Vyšel nový Dennis Lehane. Vyšel nový Dennis Lehane! Jméno jednoho z nejlepších současných autorů kriminální literatury by mělo rozvášňovat i leckteré fanoušky fantastiky – a obzvláště ty, v jejichž centru zájmu je dobrá literatura.
- tzv. americká drsná škola, což je označení pro všechny ty legendy (Raymond Chandler, Dashiell Hammett a další), které na stránkách pulpového magazínu Black Mask redefinovaly přístup ke kriminální literatuře a položily základy filmového žánru jménem noir, žije dál i po smrti těch posledních mohykánů
- americké kriminálky mohou nejen směle konkurovat těm v současnosti módnějším severským (já osobně stavím Lehaneho výše)
- mužští autoři jsou v krimi literatuře stále tvrdší a drsnější než autorky
Nejnovější Lehanovka na našem trhu nese jméno Nic není svaté. Jde o třetí díl série Kenzie & Gennarová o dvojici bostonských soukromých detektivů Patricku Kenziem a Angie Gennarové, z níž jsme si mohli kromě úvodní dvojice knih přečíst již dříve také čtvrtou část (tu paradoxně nejdříve) – geniální román vydaný při příležitosti jeho filmové adaptace, Gone, Baby, Gone.
V Nic není svaté se Kenzie a Gennarová ještě pomalu zotavují (spíš psychicky než fyzicky) z událostí, v jejichž víru se ocitli v průběhu předchozí knihy (s podtitulem Dotek temnoty), když jim na stole přistane další nabídka. Taková, která se, slovy klasika, neodmítá. Vypátrat záhadně zmizelou krásnou dceru jednoho z bostonských milionářů a vydělat si takovou cifru, o které se jim v rámci jejich detektivní kariéry nikdy ani nezdálo. Samozřejmě, moudrý čtenář správně tuší, že nový případ bude mnohem komplikovanější, než se může na první pohled zdát. A o tom to je.
Nic není svaté je překvapivě „lehčí“ četbou než ostatní Lehanova díla. (Lehčí v uvozovkách, temná je stále nadstandardně.) Zatímco první díl série K&G překypoval syrovostí (šlo o jednu z prvních Lehaneho knih), druhá nebývalou surovostí, Nic není svaté je mnohem více detektivkou. Autor, vyznačující se nebývalou temnotou ve svých knihách, tendencí prozkoumávat zlo v lidských srdcích a umně přesahovat ze škatulky kriminálky do sociálně kritického románu, se tentokrát drží mnohem více než kdy dřív intencí žánru detektivky. Sice se v ní stále setkáváme s tím chladným lidským zlem, ale tentokrát je méně hmatatelné a reálné a jaksi se nás tolik nedotýká.
Na druhou stranu nic neztratil ze své dynamiky, což znamená, že stránky otáčíte, až se z knihy kouří, užíváte si ten skvělý jazyk, jakým je psaná, drsný, a ve správných momentech poetický či vtipný, a zkrátka – zábavný, je-li tento literární žánr vaším šálkem čaje.
V rámci Lehaneho tvorby je třetí Kenzie/Gennarovka také největším pomrknutím k tradicím žánru, kdy se především ve finální třetině (která je jednoznačně nejlepší částí knihy) přistihnete při pocitu, že jste se ocitli v Hlubokém spánku Raymonda Chandlera nebo jiných, podobně super-klasických románech.
Takže, nenechte se odradit Leošem „Bubbou“ Kyšou na obálce a máte-li vztah k detektivkám, nového Lehaneho si určitě nenechte ujít. Uvidíte, že všichni ti Stiegové, Nesbové, Olafové apod. ani zdaleka nejsou středobodem současné kriminální literatury.
- Denise Lehane: Nic není svaté
- Vydal: Epocha, 2015
- Formát: váz.
- Překlad: Petra Andělová
- Počet stran: 360
- Cena: 299 Kč
Samozřejmě jde jeho poselství ještě o „fous“ dál. Lehane je dobrým znamením i v případě filmů (adaptace jeho knih jsou takřka bez výjimky vynikající) a seriálů (scénáristicky se podílel na geniální kriminálce *The Wire).
Recenze zní zajímavě, ale knihu s Babišovým propagandistou Leošem “Mediahubem” Kyšou na obálce fakt nepřekousnu.
Old Jube
a co kdybyste se vykašlal na politiku a všechny voloviny kolem ní a zaměřil se jenom na obsah knihy? Mimochodem, je to přebal a dá se stáhnout.
Naprostý souhlas s recenzí! Lehane je špička!
…
Drsnou školu mám poměrně rád, dík za tip. Za tu otřesnou obálku by každopádně někdo zasloužil třikrát lugerem do kolene…
A.S.
Pokud neznáte Lehaneho, tak celá autorova bibliografie určitě potěší. 🙂
No vida!
A jde to i bez té nesmyslné cifry vlevo dole!
Skvělá recenze, která mne rozhodně navnadila.
Nicméně na Harryho mi nesahejte! A Mikael “Kalle” Blomkvist si rovněž zaslouží více než špetku úcty! 🙂
KarelC
když už jste nakousl sever… znáte Krefeldovu sérii Havran (Vyšinutí, Tonutí)?
to Sirius:
Ne. Díky za nasměrování. Jak tak koukám na databazeknih.cz tak to bude stát za přečtení!
Možná bych na oplátku zmínil detektiva jménem John Corey. Hrdina tlustospisů od Nelsona DeMille.
KarelC
Díky, vypadá to opravdu lákavě. A dovolím si ještě jeden tip – detektiv Matthew Scudder od Lawrence Blocka. Bohužel dneska k sehnání hlavně v antikvariátech, ale myslím že za ulovení ty knihy stojí 🙂
to Sirius:
Mrknu se! .-)
A výborná byla ta trilogie s Joem Kurtzem od Dana Simmonse.
KarelC
souhlasím 🙂
A je v knize nějaký fantastický prvek?
willis
Je. Je fantasticky napsaná.
Ale pokud jde o to, že je recenze na detektivku na FantasyPlanet – proto je v nadpisu uvedená slovy “Za obzorem”, což u nás znamená občasné vykročení z hranic žánrů. Tady totiž přeci nejsme v ghettu, abychom se museli škatulkovat. 🙂