První román pravděpodobně nejúspěšnějšího českého autora fantastiky posledních let, je trochu ve stínu jeho dalších knih, ale myslím, že opravdu jen trochu.
Nové tisíciletí přineslo do původní české fantastiky jeden zásadní jev – objevili se naši autoři, kteří se svojí literární kvalitou stali stejně populární, ne-li více, než mnohé slavnější světové celebrity. Po roce 1989 byla na našem knižní trhu literární fantastiky jasná poptávka po angloamerické tvorbě. Většinu čtenářů přestali bavit Neff, Troska, Volný atd. Původní tvorba se nakladatelům ani nevyplácela vydávat. Ale v polovině 90. let se začali objevovat první nové tváře české SFaF. Dnes už to došlo tak daleko, že nakladatelé s klidem vydávají české autory pod jejich pravými jmény, nikoliv pod poangličtěnýmy pseudonymy. Mezi ty opravdu nejžádanější a nejčtenější patří Jiří Kulhánek. Tento autor SF se prosadil svým dobrým vypravěčským uměním, a hlavně množstvím absurdního násilí a černého humoru. Na cestu slávy vstoupil románem „Vládci strachu“. Po jeho velkém úspěchu začal psát rozsáhlejší, a hlavně brutálnější díla jako „Cesta krve 1-2“ nebo „Divocí a zlí 1-4“ a „Noční klub 1,2.“
Román „Vládci strachu“ je příběh na rozhraní sci-fi a hororu, kde je možná toho hororu přece jen více. Odehrává se především v Čechách v roce 2023, ale i v dalších evropských státech. Hrdinou je bytost temné a krvavé rasy – upír. Není to upír zcela podle stokerovského typu. Nevadí mu slunce, česnek ani krucifix, zabít ho může jen stříbrná zbraň. Má obrovskou sílu a neuvěřitelné regenerační schopnosti. Ale jinak to je nenápadná bytost bez přirozených nepřátel. Těmi jsou jen Lovci, fanatičtí likvidátoři upírů. Po mnoho generací si Lovci vylepšovali své schopnosti a mají možnosti pomalu jak sami upíři. Tito Lovci se právě rozhodli pro definitivní řešení upíří otázky.
Poklidný život upíra Adolfa, syna středověkého severského bojovníka Olafa Drsného, se změní ze dne na den. Lovci jsou na tahu a krev může začít stříkat, maso se škvařit. Za svoji centrálu si Adolf vybere Prahu a z ní podniká vražedné útoky na Lovce po celé Evropě. Je to opravdu akční „krvavý nářez“. Všichni hrdinové jsou vlastně profesionální zabijáci, kteří umí své řemeslo opravdu ukázkově. Do tohoto krváku Kulhánek vložil i trochu sentimentu v podobě Pumlíčka, batolete jedné z Adolfových obětí, které mu jaksi přirostlo k srdci. Ještě je tu láska k jedné „padlé“ dívce, kterou si Adolf oblíbí a daruje ji svůj nezvyklý talent. Celý tento mlejnek na maso nakonec vyvrcholí v Rusku, poslední opravdu svobodné zemi.
Pokud bychom hledali literární synonymum pro výraz „akce“, tak Kulhánek by byl jednou z variant. Vsadil na akční příběh, a tento tah mu vyšel. Vnitřními pochody jednotlivých postav se příliš nezabývá, čtenáře více zaujmou jednotlivé schopnosti a libůstky postav, ke kterým musí mít autor blízko, jinak si to nedovedu vysvětlit. Musím se přiznat, že jen tato jeho románová prvotina se mi líbila. Budu v dnešní době, kdy pro mnohé čtenáře SF je J.K. pomalu literární Bůh, vypadat jako kacíř, ale ve většině ostatních knih už podle mne nahradil logiku děje za pouhé nekonečné krvavé scény. Ale o to jsou tyto knížky pro většinu fandů cennější. Jejich sběratelská cena dosahuje opravdu neuvěřitelných mezí. Je proto zarážející, že nejhledanější kniha – Cesta krve I,II – se stále znovu neobjevuje v reedici. Prej má autor k tomu svému dítěti záporný vztah.
Vládci strachu jsou jedinou knížkou kterou jsem od Kulhánka četl a naprosto mě odradila od jeho dalších dílek. Namachrovanost hlavního hrdiny je naprosto nesnestitelná a rozebírat nějakou literární kvalitu asi nemá smysl. Možná někdo namítne, že jde hlavně o zábavu a akci…..tak proč jsem se u toho nudil. Můžete mě začít kamenovat..
Neni to trochu off topic tema??? Recenzovat Kulhankovu prvotinu? To Citron: Kulhankovi knizky nejsou pro vsechny, je to proste oddychovala literatura. Neco jako quake pro PC :o) A s ctenari je to podobne, ten kdo hraje adventury se taky na tyhle akcni strilecky kouka skrz prsty a nic mu to nerika, ale stejne je tomu i naopak. Ja si myslim, ze Kulhankovi knizky jsou dobre prave v tom, ze se nad nimy nemusi naprosto premyslet :o)) ctou se rychle, nenudi i kdyz pribeh nemaji skoro zadny…
Cesta krve v novém vydání asi nevyjde nikdy, protože autor nedal požehnání…
A je celkem skoda protoze cestu krve povazuju za kulhankovu nejlepsi knizku
mno mam vsechny kulhankovy knihy a myslim ze Vladci strachu patri mezi ty lepsi,nejlepsi je ale urcite cesta krve,pak urcite taky Divoky a zli,Nocni klub podle me patri mezi nejslabsi…
Musim souhlasit s tim, ze Kulhankova prvotina az do Divoci a Zli (vcetne) je super. Nocni Klub jsem si samozrejme koupil a precetla hned jak to bylo mozny, ale musim rict, ze jsem byl trochu zklamanej (hlavne druhej dil). Obavam se, ze se Kulhanek zacina opakovat.
Nejlepsi
Souhlasim s nazorem, ze Vladci strachu jsou nejlepsi K. knihou. Dej je oproti dalsim kniham mnohem uveritelnejsi a realnejsi (i kdyz ne az tak realny), hlavni hrdina neni uplne neprustrelny a schopnosti vsech postav (Lovcu i upiru) se daji jeste povazovat za realne (oproti SUPER vlastnostem z DZ a obzvlaste NK).
A nezdálo se vám, že Divocí a zlí jsou až moc překombinovaní? Cesty časem, Londýn celej plující v krvi… Mě to přišlo, že už to bylo poněkud nepřehledný i pro autora… Ale závěr byl opravdu dobrej.
Kulhankov styl pisania je hrozny, dej onicom, hlavny hrdina je superman s kopou prachov a spickovou technikou, to si radsej precitajte nieco od Steelovej 🙂
mě akulhánkovi akorát mrzí, že je to všechno tak stejný. Zvláště, když jsem četl některé jeho povídky a proto vím, že jinak psát Umí. Jina Vládci jsou jeho nejlepší kniha, teda podle méo názoru.
Nevym proč to všicni tak krytyzujete.Chcete duchaplný příběh tak si prečtěte Tolstoje nebo Němcovou tohle je scifi.Je to zábava,kdyz chci u ctení přemejšlet tak čtu Henleine,dokonalí příběh Carda… čtěte co chcete,nekrytizujte,nebo pište sami.
nářez
Kulhánkovi knihy jsou jako Quake proložený božím (pekelným ?) humorem. Cesta krve mi sice připadla, jako by ji psal někdo jiný, docela nuda a když jsem se dostak k souboji se srnou tak jsem to nechal. Vládci strachu jsou docela dobří, ale Divocí a zlí jsou skvělí, hlavně první díl je něco neuvěřitelného, myslel jsem, že umřu smíchy, královsky jsem se bavil. Rozhodně bych doporučuji.
Je to ta nejbombasuperekcelentní knížka. Snad jen jeho další díla se s ní dají srovnávat
Kolují zvěsti o tom, že Kulhánek nepožehnal vydání nové verze Cesty krve z jednoho jediného důvodu a to, že píše pokračování !!! (neověřená informace)
ty zvesti koluji uz pres 2 roky
aj podla mojho…vladci sa mi strasne ratali…ktovie keby dokoncil cestu krve..:-)))
Muj nazor je ze Vladci strachu byla tak trosku oddechovka ve srovnani s Divoci a zlí.Musim uznat ale,ze oboje cteni me silne pobavilo a hlavne Kulhankuv humor
no… vse co jsi napsal je mozna pravda,ale… kazdej neni stejny a posuzovat dilo jen podle sebe myslim ze,nejde! Me se ta knizka dost libila!
Po pravdě – nevím, jestli se vám zdá být tak neprůhledný, o co Kulhánkovi jde, ale ty knížky, jako celek, mají určitou logiku, která je sledovatelná jedině vzhledem k Nočnímu klubu. Toho, že Cesta krve a Divocí a zlí jsou dvě paralelní “budoucnosti”, jste si možná všimli, teď jde o to, jestli bude Kulhánek pokračovat v “reálném” ději, kterým, jak se zatím zdá, by měl být Noční klub, nebo jestli bude pokračovat v jednom ze “subsvětů”, a jak moc ty dva dohromady zamotá. Prostě nezbejvá, než počkat na další knížku, já osobně jsem slyšel o tom, že se má chystat Noční klub III.
Fórum věnované knihám J.Kulhánka
http://vladcistrachu.unas.cz/forum/index.phpDoufám že sem někdo přijde
Re: Nejlepsi
vládci strachu nemaji chybu. kulhanek je luxusni spisovatel jen u jeho posledni knihy stroncium se uz v tom trocha sam motal, ale vladci strachu je proste klasika:)
NABÍZÍM VLÁDCE STRACHU
Nabízím knihu J. Kulhánka – Vládci strachu (Poutník č. 18, dotisk 1. vydání 1998).Kniha jednou čtená, jako nová.Nabídněte cenu.Vyfocenou knizku poslumelden@centrum.cz