Nelekejte se, že hned první povídka je ve slovenském jazyce. Pevně doufám, že to neodradí potencionální čtenáře, protože je to povídka opravdu vydařená. Na několika málo stranách nám Imrich Hollósy, vítěz letošního ročníku soutěže BC, řekne, jaké je to probudit se trochu jiný, než jste byl předtím. Jaký je to pocit se při vstávání praštit do hlavy o víko rakve… Opravdu chuťovka, stojící na dobrém nápadu i zpracování. Povídka se jmenuje Amnézia.
A samozřejmě i druhá povídka se nese v duchu proměny. Tentokrát má vše na svědomí kouzelná maska, která z obyčejného mladíka udělá postrach nočních uliček. Zdeněk Žemlička opravdu výborně vysvětlil, čím je to způsobeno a naštěstí nezůstal jen na půli cesty. Noční bojovník se odehrává v kulisách staroslovanského období. Ve stejném prostředí by se měl odehrávat i chystaný román Medka a Vrbenské, kteří mají shodou okolností také v tomto minisborníčku svou povídku. Nechybí napětí, akce, tajemno a dobré nápady. Noční bojovník je moje nejoblíbenější povídka z Proměn. Kéž by takovýchto povídek bylo více.
Leonard Medek se zúčastnil také a připravil čtenářům sf příběh Pierrův útěk. Pierr nemá na vybranou a jde mu o vlastní kůži. Když se do toho ještě připlete podivná kniha Le grimoire, vznikne zajímavý příběh, který by asi nikdo z nás nechtěl zažít. Medek má své texty vždy řemeslně na výši. Zná přesně místa, kdy má přitlačit a kdy ubrat. A i když je tedy povídka po formální stránce zcela v pořádku a hlavní myšlenka rozhodně není špatná, myslím si, že z toho mohl vytěžit trochu více. Ale každý den není svátek…
Františka Vrbenská se po delší době vrátila ke sci-fi. Norování na třetí planetě Orgiz je o trajektu plujícím vesmírem, zkoumajícím a odebírajícím vzorky. Všechno probíhá v pohodě, dokud se na jedné planetě nedostanou do křížku s tamním humanoidním obyvatelstvem. Vcelku slušná scifárna, ale já osobně dávám přednost raději fantasy od Vrbenské. V ní je totiž daleko patrnější její nápaditost a bohatý jazyk.
Stěží se dá jednoznačně některou z povídek vyzdvihnout úplně na vrchol. Tady vyloženě závisí na vkusu čtenáře, protože povídky jsou pouze čtyři a každá se drží stejného hlavního tématu – proměny. Každý spisovatel si to tedy vezme po svém a zasadí do žánru, který mu zřejmě k tomuto tématu sedne nejlépe. Každopádně Proměny je skvělá povídková sbírečka, která má však dvě veliké nevýhody – je příliš krátká a byla vydána v poměrně malém množství. Proto neváhejte a běžte si Proměny koupit ať nezmeškáte. Stojí pouhopouhých DVACET korun. Získáte tak čtyři tematicky podobné povídky na 56 stranách. A kdo lpí na ilustracích, tak zde se dočká pěkných pérovek s obludnými ksichty – důkaz toho, že i obludné může být pěkné 🙂
Sborník byl sice vydán už na konci srpna, aby byl k dispozici na Bohemiaconu, ovšem do knihkupectví se dostal až nyní. Vedle Kočasu (Parcon 2001) je to asi nejlepší sborník k letošnímu conu.
Recenze napsána pro RAMAX. Hodnoceni: 6,5/10
Tohle jsem kdysi přečetl a ačkoli se mě celá série Rámy při četní nijak zvlášť neoslovila, knihy jsem si dobře zapamatoval. S odstupem deseti let musím říct, že ve mě kniha zanechala hlubokou stopu aniž bych si toho vůbec během čtení všiml. První Ráma je sice klasika, ale pokračování mi přišla o trochu lepší.
Já jsem na tohle zatím nenašel odvahu. První Ráma se mi opravdu líbil a zapůsobil na mě, ale moc se bojím, aby mě zklamání z dalších dílů tuhle skvělou knihu nezošklivilo. Máte někdo nějaké zkušenosti? Stojí za to číst celou Rámovskou sérii?
nestojí.
Souhlasím s Racekem. Ještě dnes mi naskakuje kopřivka, když si na to vzpomenu. Svého času to pro mě byla asi první konfrontace s tímto typem “falešného” autorství. Hodně poučná.
Miluju první díl a pořád se k němu vracím, ale lituju rozhodnutí, začít číst další díly.
Stejný názor jako ostatní. Jediná série u které jsem to vzdal. První díl super. Druhý jsem dočetl, ani nevím jak . Třetí rozečetl a i s dvojkou donesl do antiku. A to jsem přečetl dokonce například i velmi chabá pokračování Billa, Galaktického hrdiny.
Páni, tak takovouhle kritiku jsem nečekal, to mě teda fakt zaskočilo. No nic. Času je málo, musím pečlivě vybírat do čeho se pustím, a Rama 2 a další díly to tedy nebudou.
mnohem lepší jsou pokusy s preussem a baxterem.
Taky Baxter na rozdil od Leeho je pan spisovatel…stylisticky to mozna uplna spicka neni, ale napady ma grandiozni a pribehy skvele…jinac ja ty pokracovani onehda “zaarchivoval” do sklepa, kdysi davno jsem je dostal a silu za ty roky jsem mel precist jen cca 1/2 druheho dilu…a imho to je opravdu bida