Je vám Země malá? Chcete se podívat do vesmírných dálav? Pak se ponořte do již šestého svazku edice New space opera nakladatelství Laser-books; do příjemného, dobrodružného a až na poetický úvod velmi čtivého prvního dílu trilogie Světelné stroje.
Matt je mladý hacker žijící na hraně zákona. Když se mu do rukou dostanou data z vesmírné stanice ESA, dostane se na pomyslný vrchol, ze kterého ho čeká jen volný pád nepředvídatelných událostí. Materiály jsou totiž nanejvýš citlivé – ukáže se, že data pochází od mimozemšťanů a obsahují plány mimozemské vesmírné lodě.
Jiné místo, jiný čas. Ocitáme se ve Druhé sféře, v civilizované oblasti vesmíru, kde bohové plují kolem hvězd. Potomek Matta Gregor je mořským biologem. Řeší příklad z rodinného dědictví, aniž by tušil, co znamená. Netuší, že rébus vede k řešení, které stírá otázku zachování samotného lidství.
Osudy Gregora a Matta jsou si vlastně celkem podobné. Autor je oba dva zavedl do milostného trojúhelníku, oba dva umí v pravou chvíli improvizovat a postavit se překážkám. Po několika kapitolách se vám bude zdát, že čtete o jedné osobě. Ale vzhledem k jejich příbuzenství je podobnost charakterů pochopitelná.
Na románu je také zajímavé politické pozadí. Svět je po ropných válkách rozdělen na Ameriku a Evropský svaz. Rusko si podmanilo Západní Evropu a vládne jí velmi volnou rukou. Kupříkladu umožňuje existenci IWWWW, obrovskému firewallu, sloužící hackerským odpadlíkům zálohovat jakákoliv data a pracovat s nimi. Jinak se politiky v románu nemusíte bát. Jistě, mluví se o ní, dokonce je jedním z hybatelů děje, ale autor s ní operuje tak, aby zůstala zachována zábava.
Ken Macleod střídá v krátkých kapitolách osudy obou mladých hrdinů, zaměňuje ich formu za er formu, zkrátka dělá všechno proto, aby udržel čtenářovu pozornost. A daří se mu to. Možná není tolik přemýšlivý jako Wright, ani tolik propracovaný jako Simmons, ale je svůj, a to se taky počítá. Snad jen závěr, kdy utíná jednu dějovou linii, není úplně košér. Autor totiž spojuje dějové linie v nepříliš vhodném okamžiku, jakoby si nevěděl s Mattovým osudem rady. Na druhou stranu aspoň částečně uzavírá děj, takže knihu lze s přihlédnutím oka číst jako samostatný celek.
Vcelku se jedná o velmi příjemnou space operu říznutou kyberpunkem a politickým thrillerem. Kniha asi Laseru Cenu Akademie nevyhraje, ale zaručeně se budete těšit na její další pokračování.
dotaz
Omlouvám se, že můj post není příliš k tématu, ale zajímalo by mě, jestli Laser pomýšlí vydat u nás Steampunk antalogy spáchanou A&J VANDERMEER.