O Howardu P. Lovecraftovi, zakladateli moderního hororu, nebylo u nás dlouhé roky slyšet. V předvánočním řádění nakladatelů se urodily hned tři knihy jeho sesbíraných textů. V následujícím článku bude představena jedna z nich.
V horách šílenství u nás vyšlo už potřetí, přičemž první vydání nebylo zrovna šťastně provedeno. Sbírka povídek a novel má mnoho společných znaků. Jednak je napsána kultivovaným jazykem, protože je však hrdinou vědec, nepůsobí ona kultivovanost nikterak škrobeně. Hlavně se však všemi texty proplétá autorova posedlost knihou, kterou si sám stvořil v hlavě. O zapovězeném Necronomiconu stvořeného „šíleným Arabem“ Abdulem Alhazredem se ve svých textech zmiňuje Lovecraft tak často a přímo, až se nevědomý čtenář začne po neexistujícím titulu pídit v rejstřících knihoven. Ne nadarmo tak někteří vtipálci občas mystifikují tímto titulem v seznamech vzácných knih či se občas na síti objeví fiktivní nové vydání tohoto titulu. Ale vraťme se zpátky k textům.
Sborník otevírá krátká povídka Dagon. Už zde je patrný jakýsi vliv něčeho zapovězeného, když hlavní hrdina rozpráví o své přicházející smrti. Jako by nahlédl pod roušku temnoty.
V další kratší práci Slavnost je již Necronomicon přímo citován ve spojení s existencí démonů v našem světě. Tentokrát Lovecraft využil kulisu vánočních svátků, aby prohloubil děsivost svého textu v období, kdy děs nikdo nečeká.
Autor ve svých textech rád používal neznámo. Tedy neobjevené části světa, kde mohl začít vytvářet svoji temnou, démony prostoupenou historii. To použil v již o něco delší práci Volání Cthulhu, v níž se s hrdiny dostáváme do neprobádané jeskyně. Zde se mocnosti z jiného vesmíru popisují už důrazněji.
Hrůza v Dunwichi už je přímočařejší. Démon se zde objevuje přímo a na hrdinech je, aby se s ním utkali. Patně nejlepší text knihy. Za poznáním nepoznaného se nepídí příliš dlouze, takže čtenář nepoznává pocit nudy jako u zbývajících delších textů.
Novela V horách šílenství popisuje další neprobádanou končinu – Antarktidu. Zde už autor zabředl příliš daleko, stroze popisuje vzestup a pád mimozemské civilizace, která tu byla před námi. Závěrečné akčnější dovršení je pak pro čtenáře tak trochu vysvobozením.
Závěrečná novela Stín z hlubin času se pak velmi podobá předchozímu textu. Čtenář zde zase musí zápolit s popisováním určitého časového úseku, i když zde se jedná jen o fázi života hrdiny. Opět se ocitneme pod neprobádanými končinami, tentokrát pod nánosy písku v australských pouštích.
Co se týče provedení knihy, zaujme především výborná obálka. Na druhou stranu v titulu chybí autorský medailonek,s kterým se už u knih z nakladatelství Laser-books počítá s jako příjemnou přidanou hodnotou.
Lovecraft umě používá vědeckého bádání, při němž vzdělanci objevují něco nepatřičného. Z úst a myslí vědců pak působí tento fakt velmi reálně, i když si čtenář uvědomuje autorových chyb a nevědomosti, které překonalo objevování světa v dvacátém století. Nejvíce je to patrné v posledních dvou textech. Nutno ale dodat, že hrůzy popsané v jednotlivých textech jsou si výrazně podobné, a tak vám povídky ve velmi rychlé době splynou. Když tak knihu vnímáme pohromadě, můžeme to cítit jako pokus vytvořit neexistující mytologii. Mnohem nasnadě je však zlomyslná myšlenka na určité autorské schéma a nedostatek Lovecraftovy tvůrčí invence.
- Autor: Howard P. Lovecraft
- Překlad: Milan Žáček
- Formát: paperback
- Počet stran: 344
- Cena: 229 Kč
- Nakladatel: Laser-books, 2010
Jan Michálek (redaktor)
jan.michalek@fantasyplanet.cz