Nakladatelství Classic náš trh už mnoho let zásobuje tu lepší, tu slabší klasickou fantasy, jaká se píše převážně ve Spojených státech a jaká je tam zároveň komerčně velmi úspěšná. Věk draků je první díl právě takové ságy a zaujmout by proto měl hlavně příznivce Eddingse, Feista, Goodkinda a podobných autorů. V čem se od nich liší?
Temný vládce Morjin po dlouhé odmlce opět rozhaluje nad ostrovním kontinentem Ea svou jemnou síť zla. Už kdysi se mu málem povedlo si Ea násilně pokořit, ale v poslední chvíli byl na hlavu poražen a uvězněn. To především díky odcizení Kamene světla z jeho spárů, jenž mu propůjčoval nezměrnou moc. Poté na dlouhá staletí zavládl klid a mír. Ovšem Kámen světla pak zcela nečekaně zmizel, a aby toho nebylo málo, Morjinovi se podařilo uprchnout ze svého vězení. Teď už mu nic nemůže zabránit, aby si Ea nepodrobil.
Existuje však proroctví, které dává lidem ještě naději. “Sedm bratrů a sester země se sedmi kameny se vydá do temnoty. Kámen světla bude nalezen, přijde Maitreya a začne nový věk.” A protože naděje umírá poslední, jsou osloveni všichni rytíři země Ea, aby se vypravili Kámen světla nalézt. Zcela nečekaně se jich sejde několik tisíc. Zbývá už jen mezi nimi odhalit Vyvoleného a jeho šest vybraných společníků.
Základní dějová konstrukce románu Věk draků je v jistém slova smyslu parafrází artušovské legendy o hledání svatého grálu. Kámen světla (neboli zářící pohár) se čas od času zjevuje hlavnímu hrdinovi, který byl vyvolen (jak už jste jistě sami uhodli) k jeho nalezení a spasení země Ea. Jestli tohle není podobné příběhu rytíře Gallahada, tak už nevím. Nemusíte se však bát, David Zindell rozhodně nepřepsal známou legendu – jen využil stejný námět, na kterém postavil vlastní svět s vlastním příběhem. Jinak je (bohužel) jeho vyprávění další klasickou ságou o putování skupiny hrdinů za magickým artefaktem, který jediný dokáže zachránit svět. Což asi někteří čtenáři nepřijmou zrovna vřele. Na druhou stranu většina fantasy příběhů je tvořena převážně dobrodružnými příběhy z cizokrajných zemí – autor je navíc poměrně nadaný vypravěč, takže příběh, až na občasné filozofické disputace mezi hlavními hrdiny, nikde neskřípe ani nevázne. Což nenajdete zrovna u všech podobných fantasy cyklů.
Prostředí, do kterého autor svůj román zasadil, hodně připomíná Japonsko druhé poloviny 16. století. Aby to však nebylo tak jednoduché, východní pojetí cti a tamní rozdělení společnosti navíc zkombinoval s rytířskou kulturou středověké Evropy – uznávám že celkový výsledek bude hnidopichům připadat trochu jako historický mišmaš, ale pakliže nelpíte na přesném dodržování našich dobových skutečností, bude vám svět Ea rozhodně sympatický.
Věk draků je, což zřejmě nikoho nepřekvapí a mnohé zřejmě naneštěstí i odradí, polovinou prvního dílu série Eanská sága (pro svou rozsáhlost byl i originál, The Lightstone, rozdělen na dvě knihy). Američan David Zindell (1952) v tomto zahajujícím svazku zatím všechny své trumfy rozhodně nevytáhl, takže nezbývá než doufat, že si je schovává pro další pokračování – The Lord of Lies (II) a Black Jade (III) – a než nechat se jeho příběhem ještě mile překvapit. Protože jestli už žádná esa v rukávu nemá, obávám se, že se jeho (prozatím) trilogie zařadí mezi další jen lehce nadprůměrné “klasické” fantasy série. Uvidíme, co přinese budoucnost. Každopádně jestli od knihy nebudete vyžadovat grandiózní zápletku a hlubokomyslný podtext, určitě vám hojnost dialogů, umně propracované postavy a pomaličku ubíhající děj zpříjemní nejeden večer.
Těch fantasy cyklu
Těch fantasy cyklu zoufale přibývá. Možná by to chtělo udělat velkou anketu (tady na Fantasyplanet) oblíbenosti, aby začátečník věděl po čem sáhnout.
No ono nejhorsi je, kdyz se clovek dostane k cyklu, aniz o tom dopredu vicemene tusi a autor se projednou rozohnde, ze z toho vytvori 15 dilnou sagu, nacez ctenar zjisti, ze z tech 15 knih ma prectene prvni dva dily a i kdyz by se rad pustil i do neceho jineho, musi holt pokracovat, nez to cele zdarne dokonci.
jeste horsi je, kdyz chudak ctenar zjisti, ze mu uz dalsi dily nevydaj nebo si musi rok dva pockat na dalsi dil…TO je peklo…oboje se mi bohuzel stalo…:-)
To Gladness: V tom uplne s tebou suhlasim, pretoze to iste caka aj mna – ja budem cakat asi tak do roku 2020, kedy vyjde v ceskom preklade “dufam ze posledna” zaverecna trilogia Kroniky Thomase Covenanta od Donaldsona, pretoze v anglictine by mal vyjst v roku 2006 – 1. diel a potom postupne. Tak co sa da s tym robit?
Další díly
JO, to je úžasné, když člověk čeká na další díly. Kupoval jsem si fantasy ságu od T.Williamse, ale až vyšla celá. U scifi ságy Jinozemě, stejně. Fajn je třeba Jordan, tam je toho tolik, že vždy čas od času vezmu 1000,- a koupím další díl, dva (4-6 knih). Na co zoufale čekám to je GRR Martin. Jeho Hra o trůny mě nadchla.
Na Martina čekám taky, ale vzhledem k tomu že 4. díl nevyšel ani anglicky a má být celkem 6 dílů, tak to taky hned tak nebude a budu to moct začít číst zas od začátku (ach ta paměť):))
super
Docela mě mrzí jen průměrný hodnocení!Četla jsem Pána prstenů,Halldora z Mortaluny,Trhlinový války,všema opěvovanou Sabriel(ve který se Garthovi sice povedlo vymyslet originální příběh,ale podal to tak suše a chladně,že jsem nad stránkama div nezdechla),Eragona a Kroniky Prydainu,ale ještě nic z toho(kromě Pána prstenů) se mi nelíbilo tak,jako právě Věk draků.Je fakt,že častý návraty k historii kamene světla moc zábavy nepřinášej,ale jinak je to ÚŽASNÁ knížka!Nechápu,jak může dostat stejný hodnocení jako Eragon,kterej je jenom amatérskej pokus bez závanu nějakýho uměleckýho cítění!