Vnitřní záležitosti – Connie Willisová

Vnitřní záležitosti jsou sbírkou povídek a to sbírkou povídek přímo hvězdnou. Sestavil ji Martin Šust, který do jedné knihy umístil jedenáct kratších prací ověnčených literárními cenami. Pod drobnohled se k vám tedy dostává kniha, která by už předem měla už nyní aspirovat na nějakou cenu Akademie SFFH. Ale nepředbíhejme, rok je dlouhý a kdo ví, co se letos ještě urodí…

Vnitřní záležitosti

Connie Willisová se u nás moc dobře neuvedla. Její kniha I když půjdu roklí šeré smrti byla vydavatelský přehmat a propadl. Čtenáře patrně odradila na svou dobu nezvykle vysoká cena. O nějaký ten rok později se Willisová vrací. V krátkém časovém úseku ji vyšly hned tři knihy. V době, kdy je cena knih kolem čtyř stovek běžná, není už se svou cenovou relací Willisová až tak nedostupná. Ale přestaňme se zabývat kupeckými počty a radši se podívejme na autorčinu zatím poslední v českém jazyce vydanou knihu.

Ve sbírce založené na základě žánrových ocenění se jen těžko hledají společné motivy. Přesto texty vychází z hlavy jednoho autora, takže je můžeme najít aspoň částečně.

Prvním z nich je znalost historie Londýna. Úvodní Požární hlídka nás zavádí do období druhé světové války, kdy nacisté souvisle bombardovali Londýn. Jedním z cílů byly i kostely. Hlavní hrdina z budoucnosti se ocitá v této době, aby se přidal k Požární hlídce chlouby Londýna – kostela svatého Pavla. Do Londýna zvou i Větry na stanici Marble Arch. Tentokrát je hlavní hrdina fanoušek Sherloka Holmese a jako správný fan detektivky se rozhodne zkoumat podivný pach v metru. I tady, ač se to zprvu nezdá, nás povídka zavádí do období nacistického bombardování, které má autorka zjevně pečlivě nastudováno.

Druhá oblíbená tématika je ta vánoční. Není divu, autorka vánoční tématice věnovala celou sbírku povídek. Obě vánoční povídky pak pojednávají o mimozemské návštěvě. Ve Vánočním zpravodaji jsou mimozemšťané skryti do hávu hrozby ovlivňování lidské psychiky duševními vetřelci. To ve Všichni na zem usedají jsou mimozemšťané realitou. Reagují však jenom na některé úseky vánočních koled…

Abychom nebyli moc dlouzí, tak už jenom ve zkratce. Dopis od Clearyových skvěle zachycuje dětskou psychologii ve válečné Americe. Smrt na Nilu je zábavným a trochu morbidním vyprávěním o cestě za posmrtným životem. Dokonce i královna pojednává o budoucnosti, kdy je menstruační cyklus jen volbou, ke které se ženy smějí samy rozhodnout…

Vnitřní záležitosti jsou přepestrou paletou nápadů. Autorka má cit pro myšlenku a její zpracování. Vše doplněno specifickým decentním smyslem pro humor. Autorčina vyzrálost by mohla vyhovovat všem, kterým se stýská po tom nejlepším z Magazínu fantasy and science fiction. Tomu i odpovídá zvolená obálka. Normální fantasák po ní nešáhne, avšak ti, co autorku mají načtenou, nebudou váhat a řeknou, že obálka odpovídá vyzrálému duchu obsahu.

Jedenáct povídek Connie Willisové, doslova zavalených řadou literárních ocenění, vám přináší překvapivé příběhy, v nichž se z nemožného stává možné a z možného nemožné. Je přece téměř nepředstavitelné, že by z Ameriky zmizely obytné vozy. Myslíte, že mimozemšťané podléhají pozemské módě? Že jsou schopni pochopit naši hudbu? Čtenářky by jistě ocenily možnost řídit svůj hormonální cyklus – v této knize to jde. Metro považujeme za běžný způsob dopravy ve městech řadící se k vymoženostem moderní doby, ale první tunely v Londýně byly vyhloubeny v polovině 19. století. Nepodobají se tak trochu Altamiře nebo Býčí skále? Sbírka zahrnuje nejznámější kratší práce z autorčiny bohaté literární kariéry, od povídek, s nimiž si rychle vybudovala jméno jedné z nejvýraznějších představitelek moderní fikce, až po vyspělá díla po všech stránkách vyzrálé a všeobecně uznávané spisovatelky. (anotace)

Povídky:

  • Požární hlídka (Fire Watch)
  • Dopis od Clearyových (A Letter from the Clearys)
  • Poslední Winnebago (The Last of the Winnebagos)
  • V Rialtu (At the Rialto)
  • Dokonce i královna (Even the Queen)
  • Smrt na Nilu (Death on the Nile)
  • Duše si vybírá společnost (The Soul Selects Her Own Society)
  • Vánoční zpravodaj (Newsletter)
  • Větry na stanici Marble Arch (The Winds of Marble Arch)
  • Vnitřní záležitost (Inside Job)
  • Všichni na zem usedají (All Seated on the Ground)

Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Vnitřní záležitosti si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Opravte si: “Dp londýna zvoui” 🙂

    A ano, Connie Willisová rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

  2. “Budoucnost, kdy je menstruační cyklus jen volbou, ke které se ženy smějí samy rozhodnout” jsem už v nějaké povídce četl, nevyšlo to už někde?

  3. Re: Dokonce i královna
    Jasněže vyšlo. (Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, Laser – books 2007)

Zveřejnit odpověď