Je to více jak rok, kdy jsme se naposledy dočkali nové knihy R. E. Feista. Tentokrát to není pokračování některé ze započatých sérií, ale dostává se nám do rukou první svazek pentalogie nazvané Konkláve stínů.
R. E. Feist už popsal notný kus historie světa Midkemie. Kniha probíhá sto padesát let po událostech trhlinové války, tedy třicet let po vypálení Kondoru (konec Hadí ságy). Děj se odehrává v království Roldem a tak nám autor odhaluje další střípek ze svého světa. Bohužel se autor nepustil do popisování kulturních rozmanitostí, které bravurně ovládá (viz. Královská krev a celý kelewanský cyklus), protože se civilizace na Roldemu podobá té z Ostrovního království.
„Spár stříbrného sokola“ je mladý Orosini, který zázračně přežil genocidu svého národa. Mladík svázaný rodovou ctí se zapřísáhne mstou. Jeho protivníci jsou však mocní, a tak, než svou pomstu naplní, musí se lecčemu naučit a získat vlivné spojence. Mladík má štěstí, protože jeho učitelé jsou schopní a on se časem stává součástí Konkláve stínů – společenství, které na konci Hadí ságy založil mág Pug. Spár tak postupně zjišťuje, že se jeho msta stává součástí plánu daleko rozsáhlejšího, než si zpočátku myslel.
Kniha je rozdělena na dvě části. Ta první se zcela věnuje přeměně špinavého barbara v mladého gentlemana. Ve druhé části vystupuje hrdina jako mladý šlechtic Spear ze Sokolky připravují se na soutěž o nejlepšího šermíře světa.
Vedle Spára se do popředí dostává i Magnus, Pugův syn, o jehož život usilují zlé síly. Mladý mág má v budoucnu předčit i svého otce. Uvidíme, jestli vytvoří spolu se Spárem dvojici podobnou Pugovi a Tomasovi z knihy Mág.
Otvíral jsem knihu “s velkým otazníkem”, protože z posledních Feistových románů vynikl jen Čestný nepřítel, ale na tom se podílel W. R. Forstchen. Musím říct, že s výsledkem může být čtenář spokojen. Stylově se kniha podobá Hadí sáze a v kvalitě jí snad i překonává. Jestli se mi na knize něco nelíbí, tak je to obálka. Střídmé černo-stříbrné pozadí doplňuje opeřenec, který vypadá jako fotka z „digitálu“ s hodně slabým rozlišením. Něco takového bych si nedal na webovou stránku, natožpak na obálku knihy.
Celkově bych první díl pentalogie popsal jako dlouhé preludium, v němž jsme shlédli slasti a strasti dospívání nového hrdiny. Pravda, ke konci knihy je již děj bohatější, ale pravého napětí a světodějných událostí se dočkáme až v dalších dílech. Každopádně má autor dobře našlápnuto na pokračování a způsob, jakým je kniha ukončena, zaručuje, že si další díl určitě koupíte.
No já sem knihu v polovině zavřel a už neotevřel, děj je hrozně rozvláčnělí, popis všeho je takový nanicovatý…Nikdy jsem Feista nečetl, tohle je od něj první co se mi dostalo do ruky a můsím přiznat že mě to hodně zklamalo. Zkusím se k tomu vrátit až bude chvilka klidu ale pochybuju že mě to chytne, tenhl styl psaní mi prostě nic neříká.
Njn Hack&Slash čtenář :)Feist je literární mág…
Jaho starsi veci jsou podle mne na tom lepe nejen co ce tyce napadu, ale taky literarne. Mam pocit, ze podobne paskvily jako SLza bohu mu prilis casu nezabraly. Popisy jsou nudne, trapne, nezajimave, opakujici se, pribeh nema stavu, chybi napady, precizne vykreslene postavy, dramaticke zvraty… proste vsechno, co je tak dobre treba na saze trhlinovych valek. krome toho byl drive strucnejsi a vystiznejsi, i kdyz to i predtim byly tluste spalky. Ale furt se tam delo neco noveho. Spar jsem jeste necetl, ale samozrejme ho taky zkusim. Verim, ze to muze byt i na urovni Hadi sagy, ktera se mi jeste libila, ale kvality nejstarsich romanu uz Feist asi nikdy nedosahne. Bohuzel.
Vcera jsem se nekde docetl, ze Spar stribrneho sokola nakonec neni uvodni dil pentalogie, ale jenom trilogie. Feist prehodnotil plany a misto pentalogie vytvori dve trilogie. Ta druha bude urcite hned navazovat na tu prvni. Jinymi slovy, z peti knizek je razem sest. Jsem zvedavy, jeslti to bude posledni Feistovo vzepjeti, nebo jestli uz nad nim nezacnou lamat hul i verni fanouskove.
To je možné ale i mág může napsat škvár ;).njn holt si Dumb & Dull čtenář.
hehe natož že to měla být původně jen trilogie, tak se Feist celkem rozšoupl, ale co se dá dělat.A kvalit původního mága to opravdu nedosahuje (já si ještě trožku víc cením Královské krve), i když na amerických webech prý říkali, že právě tahle sága by se jí vyrovnat mohla. No uvidíme v dalších dílech, třeba se opravdu dočkáme.
Pokusim se tedka tu informaci o dvou trilogiich overit. Jeste v breznu totiz Feist rikal neco jineho. Tak nevim, jeslti treba nedoslo k nejakemu nepochopeni. Zatim strpeni 🙂
Aha, tak uz jsem nasel zdroj:”If you been keeping track of the names for REF´s latest books and series name you´ll notice the titles have changed several times. The last two books of the Conclave series in are now the first three in the next Series called Darkwar Saga. The first book former title of “Agent of Madness” is now “Agent of Chaos”. Which will change again because of similarities with another book by Paul Anderson. So the first book might be named “Agent of Darkness” or worse “Spy vs Spy”. The second book which was the last in Conclave is now might be titled “In to a Dark Realm”. While the third could be called “Wrath of a Mad God”.” Je to z adresy: http://students.uat.edu/jefjonai/feist/elis/f_news.html
To je sice fakt, ale s titulama Vrazi z Krondoru, Slza bohů a Zrada v Krondoru se moc nevytáhl, samozřejmě, že to ihned bohatě napravil Čestným nepřítelem, ale ty knížky fakt nic moc. Spár je ale dobrej, přečetl sem ho za den(musel sem do práce, jinak by to byly tak 4 hodiny).
Tak že bych si zas jednou něco přečet?Já čet od Feista jen Trhlinovou válku a už tam se mi jeden díl nelíbil (tuším, že to byl stříbrný trn) a navíc se vsadím, že bych měl znát i díli mezi tím, abych chápal “mytologii” co?No nic, stejně na čtivo nějak nezbívají peníze, takže si zas přečtu jen nejnovější Pratchety, které milostivě zaplatí pan otec, protože ho rád.Tak se mějte Fantasymilové a škoda že už svojí bezmeznou lásku k fikci mám asi za sebou…tak byste mi možná mohli poradit, co z nových věcí OPRAVDU stojí za to, ať si taky přečtu nějakou oddechovkujá sem naposledy FAntasy dnem i nocí četl v době kdy na vrcholu byly Feist, Eddings, Williams, Gemmel, Jordan a Weis Hickman (i když od těch sem si teĎ pár věcí přečetl znova a už mi to nějak nic neříkalo, připadalo mi to celý jako zahozenej nápad s pár poměrně čtivíma kapitolama)
Pro Anarvina
Milý Anarvine. Myslím si, že za přečtení určitě stojí cyklus Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina… Už u nás vyšly tři díly a autor dopisuje čtvrtý… Kam se na něj hrabou Feist nebo Eddings!
Díky za typ, dovolená v u moře se blíží, takže možná přibalim Martínka s sebou na pláž.
Jj, G.R.R.Martin je super, ale je to taky celkem rozvláčné čtení, a to množství postav je tam fakt ultra :o)
Kritikové
Líbí se mi, jak Ti největší kritikové zde (v tomto případě ID Honza a Anarvin) mají slušné problémy s vlastním pravopisem :o)
Ako to vidím
K tomu Spárovi – ja som ho čítal v originále a fakt je asi z dvoch tretín dosť rozvláčny, ale keď máte radi niečo viac akčnejšie, tak si prečítajte King of Foxes, síce miestami je to tiež trošku rozvláčne – autor neustále (zrejme aby čitatelia boli vždy v obraze) opisuje, kto je hlavný hrdina, ako sa dostal tam, kam sa dostal, kto sú jeho spolubojovníci v Konkláve atď., ale zvyšných 100 strán je zaujímavých 🙂 Skrátka keby to bolo trošku viac na ten štýl akým píše napríklad Erikson (kde čitateľ fakt niekedy stráca prehľad a musí si pomôcť zoznamom postáv) bolo by to možno zaujímavejšie.A ešte jeden postreh, nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že prvé dva diely Konklávy by vlastne mali byť jednou knihou – je to jeden príbeh (niečo ako Mág I a Mág II).
Re: Kritikové
Já mám problém s pravopisem a ty zřejmě se čtením.Jestli to tvému zakalenému zraku ušlo tak jsem psal že styl psaní Feista mi nesedí, ne že je to sračka. Ovšem na našem totalitním státě plném postkomunistických rejpalů je objektivní kritika zakázána a proto když dojdou rozumné argumenty tak rejpají do věcí které nemají s věcí nic společného. Mě je taky nevadí že to vychvaluješ a si v xichtě šeredný ;). Ta samá kravina od věci viď, my o voze a on o koze. Nech si svoje připomínky a příště než něco splodíš tak raději pořádně čti. Každý si může číst co chce a líbit se mu také může co chce, chápu že si synek z rodiny, kde otec byl(je) u lidovích milicí a máš tedy doma totáč, ale ostatním prosím nech jejich názor, i když se ti zrovna nelíbí ;). To sem se zase hezky rozepsal na hloupím přispěvkem, hned je mi lépe 🙂
Re: Re: Kritikové
Trochu off-topic, nemyslíš? Pokud si znovu přečteš můj předchozí příspěvek, přijdeš na to, že JEDINÉ, čeho jsem se dopustil, byla kritika FORMY, nikoliv OBSAHU! Tvůj názor nehodlám nijak komentovat, to, že ses pustil do osobních invektiv je Tvá věc …
Re: Re: Re: Kritikové
Kritika pravopisu snad není osobní??? je to snad k věci, k recenzi knihy, to to máš asi hodně pomotané ;).
Jó na pravopis já z vejšky seru ;)Ale jinak teď sem si to po sobě přečet a jó máš pravdu, zní to kurva kriticky co?Tak aby bylo jasno! Trhlinovou válku považuju za jednen z největších FAntasy počinů vůbec, akorát jeden díl mi tam připadal trochu slabší (buď to byl stříbrný trn nebo zlo v Shetanonu, už si nevzpomenu…)
uvidime
od feista jsem precet uplne vsechno az na vraha v LaMut. A nejlepsi se mi zdal ani bukanyr, cestny nepritel a potom uz jen lehce vystupuje konec sagy imperia a sethanonPS:jestli chcete neco pohadkovyho tak Eddings, jestli si chcete rvat z napeti vlasy tak Goodking(nedoporucu slabsim povaham – castecne se za ni diky jeho knizkam povazuju ;D ) a jestli chce neco kde je hodne slozitej dej a dobre udelanej princip kouzel tak Jordan,Sapkowski je zvlastni a dobrej
spar + darkwar
Spar je docela dobra knizka, takovy Mag “trosicku jinak”, Kral lisaku nam slibuje zajimave dokonceni trilogie. A v Darkwar saze nejspis ziska hodne mista i Kelewan!
Spar a Feist
Pri cteni knihy Spar Stribrneho Sokola jsem mel pocit,jakoby se vracel Feist zpatky…konecne se mi to zdalo byt hodne ctive..davajici smysl…zadna slatanina jako Zrada,Vrazda v Krondoru,ci Slza bohu…mimochodem i Obdivuhodny nepritel mi nepripadal moc dobre napsany…pripadalo mi to jako vypujceny svet s malym podilem psani Feista.Na Sparovi se mi libil rozsah vedomosti jake Feist casto pouziva a jak dokaze do sveho Fantasy sveta zasadit spoustu ruznych postupu,zkusenosti ci znalosti z naseho realneho sveta…Libi se mi,ze prokazuje sem tam znalosti z ruznych oblasti a ze dokaze popsat dane postupy vyroby urcitych veci apod. tam kde by spousta spisovatelu napsala popis jen okrajove,Feist dokaze vysvetlit vznik.Hlavne mi ale Spar pripadal spise jako samostatny roman,ktery by ani nemusel byt soucasti triologie..protoze v knize vubec nerozvadel dej moc dopredu pro dalsi knihy…
Já jsem od Feista četl Trhlinovou válku, Kralovskou krev, bukanýra a teď se chystám na hadí ságu. Tak se chcu zeptat jestli to stojí za to???
Mám dojem,že už docela dlouho vidím v obchodech druhý díl Konkláve stínů a pořád čekám na recenzi 🙂
Mám dojem, že recenze se dočkáme až tak za měsíc:-)
to čekatelé
obávám se,že pokuď se do toho nepustí někdo jiný, recenze na lišáka jen tak nebude (já ho po pravdě ještě pořád nemám doma) a přednostně chci udělat Vraždu v Lamutu.Lidi neblázněte, zkuste zkloubit zkouškový s prací, prostě nestihačka.Koneckonců v komentářích se mi zdálo, že je tam pár lidí vice erudovaných, co se Feista týče, takže zkuste poprosit je.to Doomhamer: jestli to stojí za to? to je otázka, každopadně, jak trhlinová sága to dobrý není, ale za přečtení to stoji. Zkrátka mírně nadprůměrna fantasy.
Mně se tenhle první díl líbil opravdu hodně,pro mě to bylo naprosto srovnatelné s Mágem učedníkem,druhý jsem si ještě nekoupila,ale už se těším… Taky jsem zvědaavá na recenzi,taky se těšim… 🙂