Detektivka je bezesporu nekorunovanou královnou „oddychové“, nenáročné literatury. I přes to, že se hřeje na výsluní pozornosti už více než sto let, nejeví tendence ke stárnutí, ba naopak. K jejímu oživení přispívají i četná křížení s jinými literárními žánry. Známe historické detektivky, humorné detektivky, romantické detektivky, sci-fi detektivky… a pochopitelně i fantasy detektivky. K nim patří i příběhy soukromého detektiva Thraxase, jež mezi svými rivaly zdaleka nepatří k nehorším.
Obliba detektivek (čili románů o zločinu) vedla k tomu, že jejich motivů a literárních postupů se pokoušeli využít i spisovatelé, píšící knihy zcela jiných žánrů. K nejkopírovanějším odrůdám detektivky patří tzv. americká drsná škola, mezi jejíž vrcholné představitele patřili Dashiel Hammet a Raymond Chandler.
Postava osamoceného soukromého detektiva, který při pátrání ve stínech městské džungle soupeří nejen se zločinci, ale i s policií, se již dávno (a to i díky „noir“ filmům typu Maltézský sokol) stala archetypem, neodmyslitelně patří k „městským“ mýtům. K rekvizitám drsné školy sáhlo již mnoho tvůrců sci-fi a fantasy, ale pokud se na výsledky jejich práce podíváme okem zmlsaného fanouška detektivek, tak zjistíme, že hlavně v případě fantasy jsou často výsledky jejich práce, mírně řečeno, dosti neuspokojivé. Jakpak na tom asi je dnes recenzovaný Thraxas?
Na první pohled je jasné, že román Thraxas a bojovní mniši se od kánonu drsné detektivky příliš nevzdálil. Jeho děj se odehrává v městském státě Turai, který je něčím mezi římskou republikou, Pratchettovým Anhk-Morporkem a Leiberovým Lankhmarem. Prostě ušmudlané lidnaté město, při pohledu z ptačí perspektivy připomínají rozkopnuté mraveniště, kypící životem a obchodem, ve kterém znají jen dvě roční období – nesmírně horké léto, ve kterém je teplo k nevydržení, a mokré a studené období dešťů, kdy se vám na ulicích přímo před očima topí v bahně žebráci. Turai žije, a je ideálním prostředím pro hlavního hrdinu, který se něm pohybuje jako ryba ve vodě vedle sobě rovných individuí a prapodivných postaviček.
Thraxas je bývalý neúspěšný čaroděj, úspěšný voják a propuštěný policista, který si na živobytí vydělává tím, že dělá soukromého detektiva. Je totiž dobrý v hledání a hlavně v nalézání různých věcí a osob. Někdy své případy řeší s mečem v ruce, jindy využívá spíše mozku nebo trosek magického nadání. Jeho klientem je domnělý pachatel vraždy. Thraxas bude muset očistit jeho dobré jméno a vyřešit záhadu ukradené sochy, což mu komplikují bojovní mniši z jakéhosi exotického řádu, nájemná vražedkyně a cech zločinců. Za těchto infarktových podmínek nebude pátrání jednoduché…
Autor rozhodně nepojal knihu jako ponurou, vážnou, ale s nadhledem a humorem. Vytvořil detektivku kombinovanou s literaturou „sword and sorcery“ a humornou fantasy, mezi čímž autor dovedně balancuje. Občas se děj zvrhne v divokou akci, občas se zklidní a čtenář si může užívat lakonických Thraxasových hlášek a na půl úst pronesených fórků. Thraxas je prostě stále nad věcí… Přitom musím ocenit, že humor, ač místy dosti černý, se stále drží hranic dobrého vkusu a nesklouzává do samoúčelných nechutností.
Příběh obstojí i pohledu fanouška detektivek – má spád, místy je napínavý, nechybí dějové zvraty a závěrečná pointa. A má i svou logiku – sice pokřivenou, ale co byste čekali ve světě, kde elfové pořádají výlety za bílým masem a čarodějové používají své umění k ovlivnění závodů. Je třeba říci, že autor dokázal do necelých 230 stránek nacpat hromadu děje, což je zásluhou jeho úsporného stylu vyprávění. Který se však nemusí líbit každému.
Z konkurentů jsou Thraxasovi zdánlivě nejbližší romány Terryho Pratchetta, odehrávající se v prostředí Ankh-Morporské Noční hlídky. Podobnost může být pro některé lidi možná matoucí, ale Thraxas je opravdu o něčem jiném. Už u jeho předchozí dílu se objevily poznámky, že Martin Scott prostě Pratchetta vykradl. Jenže, věřte mi, není to tak. Správnější by bylo tvrdit, že oba hledali inspiraci u stejných zdrojů, a každý své dílo pojal trochu jinak.
Zdrojem inspirace, ze kterého asi oba vyšli, byla klasická díla drsné školy detektivek a neméně klasické povídky žánru meče a magie. Je trochu škoda, že spisovatelé tolik využívají akčnější odrůdu detektivek. Třeba takový příběh staré čarodějky na penzi, pátrající po záhadě vraždy v zamčeném pokoji, by nemusel být vůbec marný.
Nu ale teď je zde Thraxas. Pokud se vám líbil první díl, pak budete nadšeni. Autor dopiloval styl, takže je výsledek ještě čtivější a zábavnější. A třetí pokračování je údajně ještě lepší… Pokud se vám předchozí díl naopak nelíbil, je to pro vás ztráta času, který můžete věnovat něčemu jinému. Thraxas a bojovní mniši totiž přináší totéž, co předchozí díl, ale je to lépe (z pohledu odpůrců ovšem pořád stejně špatně) zabalené.
Super! Tak to si ráda přečtu. Jednička se mi moc líbila.
jednička byla nejdna z největších blbostí co jsem kdy četl… (i když… už to bylo i mnohem horší…) prostě hnus. Jak to mohlo dostat to ocenění? Komu se to může líbit??? %) fuj…
To Incomo:
Proč tak ostrá slova? To, že se ti to nelíbilo, ještě neznamená, že je to špatná kniha! Když mi nechutnají rajčata, taky netvrdím, že jsou hnusná a divím se, že při jejich konzumaci ostatní nezvracejí!. Chtělo by to trochu ohledu k názorům ostatních…
sry, byl jsem v amoku… rozzuřilo mě, kolik bodů to dostalo… teď bych to řekl mírněji (ale pořád by to mělo stejný smysl)… rajčata to je hezké přirovnání… já prostě jenom nechápu, komu se to mohlo líbit. amok je strašná věc (propadám mu často)… sry. 😉
OK, však se nic neděje… :))
Vyborne!
Jednicka se mi moc libila a par let jsem cekal na bojovne mnichy. prave jsem to docetl a opet jednim dechem. je to trochu drsnejsi fantasy s mrtvolama a suchym humorem. fakt dobre
Asi tak,jednička byla dot dobrá.