Tkalci gobelínů – Eschbach Andreas

Redaktoři nakl. Albatros vypálili rybník všem českým specializovaným SFaF vydavatelstvím a dodali na trh jedinečnou science fiction německého autora Andrease Eschbacha.

Eschbach Andreas - Tkalci gobelínůSetkat se u nás s literární fantastikou z jiné než angloamerické či české produkce je dnes pomalu nemožné. Proto je počin nakl. Albatros nejen podnikatelsky odvážný, ale hlavně pro české čtenáře velmi přínosný.

        S německou tvorbou SF jsme se v poslední době mohli setkat snad jen v rodokapsové řadě Perry Rhodan. Z toho důvodu je pro nás jméno Andreas Eschbach (*1959) neznámé. I když píše od svého dětství, svůj první román „Die Haarteppichknüpfer“ (Tkalci gobelínů) vydal až v roce 1995. Kniha sklidila v západní Evropě značný úspěch a mne nezbývá, než s těmito čtenáři naprosto souhlasit.

         Kniha je originální jak po stylistické formě, tak i po obsahové. „Tkalci gobelínů“ nejsou klasický román, ani povídkový příběh. Nevím s jakým jiným dílem bych to mohl srovnat. Jediné přirovnání, které mne napadá, je úspěšný český film „Knoflíkáři“. Každá následující příhoda má svůj počátek v jednom společném bodě z předešlého příběhu. Jde tedy o barevnou mozaiku samostatných příhod, které ale dohromady vytvářejí jedinečný celek. Po obsahové stránce můžeme říct, že „Tkalci gobelínů“ jsou tragikomická sci-fi. Doufám, že je tedy jasné, že nejde o žádný humorný příběh. Díky svému stylu knize chybí hlavní hrdina, nebo hrdinové. Jediným spojujícím prvkem je pouze záhada, pro koho a kam mizí z Gheeru, ze zapomenuté části galaktické říše, milióny vlasových gobelínů ročně. Kniha začíná, a vlastně i končí,  na jedné ztracené planetě, která žije pouze pro jednu jedinou věc – vlasové gobelíny do císařského paláce. Autor svým skvělým vypravěčským uměním zobrazil krutý svět, který je ovládán náboženstvím samotného vládce galaktické říše, císaře Alexandra. A tak se dozvídáme z jednoho příběhu za druhým nejen osud této Bohem zapomenuté planety, ale i osudy celé galaktické říše, které se otřásá v základech po úspěšné revoluci rebelů. Ale je tu jeden problém: císař už nevládne a v jeho paláci nikdo neobjevil ani jeden jediný vlasový gobelín. Na osudech mnoha lidí se stále dokola opakuje jedna staré pravda, že tisíce let zažité zvyky a myšlení, ať jsou kruté a nesmyslné, jsou pro mnohé normální a je tedy zbytečně nepohodlné je jakkoliv měnit. A za druhé, ať se nám to líbí nebo ne, pouze lidé mocní a silní můžou dělat ve společnosti změny.

               Závěr knihy by mohl pro některé čtenáře vyznít dost uboze, jak často se píše : „.. autor závěr knihy odbyl“, ale právě pointa celé záhady tkalců gobelínů dělá z knihy tu pravou tragikomiku. Čtenář se musí v duchu smát, a říkat si, že Eschbach si z něj dělá blázny, ale podle mne autor pouze skvěle vyjádřil názor, že život je přece fraška. Doufám , že se s tvorbou Andrease Eschbacha ještě někdy setkám.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. tahle kniha se dá teď sehnat za pár šušňů ve zlevněných knihách. Vřele doporučuji!

  2. rozhodne jedna z nejlepsich knizek jake jsem v zivote cetl, ma zvlastni kouzlo a poetiku a skvelou atmosferu

  3. Přidávám se – naprosto výborná kniha, koupila jsem ji z nudy v Levných knihách a teď jen uvažuji, že jí pořídím po kilech a rozdám známým 🙂

Zveřejnit odpověď