Tato kniha se stala předlohou k neméně známé hře Betrayal at Krondor. Proto by si zasloužila alespoň malou recenzi. Každopádně, posuďte sami.
Na internetu jsem po přečtení téhle knihy hledal cokoliv, co by mi pomohlo splácat tuhle recenzi a našel jsem toto:
Sága Trhlinových válek se započíná na zemi jménem Midkemia. Je to velmi kvalitně promyšlený svět, kde snad chybí už jen bezedná díra. Potom co se děj částečně přenese na Kelewan se začínáme seznamovat i s touto zemí. Narozdíl od Midkemie, která působí jako klasické prostředí fantasy (podoba středověké evropy + trpaslíci, elfové, skřeti…), je Kelewan postaven na podobě japonska z doby samurajů. Na desítkách stran se seznamujeme s kelewanskými obyvateli zvanými Tsurané, jejichž válečníci jsou fanatičtí šílenci. Na Midkemii se Feist vrátil v knihách Královská krev a Královký bukanýr (V této knize byl objeven nový světadíl na Midkemii, Novindus). Spolu s Janny Wurtsovou se vrátil v Impériu prozměnu na Kelewan, kde líčí trhlinovou válku z pohledu druhé strany. Hadí sága, která navazuje tam, kde skončil Královský bukanýr, se odehrává jakjinak také na Midkemii. Zatím v poslední sérii, která vychází v roce 1999-2000 v Americe, se vrátíme znovu na Midkemii do období mezi Trhlinovými válkami a dějem z Královské krve. Tato sága ponese honosný název “Dědictví Trhlinových válek (Riftwar Legacy)”.
Prakticky není co dodat. Snad jen trochu upřesním onen “skákavý” děj.
Všecno se točí okolo dvou chlapců, kamarádů, Puga a Tomase. U Puga objevil dvorní mág lorda conDoina magické schopnosti, které ale neumí rozvinout zcela jednoduše. Tomas se stal vojákem u šermíře Fannona. Jednou naleznou na útesech nedaleko Crydee vrak lodi a tím se začne ovlivňovat celý jejich dosavadní život. Postupem času zjistí, že jejich krásnou zemi ohrožují odněkud z vesmíru nějací Tsurané, kterým došly rudy. Náhodou se jim povedlo nasměrovat trhlinu (proto Riftwar-trhlinová válka) z jejich světa na Midkemii a začít válku.
A co závěrem?? Asi tolik. Kniha mne velmi zaujala a doporučuji ji každému.
Puvod citatu
Ten uryvek je samozrejme z meho clanku a muzete ho nalezt cely na me strance o Feistovi v sekci Spisovatelu. Ach jo, s nekterymi spolupracovniky je teda prace 🙁
Dalsi recenze …
A v dalsi recenzi (tentokrat me) lze nalezt tusim kompletni popis deje … holt nektere knihy jsou tak oblibene, ze dve nezavisle recenze nestaci … ze by se ma predpoved o “hromade podivnych clanku jen kvuli ctyrem povinnym za prosinec” plnila ?
Tsurané
Obávám se, že mi nezbývá než co nejsilněji protestovat proti označení “fanatičtí šílenci” ve spojení s Tsurany. Jejich chápání pojmu “čest” se drasticky odlišuje od významu, který je tomuto slovu přikládán takzvanou “západní” civilizací. Já si s Tsurany užil svoje a kolikrát mi při překladu taky lezli krkem. Ale fanatičtí šílenci? Hmm, neřekl bych.
Uroven
Krakline, zamysli se nad sebou – tenhleten paskvil se vubec neda nazvat recenze!!!
Re: Dalsi recenze …
Neboj Belcarnene, my si to pohlidame. Ale o tom se nebudeme bavit tady, to je jen mezi redaktory.
Re: Tsurané
Nezbývá než souhlasit! Ano, možná je Tsuranské pojetí cti pro nás neobvyklé, může nám připadat fanatické. Ale to rozhodně neznamená, že jsou to šílenci. Vezměte si Japonce … některé jejich zvyky jsou nám taky dost cizí, ale málokdo je nazývá šílenci nebo blázny (snad jen japoncké podnikatele :-)). A k tomu překladu … lituji každého, kdo musí opakovaně psát ta jména … já Tsurannuani napíšu skoro pokaždé blbě 🙂
Nadpis
Uznávám že moje recenze se řdí mezi paskvily, každý musí nějak začít. Bohužel, pořád nevím, kde dělám chybu, takže Vás prosím, napište mi na kraklin@email.cz co přesně se Vám nelíbí. Budu jenom rád, když mi někdo řekne, jakou tu chybu dělám, abych se jí mohl příště vyvarovat. Ďekuji.
P.S. Nakore promiň, to jsem nevěděl. 🙁
Re: Nadpis
Asi pred pul rokem jsem napsal clanek jak psat recenze. Asi ho upravim a uverejnim, jinak to nevidim. Ale na strance Ikarie (www.ikarie.cz) nejky takovyto clanek myslim je. Zkus se tam podivat, Krakline.
no pro lidi ne-z branže feistovi knihy jsou dokonaly a kdo necetl trhlinovou sagu ten jakoby nebyl
9 a sedmdesat tri osmdesatin/10