Není to zas tak dlouho, co se na trhu objevila sbírka povídek Petra Schinka „Špinavá práce“. Úvodní povídka „Čokl“ byla coby vnadidlo k přečtení na Fantasy Planet už nějakou dobu předtím, dokonale stylová ilustrace na obálce od Jana „Huntera“ Doležálka naprosto přesně vystihuje ducha knihy a dokonce zabodovala i v zahraničí.
Obsah tvoří šest povídek – dvě (první a poslední) jsou postkatastrofické, zbylé čtyři se odehrávají v době, kdy se ke katastrofě schyluje. Předkatastrofické povídky chronologicky zachycují některé životní osudy Charlieho Parkera, kdysi snad poctivého občana, který se řízením osudu změnil v druhořadého gangstera. Jeho světem je Amerika v období totální surovinové krize, kdy si benzín mohou dovolit jen ti nejbohatší a válka o poslední zdroje s Rudými je za dveřmi.
Hrdinou postkatastrofických povídek je Ellington. 80 let po jaderné válce se toulá tím, co zbylo z Ameriky, a ve společnosti jakési nespecifikovatelné psí obludy se protlouká životem, jak se dá.
Obě postavy, ač zasazeny do různých časů, mají řadu společných vlastností. V zájmu vlastního přežití jsou schopné prakticky čehokoliv, ale přes veškeré pochybnosti a minulé skutky v obou čas od času problesknou jiskřičky cti, což je pravidelně zdrojem jejich potíží. Jejich světy jsou též podobné – v obou vládnou peníze, zbraně a právo silnějšího, jen v civilizaci je to méně viditelné. Patřit k nějakému gangu je jeden z mála způsobů přežití, v civilizovaném světě je navíc nutno znát ty správné vazby a umět jich využívat.
Z hrdinů jiných našich aurorů má k těm Schinkovým nejblíže asi Žambochův Bakly, ač patří do jiného literárního subžánru. Jde ale také hrdinu příběhu typu „drsná škola“ (byť ve fantasy verzi), má tudíž obdobné problémy a názory na jejich řešení, jako hrdinové Špinavé práce.
Základ vyprávění vychází z klasické „drsné školy“, dnes už klasické schéma hrdiny, který je téměř zničen, ale pomocí svých schopností nakonec dokáže splnit svá předsevzetí, je zde dovedeno prakticky k dokonalosti. Po stránce jazyka je text na současnou dobu nebývale kvalitní a výsledek ze všeho nejvíce připomíná Velinského Kontinent neomezených možností (3x Christy Biggs). Vzhledem k prostředí, v němž se odehrává, je ale Špinavá práce podstatně krvavější a drsnější. Ostatně – od napsání Velinského příběhů se doba i poměry výrazně změnily, styl a kvalita podání jsou ale plně srovnatelné. Postkatastrofické příběhy nezapřou zdroj inspirace v nejrůznější (často béčkové) filmové tvorbě a přejímají od ní některé nedostatky a stereotypy, to jim však neubírá nic na čtivosti.
Z hlediska povrchního pozorovatele může být Schinkova sbírka považována za další módní krvák, ale přes množství mrtvol a notnou porci černého humoru tomu tak není. Osobitý Schinkův styl rozhodně nelze srovnávat s Kulhánkovým, nejde totiž v žádném případě o parodii na všelijaká filmová a literární klišé. Za nějaký čas bude možná Špinavá práce řazena ke klasice svého specifického subžánru.
K celkovému dobrému dojmu přispívá technické provedení knihy. O obálce byla řeč již v úvodu. Vazba, ač lepená, působí dojmem bytelnosti, členění textu není špatné a velikost a typ písma byly proti některým knihám jiných nakladatelů zvoleny optimálně. Zajímavou kuriozitou je animace pistolníka na okraji stránek – necháte-li je proběhnout mezi prsty dost rychle, mihne se vám před očima krátký kreslený filmeček o jednom smutném osudu. Ve Wolf publishing prostě nic nezanedbali.
Jde o po všech stránkách vydařenou knihu, byť pro čtenáře s poněkud otrlejšími vnitřnostmi. Kdo má rád „drsnou školu“, gangsterky a civilizovaný jazyk, přijde si na své. Pro lepší vychutnání obsahu ale doporučuji jako zvukové pozadí při čtení pouštět odpovídající stylovou hudbu.
Hezká recenze, asi si to koupím 🙂
Jen by mě zajímalo, jakou stylovou hudbu má autor na mysli… Death metal, grunge nebo punk? 🙂
hudba
Drž se doporučení Mirka Žambocha v doslovu:-), ale jsem přesvědčený, že soundtrack k “Někdo to rád horké” bude taky to pravé – alespoň k těm čtyřem předkatastrofickejm. K postkatastrofárně možná CD “Anděl posledního soudu” od Brichty, i když byl dělanej k něčemu trošku jinýmu.
Charlie Parker je hlavní hrdina cyklu románů od Johna Connollyho (Every Dead Thing, Dark Hollow, White Road, Killing Kind a Black Angel)…zajímavaá shoda…
8/10 pro tuto knihu je dost malo, je daleko lepsi
het2
Jo, Petr Schink mi to říkal, že je ještě jeden Charlie Parker. A k tomu jsou ještě propisovačky :-)Je to shoda okolností, nehledej v tom umělecký záměr.
Re: het2
Propisovačky Perker ale vymislel George B. Parker, nikoliv Charlie :o)
Já znám ještě…
saxofonistu zvaného The Bird 🙂 Takže možná by se jako stylová hudba hodilo něco od něj…
Kde v zahraničí?
A jak že zabodovala?
Pro J.V.jr. – tady:
http://www.deviantart.com/deviation/31023860/
N-10-Tikki: jako muziku bych doporučil nějaký jazz nebo rockové fláky z 50. let
ještě k muzice
Kdepak, ta správná nálada nastane, když si ke čtení pustíte soundtrack z filmu Sin City. Tu muziku dělali profíci a fakt sedí 🙂
recenzi jsem ještě nečet, čtu knížku, žasnu. a to nejen nad kvalitou textu, ale taky nad knížkou jakožto nad knížkou… obálka… animace… žasnu… pro mě zatím kniha roku… (no, vlastně, předtím byl ještě ten ílion… takže školního roku! cca)%)
Incomo: takže nelituješ těch cca 30,- Kč navíc, nad kterými v diskusích lidé kvíleli jako nad nepřekonatelnou překážkou? 🙂
catatonia: kdo jsi smim-li byt tad drzy a ptat se? 😉
romison: produkční v jedné společnosti a čtenářka sci-fi a fantasy 🙂
a znam te? ;))
zdaleka nelituji… pro petruschku jsem to musel udělat… notabene, jsem z lidí kteří když si něco chtějí koupit nad cenou se většinou nezastaví… %)
Knizka se vazne povedla! Petruschka usel poradny kus prace – schvalne si zkuste porovnat nektere jeho starsi povidky (respektive starsi verzi povidek) co jsou na webu a ty v knizce 🙂
musím někde stáhnout soundtrack na SinCity… jazz je k tomu super, ale ten je super vždy a chci změnu… a pořádně stylovou… nevíte nějaký link kde stáhnout Sin City? (jazz4EVER!)
Incomo: nejlépe přes bittorrent, ale pozor, soundtrack k sin city není jazz ani nic podobného, je to kompilačka, něco jsou orchestrálky, něco (většinou to nejdivnější – inspirované jazzem a soundtrackovou hudbou) dělal sám Rodriguez nebo Revell a jsou tam třeba taky Fluke. Celkově je to dost elektronické.
ten film jsem viděl dvakrát, takže vím co čekat… zkusím to stáhnout přes eDonkey…. já jen jestli někdo náhodou neví o linku přímu na netu… to bych měl stažené celé za 7 minut…… ale jazz je stejně nej…. %)
Sin City soundrack
Najdete ho treba tady: http://music.allofmp3.com/r2/Sin_City/Original_Score/group_6810/album_1/mcatalog.shtml?albref=14
me se moc nelibil ten soundtrack
Re: Sin City soundrack
Ale to je podpora porušování autorských práv! 😉
to Vana: a ty se rad nechas :))
Sin city soundtrack
jak jsi na to Vanku juniore prisel? Tento server muze naprosto legalne ty skladby prodavat :)to jestli to umuznuje jen zakon v dane zemi, kde se server umisten a jinde ne, je vec druha 😉
Re: Sin City soundrack
no, já vám nevím, ale mě z té stránky jdou stejně stáhnout jenom půlminutové ukázky…. %(
pro Jirku Vlčka:
Milý Jirko, mám menší problém s Vašimi stránkami http://www.wolfpublishing.cz – totiž, stránka mi nejde zobrazit… píše mi Invalid IP used… radil jsem se s odborníkem, a ten zcela rezolutně prohlásil, že tvůrce stránek byl kokot, neboť stránka se zobrazí jen pokud máte veřejnou IP… a většina lidstva má neveřejnou… proto se ptám: nešlo by to opravit? Opravdu rád bych Vaše stránky navštívil. Předem děkuji za odpověď. Incomo. %)
Přidávám se
Mám stejný problém jako Incomo.
a nic…
Problém stejný jako Incomo jsem měla dva týdny na návštěvě u příbuzných… z mýho millovanýho notebooku to ale jde….:)
funguje to jen hodným lidem
Teď to už funguje všem. Stačí snížit bezpečnost. Ach jo…
oh, děkuji ti…
😛
Potvory, zaujali jste mě svými ohlasy na tuhle knížku… Teď abych šla do knihkupectví vypláznout přes dvě stovky.
Krucinál, je to tak tenké… Fakt to stojí za ty prachy?
Si piš!!!
🙂
Pořád jsem váhala se zakoupením, až jsem Špinavou hru včera objevila v antikvariátu – s poněkud umolousanými rožky a třetinovou slevou:-) Tak už vážně nebylo co řešit – mám ji. Doufám, že to je taková super pecka, jak všichni slibujete:-)
Re: Sin City soundrack
hmmm za prachy si debil :DD
Tak jsem konečně začala číst… a v půlce jsem toho nechala. Je to skvělé, akční, napínavé, vtipné, super, ale… ale. Povídky jsou dost šablonovité: hlavní hrdina narazí na problém, hlavní hrdina dostane do držky, hlavní hrdina se vzchopí, hlavní hrdina převálcuje nepřátele, hlavní hrdina odchází (odjíždí) vstříc nové nakládačce v další povídce. V pořádku – je to bezvadně napsané, čte se to úžasně. Právě proto si nechci kazit dojem stereotypem, prodloužím si zážitek a k druhé polovině se vrátím za měsíc nebo dva. Už teď můžu říct, že P. Schink je výborný spisovatel, knížka má vkusnou, dobrou obálku i grafickou úpravu, minimum chyb v textu, zkrátka po všech stránkách vymakaná práce. Přesto si nemyslím, že by cena knihy měla převyšovat počet stránek (pokud nejde o leporelo:-)).