Navážeme tam, kde jsme naposledy skončili. Lidé bojují s kilrathy přes čtyřicet let. Kočkám podobní mimozemšťané mají na své straně téměř všechny trumfy – jsou lépe vyzbrojeni, své lidské protivníky početně převyšují a také jejich fyziologie a vrozené instinkty jim při boji poskytují značnou výhodu. A vůbec nic neznamená, že většina střetů probíhá v kabině vesmírné stíhačky – pro kilratha je letecký souboj stejnou otázkou cti jako řež na meče v aréně.
Přesto se „kočičákům“ dosud nepodařilo srazit lidstvo na kolena, i když se mělo jednat o snadné vítězství. Tentokrát to však se Zemí vypadá opravdu zle.
Kilrathové jsou vleklou válkou unaveni stejně jako lidé. Ať už to byla mistrně vedená lidská miniofenziva k jejich domovskému světu (W.R. Forstchen & Ch. Stasheff: Nálet bez návratu) nebo naprosté fiasko při náletu na Zemi (W.R Forstchen: Flotila útočí), každý z těchto střetů odčerpává omezené zdroje Říše. Navíc jednotlivé kilrathské klany začínají být netrpělivé a rády by využily neschopnosti císařské rodiny ve svůj prospěch.
Kvůli vzrůstajícím nepokojům v Říši se císař rozhodne pro drastický krok. Schválí použití tajné biologické zbraně. Podle kilrathského kodexu cti je to krok diskutabilní, nicméně funguje. Domovský svět lidské soustavy Locanda je zničen.
Lidstvo je touto nečekanou změnou v chování kočičáků nemile překvapeno. Musí však jednat. Je nutné ukázat kilrathům, že i my máme svůj trumf v rukávu. I když je poslední. Na řadu přichází projekt Behemot, poslední šance lidské rasy zvrátit vývoj války ve svůj prospěch. Behemot však skončí naprostým fiaskem…
Hrdina, který nakonec celé lidstvo spasí (schválně neprozradím jak, protože se jedná o kousek vskutku apokalyptických rozměrů), vám bude určitě povědomý. Není to nikdo menší, než Christopher „Maverick“ Blair, charismatický pilot, kterého známe z filmu Wing Commander. Jeho přátelé Todd „Maniak“ Marshall, Jeanette „Andílek“ Devereauxová, nebo James „Paladin“ Taggart v knize vystupují také. Tu a tam se dokonce mihne i jméno Jasona „Medvěda“ Bondarevského, hlavní postavy předešlých knih série Wing Commander
Mé srdce zaplesalo, jakmile jsem spatřil stará známá jména. Bohužel, zakrátko se ukázalo, že některá fakta byla pro film upravena.
Tak například Marshall s Blairem se z duše nenávidí. Pamatujete, jak se na filmovém plátně neustále předháněli v letecké akrobacii a bratrsky se špičkovali? Jednalo se o čisté, válkou stmelené přátelství dvou mladých mužů.
Ne tak v knize. Mezi oběma piloty panuje neskrývaná zášť. Maniak zde vystupuje jako krajně nespolehlivý a roztěkaný zástupce velitele, který závidí Blairovi jeho vyšší hodnost, větší počet sestřelů atp.
Je pochopitelné, že na výsledném dojmu toto nepřátelství trochu ubírá. Člověk vždycky čte raději o tom, jak všichni táhnou za jeden provaz a ne že se škorpí mezi sebou. Panu Forstchenovi to však jako autorskou chybu vyčítat nemůžeme.
Příběh začíná příchodem Blaira na letounovou loď Victory, kam byl přidělen jako velitel wingu. Při svém novém pověření musí soupeřit nejen s nedůvěrou posádky, ale také s Maniakem, kterému Blair nechtěně přebral velitelské křeslo. Problémy, jež z této napjaté atmosféry vznikají, rozvinul autor na výbornou.
Řemeslně je kniha zvládnuta dobře. Forstchenova ruka je na ní znát, jeho styl psaní zůstal zachován. I tentokrát je zhruba třetina textu vyhrazena kilrathům, v níž můžeme sledovat vývoj války z jejich úhlu pohledu.
Příběh je svižně posouván dál, Blairova loď Victory je hnána od čerta k ďáblu. O dramatické hromadné vzlety a napínavé vesmírné bitvy není nouze. Po několika desítkách stran však začne být děj trošičku stereotypní. Forstchen je však v tomto ohledu dostatečně zkušený a ví čím unavující atmosféru obohatit. A protože je pomyslná osnova knihy velmi podobná těm předešlým, i tentokrát odhalíme hnusného zrádce v řadách konfederace, staneme se svědky jednoho nadlidského výkonu a záchrany jedné lidské rasy.
Kniha se čte opravdu dobře. O žádné zázračné dílko se nejedná, ale s úmyslem stvořit knihu, která by sbírala ceny, snad psána ani nebyla. K již tradičnímu překladu Jiřího Engliše nemám výhrad. To samé platí i pro neméně tradiční obálku Jana Patrika Krásného.
Tygří srdce široké čtenářské obci vřele doporučuji. Nebudete-li čekat zázraky, budete se bavit. Na další připravovanou knihu ze série Wing Commander s názvem Cena svobody (W.R. Forstchen & B. Ohlander) se vysloveně těším.
Jedna fakticka poznamka. Kniha je psana podle tretiho dilu serie hry Wing Commander a dejove jej verne kopiruje. Takze kazdy kdo tento dil hral, tak si z radosti precte i tuhle knihu. Az na zaklade uspechu teto serie her vznikl film, natoz knihy.
Permon
Díky za tvůj komentář, četl jsem jej už na Sardenu, ale díky FAKT PROMAKANÉMU vyhledávání Neviditelného psa jsem jej nebyl schopen podruhé nalézt a náležitě zpracovat.
Nemas zac 🙂 Jo na Sardenu jsem tu poznamku taky videl. Jeste by se sluselo uvest, ze ta hra byla prokladana profesionalne natocenymi videosekvencemi. A Blaira si tu s chuti zahral Mark Hamill, ktery je znam jako Luke Skywalker ze STAR WARS.BTW, tak me napada, nema jeste nekdo nahodou doma tuto hru? Rad ji koupim 🙂
WC3 jsem nekomu pujcil a uz se mi nevratil, ale mam WC 4: price of freedom. Tak jestli chces, udelam ti zalozni kopii 🙂
WC
Mimochodem, Chris Roberts režisér oněch videosekvencí a vůbec autor celé herní série režíroval i film. Chtěl jsem se o tom zmínit, ale tento článek byl přece jenom o knize. V blízké budoucnosti se však chystá rozsáhlejší článek o světě Wing Commanderu – můžete se těšit (Hlavně se neptejte jak blízká ta budoucnost je :o).
to ottik: Posli me meil, urcite se domluvime :)to Wotan Blade: Jo to s Chrisem Robertsem mas pravdu. No kazdopadne se na ten tvuj clanek tesim.BTW, kdyz bude? :)))
Jen bych ras doplnil, ze wc4:price of freedom by snad mela vyjit jako knizka snad uz i u nas.