Zajatkyní na planetě Gor I a II – Norman John

Celkem pohledná a dle vlastního mínění i vysoce inteligentní Elinor Brintonová je za dramatických okolností unesena ze Země. Víceméně náhodou přežije sestřelení létajícího talíře únosců a seznamuje se s planetou Gor – jako barbarská otrokyně.

Norman John - Zajatkyní na planetě Gor IPo mnohaleté pauze začal loni opět vycházet proslulý Normanův cyklus „Kroniky protizemě“ (10 a 11).  Po Poutníku převzal štafetu Wales a ve dvou dílech vydal román „Zajatkyní na planetě Gor“. První díl vyšel loni na podzim, druhý se na běžný trh dostal letos –  na přelomu února a března.

Celkem pohledná a dle vlastního mínění i vysoce inteligentní Elinor Brintonová je za dramatických okolností unesena ze Země. Víceméně náhodou přežije sestřelení létajícího talíře únosců a seznamuje se s planetou Gor – jako barbarská otrokyně. Prožívá celou řadu nejrůznějších dobrodružství, přičemž jí přežití komplikují její zarytý feminismus, namyšlenost i tajemní únosci, kteří také přežili sestřelení talíře.

Jaký byl kromě výnosu z prodeje skutečný účel jejího únosu? Kdo stojí za celou akcí?

Normanův cyklus pokračuje v osvědčeném duchu, s tradičně řešenou obálkou i formátem a ke smůle čtenáře v klesající kvalitě. Pestré a barvité líčení Goru a jeho folklóru není schopno zakrýt klasické, notně okoukané schéma, příliš zjednodušený charakter hlavní hrdinky a jeho pro Gor tradiční vývoj je snadno předvídatelný. Na několika stranách se zde víceméně mihne několik postav, které známe z předchozích dílů, kolorit doplní místní obdoba Amazonek, jeden podivný obřad a jistá záhada. Vedle toho je tu jen nezbytně nutné minimum  bitek, nějaký ten souboj a to je asi tak všechno. Na rozdíl od předchozích dílů zde není ani dostatek inspirujícího sexu, ale to by lépe posoudili specialisté. To je ale na celkem 387 stran textu ve dvou dílech přeci jen poněkud málo.

Vedle nevalné kvality díla samotného je tu jeden rušivý prvek. Překlad Martina Nováka sám o sobě není zlý. Jeho hlavní vadou je skutečnost, že nerespektuje zavedenou terminologii předchozích dílů a zavádí jak nové pojmy pro známé věci (tarnský jezdec/tarnman), tak nové skloňování pojmů již zavedených (kamisk, kamiska). Čtenáře, který není ještě úplně sklerotický, taková „maličkost“ přeci jen poněkud znechutí.

Obálka je, jak jsem předestřel výše, tradiční – ve Zhoufově orámování jsou známé obrázky od Borise Valleja, zakoupené prostřednictvím Agentury Schlück. Obrázek na prvním dílu dokonce jakousi šťastnou  náhodou souvisí s dějem. Pokud pominu odlišnosti překladu od původní série, je redakční práce odvedena v dnes běžné kvalitě.

Co říci závěrem? Poslední vydané Normanovo dílo potěší hlavně sběratele, řadoví čtenáři ho nejspíš stráví jen jako podřadnější vlakové čtivo.


John Norman
Zajatkyní na planetě Gor

překlad: Martin Novák
ilustrace na obálce B. Vallejo via Agentura Schlück, rámec Martin Zhouf
1.české vydání: 2007 Václav Soukup – Wales (uvedeno v obou dílech)

díl 1
vydalo nakladatelství Václav Soukup – Wales jako svou 138. publikaci
počet stran: 215
ISBN 9788086939322
cena 199,-Kč

díl  2
vydalo nakladatelství Václav Soukup – Wales jako svou 139. publikaci
počet stran: 172
ISBN 9788086939339
cena 169,-Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. 3/10
    3/10? Střelče, tos byl ještě milosrdný 🙂 Největší hovadina, na které jsem kdy dělal. Fakt jenom pro sběratele… Nerad střílím do vlastních řad, ale tohle se vážně nedalo. Jsem rád, že na dalších dílech už pracovat nebudu…

  2. Nostalgie
    dělá divy a navíc jsem si říkal, že tuhle sérii by měla rozebírat spíš Alraune….

  3. No, co k tomu říct… že bych to na bdsm.cz uveřejnila, tiskem nikdy? :)))

  4. co dodat
    recenze je presna, tu knizku jsem si koupil vicemene z nostalgie, GOR byla kdysi pred mnoha lety prvni fantasy kterou jsem si poridil za sve tezce usporene kapesne….tak si rikam, ze pro tu srandu si koupim vsech 27 knizek (pokud vyjdou)…skoda ze uz se to neda moc cist:)

Zveřejnit odpověď