Na první pohled si obálka knihy s názvem protiřečí. Bohové a pohled na salutující vojáky? Vše je ovšem na správném místě. Nejde totiž o bohy sídlící na nebesích či v jiné realitě, ale o lidi, jež se snaží ovládnou náš svět. Jsou to jen smrtelníci, přesto však ovládají technologie a stroje, které jim dovolují měnit běh dějin. Jak je využijí, je jen na nich…
A protože jsou lidé nevyzpytatelní – někdy láskyplní a přátelští, jindy krutí a sobečtí – nudit se rozhodně nebudeme. V jednotlivých povídkách potkáme různé hrdiny, v rozličných prostředích a s vlastními motivacemi. Společnou mají odhodlanost a touhu dosáhnout něčeho výjimečného.
V prvním textu Krajní prostředky se vydáme na trip pomocí drogy, jež posílá lidská vědomí do cizích těl v neznámé realitě. Text je krátký, avšak nabitý akcí a napětím. Jeho ukončení je stylové a nechává ve čtenáři ten zvláštní pocit: „co kdyby?“ Následuje slabší Pozítří: Středoevropský ráj vyprávějící o nových prostředcích v reklamě. Příběh je dobře vystavěný, ale velice rychlý a odhadnutelný. Akce a boj je rozhodně největším plusem. Ze dna Tucuruí je výjimkou knihy. Nehledíme do budoucnosti, ale naopak skrze dvojici hrdinů odhalujeme starověkou hrozivou kletbu na dně jihoamerického jezera. Závěr povídky je opět otevřený naší vlastní představivosti.
Gibsonovo kontinuum je postapokalytické a tvrdé. Kelly se vydává napříč rozpadající se Amerikou za lékem pro svou neteř. Čeká ho nejen nelítostný svět, ale i ti, kteří stále nezapomněli na to, jakou váhu má lidskost. Jeho cesta plná nepřízní je tak trochu pohádkou o živé vodě budoucnosti. Uprostřed noci nabízí náhled do futuristického boje s mimozemšťany. Zrovna u tohoto díla mi konec přijde nejméně jasný, a to až natolik, že by mi přišlo vhodnější text trochu rozvést. Před Marsem, na Marsu, za Marsem je opět akčnější. Jde tu o artefakt, jejž se všichni okolo snaží získat, a to jakýmikoli prostředky. Dar života bych zařadila k lepším z povídek této knihy. Vypráví o válce mezi rasami z pohledu ženy, chůvy mimozemšťanů, osamělé cizinky. Je ukázkou toho, že válka se dá ukončit různými způsoby. Příběh je pomalejší než ty ostatní, smutný, melancholický a láskyplný. Útěk z Marsu je další „ženská povídka“. Opět je zde revoluční vynález, po němž všichni touží. Nemusíme vědět, o co přesně jde. Je to příběh člověka, jenž se rozhodl udělat cokoli, aby nebezpečnou věc ochránil před světem. Zajímavostí této povídky je část děje, která se zdá jakoby odtržená od zbytku textu. Moc do něj nezapadá, ale je to krásná ukázka faktu, že obyčejní lidé si potřebují ve stresu najít chvíli klidu a zapomenout, co je čeká tam venku. Závěrečné dílo Smrtelníbohové je opravdovou třešničkou na dortu. Vypráví život partyzánky v boji proti neporazitelné diktatuře ničící vše, co jí nepodlehne. Nikol je sice odvážná, avšak neustálé neúspěchy otřesou vírou každého. Dílo až ironicky uzavírá celou knihy, jejíž motto by možná mělo znít: co kdyby se to stalo jinak …
Smrtelné bohy bych doporučila hlavně příznivcům sci-fi a těm, kteří rádi přemýšlí o alternativách momentů měnících dějiny lidstva. Celkově je kniha povedená a texty na sebe hladce navazují. Málokdy se však dočkáme úplného zakončení, je spíše na čtenářově fantazii, aby zapracovala.
Vstupte do vesmíru plného bohů. Zavedou vás k tajemstvím na dně brazilské přehrady Tucuruí, ukáží vám lásku a odhodlání ve vodou a nenávistí zaplavené Kalifornii, budou vašimi průvodci v pražských ulicích, na Marsu i planetách vzdálených desítky světelných let. Budete s nimi bojovat o holý život a seznámíte se také s těmi, jimž nad hlavami září cizí hvězdy. Bohové jsou všemocní, krutí i laskaví, bezohlední i plní pochyb. Jsme to my a ti, co přijdou po nás. (anotace)
- Autor: David Šenk
- Forma: paperback
- Počet stran: 272
- Cena: 149 Kč
- Vydala: Epocha, 2011
Kamila Procházková (redaktor)
kajaprochy@seznam.cz