Na přelomu května a června vypustil Polaris na trh dlouho očekávané pokračování cyklu „Jestřáb a Rybářka“. Kniha „Za Modrým měsícem“ je v dějové linii zatím posledním dílem celé řady, přičemž obsahuje řadu námětů pro další příběhy dvojice drsných hrdinů.
Děj začíná v Havenu, kde jsou Jestřáb a Rybářka nuceni zaskakovat roli „krotitelů duchů“. Oba hrdinové se po vyřešení duchařského problému musí zúčastnit i potírání nepokojů v přístavní čtvrti a při této příležitosti docházejí k závěru, že mají Havenu plné zuby. O jejich budoucnosti rozhodne posel, který je bezpečně identifikuje jako prince Ruperta a princeznu Julii a vzápětí je informuje o zavraždění krále Haralda. Jejich přítomnost v Lesním království se stává nutností. Rozloučí se tedy s Havenem (vskutku ve velkém stylu) a přemisťují se do Lesního království, aby zde pod svými přijatými jmény vypátrali královraha a zachránili zemi před východem Modrého měsíce.
Kniha je napsána způsobem pro Greena obvyklým; pod rouškou fantasy jsou s notnou dávkou cynismu a černého humoru tepány nešvary současné civilizace a demokracie (zejména názory na politiky působí v souvislosti s našimi volbami více než pikantně), akční scény se střídají v rychlém sledu, násilí a brutalita jsou jejich nezbytnými průvodními jevy. Nechybí ani několik scén „oddechových“, kdy čtenář i hrdinové sbírají síly před dalším kolem bojů, intrik a magie. Postavy jsou ryze současné – mluvou, postoji i způsoby jednání, v řadě případů jsou ale jejich charaktery dosti zjednodušeny a jejich činy tudíž relativně snadno předvídatelné, vzhledem k akčnímu charakteru příběhu to ale není příliš na závadu. V textu se občas stereotypně opakují určitá slovní spojení (patrné je to u postavy Allena Chance). Jak je uvedeno výše, v textu je řada narážek a odkazů, na jejichž základě mohou být napsány další díly, přinejmenším by bylo možno samostatnou knihou (a ne pouze stručným vyprávěním) pokrýt období mezi odchodem Ruperta a Julie z Lesního království a příchodem Jestřába a Rybářky do Havenu. Při čtení jsem vzpomínal zejména na oblíbené krváky od Kulhánka a při objevení mluvícího psa se mi v mysli automaticky vynořil Gaspoda ze Zeměplochy (i když šlo o psa zcela odlišné kategorie). Přes všechna zjednodušení a relativně předvídatelný děj dokázal autor pro čtenáře nachystat několik zajímavých překvapení a scén.
Samostatnou kapitolu tvoří vynikající obálka od Milana Fibigera. Obrázek velice precizně ilustruje jednu z úvodních scén knihy a svým duchem dokonale zapadá do celé vydané řady, koresponduje s Royovými ilustracemi, přičemž si zachovává svůj osobitý styl a pojetí.
Závěrem mi nezbývá, než knihu čtenářům doporučit, i když je určena hlavně pro otrlé přívržence akční literatury, kterým není proti mysli nějaký ten hektolitr prolitých tělních tekutin.
Obalka
Jeje, vubec me nenapadlo, ze obalku delal nekdo jiny. Hezke, uplne se k tem predchozim dilum hodi. Koukala jsem, zek anglickemu vydani obalku ani Royo nedelal…http://images-eu.amazon.com/images/P/1857987659.02.LZZZZZZZ.jpg
Obalka
Originalni obalka se ne vzdy hodi. Tentokrat jsme ji sice pouzit mohli, ale nechteli – oba hlavni hrdinove na ni vypadali tak strasne, ze by je timto zpusobem snad ani Haven za 12 let zridit nedokazal.
Miroslav Kocian, POLARIS
Re: Obalka
Milan se trochu vztekal, jak musi strasne dodrzovat vsechny detaily a ma tak strasne svazane ruce. Na vysledku je to znat – je to skvele remeslne odvedena prace.
Re: Obalka
No ta originalni obalka je strasna. Naprosto souhlasim:)
J.A.R. (Jestřáb a Rybářka :o)
Kniha se líbila, zachovala si kvalitu svých starších bratrů. Klidně 7/10.
Krev
Kniha se mi velice líbila a asi bych ji hodnotil ještě lépe. Ale neřekl bych, že je jen pro ty otrlé příznivce akční literatury. Naopak. Vychází ze života. Vyčítat jí, že život je občas bezvýchodný a dost krutý je trochu zcestné. I při dnešních demonstracích teče krev, a to účastníci ani nemají meče atd. Doporučil bych ji všem. Hlavně těm, co jim nesedla jiná fantasy pro svou odtrženost od reality.
Obálka
Mě by zajímalo jak vypadala ta původní obálka! Kde jste jí viděli?
Obálka
Mě by zajímalo jak vypadala ta původní obálka! Kde jste jí viděli?