Temný záměr – Svět Řeky III. – Farmer Philip José

Třetí díl z velmi zvláštního světa zaujme oproti svým předchůdcům už jen svým zjevem. Má totiž víc než dvojnásobnou šířku, takže lze očekávat, že při čtení se budete bavit dlouhou dobu. A tu dobu kniha rozhodně splňuje, dokonce uvnitř i určitým způsobem prodlužuje…

Farmer Philip José - Temný záměr - Svět Řeky III.

A jakým? To se dozvíte dál. Nejdříve něco k faktům, příběhu a dalším věcem, které vás určitě taktéž zajímají. Děj tentokrát není zaměřen pouze na jednu postavu, případně území. Neustále skáče mezi různými „hrdiny“, kteří mají společnou jednu věc. Jednu myšlenku. Jeden cíl. Zjistit, co nebo spíše kdo je v té záhadné budově v nehostinném studeném moři u pramenů Řeky. A každý má svůj vlastní způsob, jak se tam chce dostat. Plavba trvá opravdu neskutečně dlouho a přitom ani není jasné, co dělat na konci (začátku) toku, protože tam leží další stěží překonatelná překážka.

 

Ale Jill v tom má jasno. Dostat se do státu Parolando a být na palubě vzducholodi, která se tam staví. A kam poletí, to je až na druhém místě. Současný prezident Firebrass ji přijme jako novou občanku a podobná námaha jako u stavění obří lodě v minulém díle se může opakovat. Jen ta plánovaná cesta se změní. Z desítek až stovek let po řece se stane několik dnů letu vzduchem. Na krátký okamžik se knihou mihne opět i Burton, který společně se svými přáteli chce po menší nehodě pokračovat na parníku, který by měl dle zvěstí plout kolem. Potom si počtete hodně stran ohledně Petera Frigatea. Sice jsme se s ním setkali už dříve, ale teď to bude hodně odlišné vyprávění, protože tato osoba bude jako nová :-).

 

Samozřejmě se kolem bude motat o dost víc lidí, objeví se nové tváře, nové charaktery a některé z nich obehnané rouškou tajemství. Určitě čekejte několik překvapení a menších zvratů v ději. Se Samem Clemensem jste se minulý díl také nerozloučili naposledy. Globálně řečeno, pan Farmer rozehrál opravdu velkou šachovou partii, kdy na plochu přidává neustále nové postavičky, takže se nemůže soustředit na všechny a vždy se zaměří jen na pár z nich na jedné straně šachovnice s tím, že ostatní se o sebe postarají. Ale samozřejmě se i k nim hráč musí porůznu vracet a usměrňovat, aby celková strategie s cílem byla v jedné linii. Proto berte tuto knihu jako další metu v příběhu, kdy se téměř vše jen dolaďuje na finální útok a kdy se plánuje, že někde v budoucnosti se tento opatrný postup s mnoha jednotkami postupně složí dohromady a nikdo jim ve vytýčeném cíli nezabrání.

 

Ale je tady ale. Děj se totiž opravdu doslova vleče, jak jsem už nastínil v úplném začátku. Ne, že by se nic nedělo, jen je to vše podáváno tak rozvláčným způsobem, že někdy vlastně přemýšlíte, o co vlastně v té scéně jde. Kdyby pan spisovatel chtěl, určitě by to mohl tak o třetinu zkrátit, dát všemu větší spád a potom by finální čtivost měla určitě větší úspěch. Jenže je mi jasné, že tuto sérii tak brát nelze. Člověk, který by si tuto knihu koupil s tím, že se výborně pobaví a za dva dny spokojený a nevyspaný ji odloží do knihovničky, by se velice spletl. Jak jsem psal už dříve, autor se zde „vypisuje“ ze svých myšlenek a nápadů a často vše prokládá různými vzpomínkami na Zemi, na různé přátele a podobné věci. Vzpomeňte si na tuto větu, až si přečtete scénu, kdy Peter píše dopis svému příteli a hází jej ve flašce do vody. Protože v tomto okamžiku si přečtete historii naprosto zbytečné postavy. Vše je ovšem cílené, protože po asi třiceti stranách se dozvíte další střípek z putování do oné tajemné vysoké věže. Jenže způsob, jakým je vše popsáno, je přinejmenším roztahaný. A to přinejmenším zcela bez nadsázky.

 

I tak ale najdete dostatek pasáží, které zase naopak hýří akcí a posledních dvě stě stran jsem přečetl velice rychle, protože se už opravdu všechno pěkně rozjíždí a vyhrocené situace jsou na každém rohu. Teda spíš zákruty. Pokud jste četli předchozí díly, tak u tohoto určitě ještě nemusíte váhat s koupí. Zjistíte hodně nových faktů, dokonce se na úplném konci trošku seznámíte s „panem neznámým“, případně „panem X“. Sice to vypadá, že konec ještě není tak úplně v dohlednu, určitě jej ale už budete někde v dáli tušit a netrpělivě přemýšlet, jak to teda všechno je, protože k minulým tajemstvím a nejasnostem přibudou mnohá další :-).

 

Kniha stejně jako předchozí je z redakčního hlediska výborná, jen jsem se trošku pozastavil na tím, že o P. J. Farmerovi si na konci můžete přečíst dvakrát za sebou. Holt, chybička se vloudila.

 

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Triton.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. ale vůbec to nebylo špatný…dokonce bych řekl, že jsem se bavi dlouho. lepší než dvojka…nebo ten odstup?

  2. Tezko rict, ja jsem cetl vsechny tri hned za sebou. A dvojka mi prisla lepsi. Ale i u te trojky se da dobre pobavit…

  3. Mno, s ohledem na další skvělé Farmerovi knihy jsem si zařadil Řeku zmrtvýchvstání a Bájnou loď mezi jeho průměrné až podprůměrné knihy. Ale po přečtení Temného záměru jsem měl velmi rozporuplné pocity. Asi se mnou nebude nikdo souhlasit, ale já jsem se u téhle knihy vyloženě nudil a už se nemohl dočkat, až ji dočtu do konce a raději šáhnu po nějakém jiném autorovi. Autor si alespoň mohl odpustit ty vleklé přednášky např. o anglické literatuře minulého století. Také děj byl nemastný neslaný, hlavní hrdinové na stovkách stránek pracně budují vzducholoď, aby nakonec byla zničena a autor mohl vesele pokračovat odznovu v další knize o tématu řeky. Tato kniha mě odradila od přečtení 4. a 5. dílu. 4/10

Zveřejnit odpověď