Zhruba rok po „Přízraku minulosti“, prvním dílu Zahnovy duologie „Ruka Thrawnova“, vydal Egmont i druhý díl, nazvaný příznačně „Vize budoucnosti“. První, co překvapí zájemce o tuto knihu je objem – dvojnásobný oproti prvnímu dílu (525 stran). Druhé překvapení je cena 349,-Kč, možná přiměřená objemu knihy a nákladům vydavatele, ale jinak stejně ošklivá, jako zřejmě původní koláž na obálce, dodaná přímo Lucasfilmem. Po překonání prvotního šoku a zakoupení knihy se může zájemce pustit do čtení.
Děj druhého dílu začíná přesně v bodě, kde první díl skončil. V prvním dílu skupina imperiálních spiklenců (moff Disra, major Tierce a podvodník Flim ve své životní roli velkoadmirála Thrawna) zorganizovali velkolepou akci, jež má obnovit staré Impérium, odstavit admirála Pellaeona, nejvyššího vojenského velitele Imperiálního zůstatku, a zavést Novou republiku do občanské války.
Součástí akce byla neutralizace Pellaeonova posla, který měl doručit Nové republice nabídku míru. Luke Skywalker odlétá hledat ztracenou Maru Jade na tajemnou planetu v systému Nirauan. Talon Karrde se vydává k možnému zdroji Caamaského dokumentu, dokladu, který může zabránit občanské válce v Nové republice.
Druhý díl na toto dějové schéma plynule navazuje. Luke přilétá na planetu, kde zmizela Mara. Při příletu se ho pokusí zlikvidovat hlídkové lodě neznámého typu, jejichž výskyt v tomto sektoru sem přilákal Maru. V jeskyních nalézá nejen Maru, ale i podivné národy jakýchsi okřídlených potvůrek Qom Qae a Qom Jha, které komunikují pomocí síly. Spolu s Marou se vydává na náročnou výpravu do nedaleké tajemné pevnosti, kde je čeká nejedno překvapení. Talon Karrde mezitím pokračuje ve své cestě k možnému zdroji Caamaského dokumentu. Han Solo spolu s Leiou mají v úmyslu strávit dovolenou na Pakriku Minor, ale útok neznámých stíhaček způsobí, že všechno je najednou jinak
Bel Iblis dostává sebevražedný úkol získat silou Caamaský dokument z imperiální databáze na silně opevněné základně Yaga Minor, což by mělo zabránit likvidaci Bothawui a občanské válce v Nové republice. Své „polínko do ohně“ si přikládají i imperiální záškodníci a výše jmenovaní imperiální spiklenci. Pellaeon, očekávající v opuštěném systému Bel Iblise se místo toho setkává s Leiou. Situace v jedné vzdálené galaxii se dále vyostřuje…
Ve Vizi budoucnosti dostává čtenář do ruky jeden z nejlepších dobrodružných románů, jaké se poslední dobou objevily na našem trhu. Celý příběh je autorem postupně a logicky rozvíjen v několika zdánlivě nezávislých dějových liniích, které se ve dramatickém finále propojují a děj vrcholí až na posledních cca 70 stranách. Postupná gradace a logická návaznost událostí, rychlé střídání prostředí, dramatické události (včetně kosmických bitev), celá plejáda nejrůznějších postav a postaviček, minimum úletů – to vše dělá z duologie „Ruka Thrawnova“ velice dobrou, ne-li jednu z nejlepších, byť díky zařazení do Star Wars poněkud specifickou space operu. Pravověrní vyznavači SW Vizi budoucnosti většinou vytýkají dva až tři nedostatky (-1) není tu „nic nového“ proti Přízraku minulosti; 2) ryze účelově a nesystémově se zde objevuje informace o mniších „Aing-Tii“, kteří na sílu nahlížejí jinak, než Jediové; 3) nevyskytuje se tu Chewie a Leiiny děti). To ale nám, běžným čtenářům, nemusí dělat vrásky, protože i přes výčitky některých hnidopichů je to zatraceně dobré čtení, jehož jedinou velkou vadou je relativně dlouhý časový odstup vydání po prvním dílu.
Překlad Milana Pohla je dobře čitelný a možná o něco lepší než v případě prvního dílu (některé termíny jsou přeloženy jinak), jistí skalní příznivci SW na něm ale zaručeně nenechají nit suchou. Redakční práce je odvedena slušně (překlepů bodajících do očí je málo) a s obálkou zjevně nešlo nic dělat (viz výše), takže i po těchto stránkách se na trh dostala slušně provedená kniha.
Celkově lze konstatovat, že se k zájemcům o dobrodružnou literaturu dostává kvalitní příběh, který potěší i jiné čtenáře, než vyznavače Star Wars.
pravda
s recnezí lze jen souhlaist