalita redakční práce
    Ta čárka za “nebezpečnější” chybí i na obálce?

  2. Mně tam zas přebývá to “a”, bez něj by to bylo plynulejší:)

  3. Vidím, že debata se zase snaží zamířit někam jinam, než na knihu…

    Děkuji za recenzi, pořád se učím a když čtu jinou (až po napsání své), tak si všímám, co vše jsem opomněla zmínit.

    Petře děkuji za příjemně strávené hodiny s knížkou v ruce 🙂
    Robertovi za zachování formátu, a kniha se tak nebije s předchozími díly.

  4. překlepy
    Pokud jde o zbodanou redakční práci, tak v posledním desetiletí patrně vedou “Žáby v mlíku” od Drnka (vydalo Naše vojsko). Takovou snůšku chyb, překlepů a výslovných úletů jsem léta nepotkal – i ctihodnému předřečníkovi J.V.jr. by došly nervy a slovní zásoba někde v první třetině….. Tohle je pohoda a veget.

  5. Je to opravdu o něčem jiném
    Výborná recenze! Petřiny knihy jsou vážně o něčem jiném, než prvoplánové řežbě a ostré erotice. Jenže toho si fůra lidí nevšimne, protože neumí číst – jen polykat písmenka.

  6. 2FV
    Spíš má spousta lidí problém předpokládat, že by fantastika mohla být o něčem jiném než prvoplánovostech. 🙂 Zejména v případech, kdy je ta prvoplánová linie skutečně výrazná a nijak nezměkčovaná.

  7. Jo, je to i na obálce
    A ještě verzálkami v úzkém sloupci zarovnaném na prapor.

    Střelec: Jojo, Žáby v mlíku jsem dočetl, ale trpěl jsem přitom jak zvíře. A to přitom Ideal Army Blues byla docela zajímavá kombinace sci-fi a účtování se socialistickou vojnou; já nevím, jestli Drnka na přelomu tisíciletí unesli mimozemšťani a vydlabali mu mozek nebo co.

  8. Drnek za to nemuse. Korektora by měli upalit na hranici.
    Caste chyby se vyskytovaly i v spisech pana Koernera od Dauphina.

  9. Co tady kurva řešíte nějaký Žáby
    Takže až příště vyjde kyberpunkový román “Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!”, tak se tady budou řešit “Slimáci v housce”? Vím, že jsme všichni svým způsobem SF úchyláci – speciálně Honzík Vaněk jr., vzhledem k jeho dosavadním, více než deset let průběžným komentářům – je to onan jak vyšitej. Na druhou stranu, je to bezpečný sex, žádnej AIDS, žádný parchanti, žádný alimenty.
    Až zas Honzíku budeš s Viktůrkem a Péťou a Zdeněčkem u Tkadlečků na pudingu, používej spíš levou, je to jako vod cizího 🙂 Na Akademii seď nenápadně a hlavně nikoho nezdrav. Pouze polib rozkrok tvých bohů, Rampasovi a Janišovi, jako obvykle…

    Ale když odečteme i toho neukojeného, bzučícího komára Vaňka a další debily z NYXU a hovada z INTERKOMU, přece jen se můžeme bavit o obsahu či o názoru na obsah uvedené knihy? Nebo je to pro vás tak těžké – myslím teď Vaňka, anonymní přispěvatele z prezidentova IP (asi synek, co Zdeňku:) a další hovňouse juniory a translátory?

    Např. jméno elektronického převaděče Janiše budu mít nadosmrti v srdci -od té doby, kdy plačtivě obhajoval zde, na FP, fakt, že si sám v ceně Zdeňka Rampase a Podobných Magorů (Cena ZRAPM) hlasoval sám pro sebe, protože na tom hodně a poctivě pracoval. Peroto si poslal hlas sám sobě. Dojemné. Letos to ale nebude lepší, za tohole mindráka budou hlasovat jeho soukmenovci Kotrle, Podaný, Rampas a Novotný a Hlavička, protože kucí spolu choděj za humna, na NYX.

    P.S. A teď fakt nekecám – odpřísáhnu nad svým hrobem, než mě tam sešle jednou ranou Leoš Kyša a druhou Tom Němec: mluvím o magorech z NYXU.
    V dobách Rampasově tažení – a jeho zpovykaných Interkomových pohůnků (kupř. Klíčník, Kotrle, Regis, Gottfried, Janiš, Jiran atd.) vůči československé dobrodružné vlně SFFH (doufám, že se zas ozvou obvyklí kreténi, co zas budou vykřikovat něco o čecháčkovském nacionalismu a nebo ti výše uvedení giganti budou zas plivat klasické NYXOVÉ rádobyargumenty), tak jsem se v té neblahé době pro československou SF jsem se také zkusil přihlásit na tenhle obskurní web. Vyplnil jsem dotazník a jako důvod své existence na této platformě jsem ocitoval cca 4 věty z Cimrmanovy hry Lijavec.

    Prisámbohu, že mě ta hovada za dvě minuty (bylo to pozdě v noci) poslala zamítavou odpověď, protože mé smýšlení a pohled na svět odporuje pohledu kreténů, co si tam dodnes honí péra nad vlastními příspěvky. Text z Cimrmana tyhle magory z NYXU tak rozhodil, že napsali typicky komoušské zamítavé vyjádření. Síla. A ti samý imbecilové tvoří tzv. Interkom (tento nepovedený rodinný plátek o pudincích a koláčcích a sem tam o inťoušských drbech a onanistických recenzí zejména na Vilmu, Frantu či jakési bizarní feministické stvoření jménem Saranče Filé, jejíž rozhovor v Ikarii nadchl stovky lidí. Vím jern že ty nejstřízlivější ohlasy byly typu: hele, vole, ta kráva fakt existuje a nebo Rampas potřebuje prodat svý bývalý výpotky?

    A tak si říkám: co do prdele tyhle všechny mindráky tak stmeluje? Interkom, tzv. akademie SFFH, cena Karla Čapka a NYX. Furt mi tam štymuje pořád těch pár podrazáků.
    Věřím v dobré jádro čtenářů a fanoušků kvalitní science-fiction, fantasy a hororu. Jen proboha, lidi nezblbněte a nenechte se zblbnout (v tomhle vám věřím na 100%).
    Venku svítá.

  10. ad Žáby
    Jejda, teda, Vás bych nechtěla potkat, když jste nas…ehmmm, nemile dojatej

  11. ad JWP
    Konečně tady někdo na plnou hubu napsal, co si dávno myslím!
    Díky!

  12. Tímto veřejně prohlašuji, že pozvu JWP při nejbližším setkání na něco dobrého na pití. Mluví mi z duše, jen bych to neuměl tak hezky natvrdo napsat. Však taky nejsem slavný spisovatel 🙂

  13. to JWP
    Ufff, Jirko, tohle mi nedělej… Vždyť víš, že se budu automaticky zastávat napadené strany a hádat se s tebou, až se rozhádám se všemi z té druhé strany a budu hájit tebe 😀 To fakt už zase ne :-D.
    Ale je fakt, že se debata stočila až do absurdna.

  14. Zase. Prosím zpátky ke knize. A JWP fakt dostane úřední hodiny, v nichž sem může psát. A alkoholtester k tomu.

  15. Je zaujímavé, že keď niekomu nesadne kniha (obsah či forma), nikto ho nenútil čítať/nepochopil/atď, a ak upozorní na nedostatky v gramatike, dopadne ešte horšie.

  16. Imro
    Obávám se, že tady o gramatiku ani o knihu už nejde 🙂

  17. Sčasti súhlasím s JWP – nezameriavajte sa v diskusiách len na gramatiku, ale pokecajte aj o knihe samotnej a jej obsahu 🙂

  18. Alraune má neuvěřitelnou schopnost: ať napíše cokoliv, v komentářích pod články o jejích knihách nakonec vždycky dojde na vulgarismy.

    Každopádně lepší než šedá myš. Ohledně obsahu: Neomillnerku mám ráda, píše tak, že mi to nedělá problém číst. Lotu i Tinu zhltnu kdykoliv, což se mi například s JFK nestalo, tam jsem se zarazila už u druhého dílu a odložila s tím, že knihy jako hračičky pro kluky tu už máme od Kulhánka.

    A mimochodem, na gramatice psaní stojí a padá. Zkuste si nebýt zavedený spisovatel, ale snažit se prorazit. Pošlete do soutěže povídku, s kulervoucím nápadem, s dechberoucí pointou a co uslyšíte? “Uvozovky na začátku věty se píšou dole, milá autorko.”

    A takovýhle rad se vám dostane i na workshopech, které mají být literární, od zavedených autorů. Místo aby vám pilovali styl, buší do vás kvůli gramatice. Nedivte se, když si občas rejpnu opačným směrem.

  19. k recenzi
    Pěkná recenze, navnadila mě, takže se na knížku těším ještě víc než doteď a přitom neuvádí žádné spoilery.

    ke gramatice – nějak jsem to přehlédla, co dodat……:-)

  20. soutěže a gramatika
    Jenže ono v povídce, kde má člověk čas zabývat se gramatikou, většinou ani nápad, ani pointa za moc nestojí. Jinak by si člověk nějakejch blbejch malejch pišišvorů tištěnejch vůbec nevšímal a hltal příběh.
    Ve skutečnosti je gramatika podružná (akorát někteří přešlechtění jedinci skrze ni pak trpí), jenže je to něco, co se dá nováčkovi vysvětlit, ukázat a dokázat, když je jinak celý příběh blbě, člověk při jeho rozboru nemá tudíž na čem kladném stavět a ještě ke všemu třeba narazí na autora/ku, s ní(m)ž by nehnul ani pár volů, protože se cítí geniální….

  21. jwp
    Tleskám, jsem dojat. Konečně někdo řekl to, co si myslí většina lidí navštěvujících tento web. Sám jsem takovou odvahu za jedenáct let čtení příspěvků na FP nesebral. Takže… co si přátelé opravdu myslíte o té knize, totiž o jejím obsahu? Snad se nedočkáme znovu u příspěvků čísla 175, z nichž cca 150 řešila hovadiny?

  22. To JWP
    Je mi líto, o jaké čtenářské požitky přicházíš, proletáři dobrodružné fantastiky, ale na to pivo s tebou taky zajdu rád.

  23. Sorry, pane Bronče, ale mám docela jiné zkušenosti. Když povídka nestojí ani nápadem, ani pointou za nic, tak si ani gramatiky nikdo nevšímá. A pokud je “celý příběh blbě”, tak místo, aby se nováčkovi ukázalo, jak to udělat líp, tak se zbuzeruje za gramatiku. Neříkám, že to dělají všichni, ale je jich dost na to, abych se o tom zmínila:) Takoví ti hnidopiši, co dokážou do hodnocení napsat “povídka dobrá, ale co ta gramatika???”

    Ovšem na nepochopené génie jsem už taky narazila. A máte pravdu v tom, že je to k pláči. Namátkou výběr z hodnocení jedné povídky ve dvanáctce Vidoucích z loňského roku:

    Hodnotitel: Dobré, čtivé, jen mi trochu vadilo pár nezvyklých až krkolomných obratů, ale z toho se vypíšeš.
    Autorka: Mně ty obraty připadají dobré a naštěstí nemusím tak klesat, abych svůj styl přizpůsobovala čtenářům.

    Au au….

  24. Sakra, já už toho mám vážně dost. Jako nakladatele mě zajímá, co čtenáři říkají na knihu Žár krve. V předchozí diskusi bylo 175 příspěvků a nedozvěděl jsem se nic. Tady jich je 24 a jediné, co jsem z téhle debaty zjistil o knize, je to, že pan Vaněk ani neví, co je zarovnání do bloku a co na praporek (nikoli na prapor).

    Tak prosím pište své dojmy a názory o knize, nebo raději mlčte.

  25. To Petr Kotrle, KarelC, Ivo, Virtas, Standa.e, Neomi
    Petře, samozřejmě že dát si pivo s Tebou, to je jasný požadavek doby 🙂 Ale asi až v Chotěboři…
    Ostatním uvedeným, výše moc děkuji. Ať žijí čtenář, jediný kdo mne může ocenit i jsou čtenáři – a ne nějaký amatérský sošky od obskurních pořadatelů.
    Milá Noragh – neboj se mě 🙂 Mí čtenáři či přátele na Conech se mnou běžně popíjí pivo a je nám dobře :))
    Milované Petro, přes víkend se chci vrhnout na Žár krve a – pak sem něco písnu .

    Váš JWP
    “proletář dobrodružné fantastiky”
    (jak mě prima oslovil Petr Kotrle:)

  26. Proletář dobrodružné fantastiky, to je náhodou hezký 🙂 A k diskusi… co mají chudáci zaklínači dělat, když i literáti si dávají, aspoň virtuálně, přes hubu 😀

  27. No – přiznam se
    Vzal jsem si to jako rozptýlení na “terénní” svatbu jednoho známýho a dobře jsem udělal. Zatímco se okolo všichni veselili do mrtva, zalezl jsem do stanu a hezky si početl.

  28. Tak na svatbu se to zrovna hodí… Myslím, že ta svatba tam byla mimořádně vydařená 🙂

  29. Ano, ta svatba opravdu nemá konkurenci, tohle bude Torge těžko překonávat 🙂

  30. Torge
    Pravda – vzhledem k řádění některých jedinců by takový Torge na živo byl asi zajímavým zpestřením, ale chvílema byla situace zralá spíš pro Enna.
    Může si upír vysátím dobře nachmeleného jedince přivodit opici? Případně – může při degustaci poznat, co všecho “svačinka” stihla ochutnat?

  31. Pro nás nezasvěcené je to zážitek…
    Nejdřív u novinky a teď u recenze. Jako nezasvěcenému, CONy nepolíbenému a všem těm SF/F kroužkům nezůčastňujícím se, žesnu, jak se dokážete u knihy zhádat a hlavně o takvých kravinách.
    Přečtu si knihu a řeknu si jo je dobá, ne ne je špatná, ale taková duševní onanie u knížky? To je pro nás nezasvěcené záhada. Už aby to 2012 zhaslo.

  32. Řešte tu laskavě knížky
    Lidi. Vážně mne nebaví, jak si tu řešíte své bolístky, kdo vám kde čím ublížil. Chodím sem pro komentáře stran knížky a jejího obsahu. Bohužel se to tu poslední dobou pořád zvrhává. To tu nefunguje nějaké moderování? K čemu tu jsou admini? Pokud máte potřebu vyměňovat si vzájemně názory na věci nesouvisející s odpovídající knihou, běž ty se vypsat na facebook, icq, blog či ke všem čertům. Kdo se má pořád prokousávat vaším slovním průjmem, abych se dobral dojmů těch pár čtenářů, co se vyjádří k věci?

  33. piso
    Nejen mimo čas, ale i mimo mísu. Ta debata začala 9. května… Chceš číst o knížkách, jak jsou dobrý? Přečti si anotaci na zadní straně obálky a neotravuj tady s facebookem.

Zveřejnit odpověď